Fińscy związkowcy wzywają do bojkotu firmy z Niemiec. Za Polaków

11.08.2011 19:49
Niemiecka firma zatrudniała polskich pracowników budowlanych

Niemiecka firma zatrudniała polskich pracowników budowlanych (Fot. Tatan Syuflana AP)

Fińskie związki zawodowe zrzeszające pracowników firm budowlanych wezwały do bojkotu jednej z niemieckich firm, która nie wypłacała stosownej pensji swoim polskim pracownikom. Kilkudziesięciu naszych rodaków pracowało na budowie w zachodniej części kraju.
Związkowcy zarzucają niemieckiemu przedsiębiorcy, że płacił Polakom mniej, niż pozwala fińskie prawo. Płaca minimalna w Finlandii wynosi niecałe 16 euro, czyli około 65 złotych za godzinę, a nasi rodacy mieli otrzymywać znacznie mniej.

Przedstawiciel związkowców Kyoesti Suokas powiedział agencji AFP, że bojkot oznacza, iż pracownicy zrzeszeni w fińskich związkach nie podejmą pracy w spółkach, które zatrudniają pracowników nieopłacanych właściwie i które nie przestrzegają fińskiego prawa.

Reprezentant niemieckiej spółki zapewnia na łamach dziennika Helsingin Sanomat, że Polacy otrzymywali za godzinę 15 euro i 92 centy, czyli tyle, ile zgodnie z prawem powinni. Dodaje, że każdy, kto twierdzi inaczej, nie ma racji.

Zobacz także
 • Amstel Gold Cycling Holandia boi się "polskiego tsunami"
Komentarze (69)
Fińscy związkowcy wzywają do bojkotu firmy z Niemiec. Za Polaków
Zaloguj się
 • avatar70

  Oceniono 11 razy 11

  a u nas zwiazki zawodowe tylko z nazwy....wszedzie wyzysk i lamanie praw pracowniczych..ale delegatury nowe sie otwiera,duze zjazdy sie robi...ogolnie ruchawka prostego robola a nie pomoc

 • ww-77

  Oceniono 12 razy 10

  Hehe, w Polsce wszystkie firmy prywatne wyzyskują pracowników i łamią prawo, ale "związki zawodowe" zajmują się zupełnie czym innym.

 • qwiqqu

  Oceniono 8 razy 8

  Bo nasza solidarność nie ma poza nazwą nic wspólnego z NSZZ Solidarność ani z lat 1980-81 ani z roku 1989. Nie ma już w niej tamtych przywódców i doradców związku. Dzisiaj to maleńki (ok. 300 tys.) związek pracowników dofinansowywanych z budżetu spółek Skarbu Państwa, gdzie pracują chłoporobotnicy urodzeni w po 1981 r.

 • w.zboralski

  Oceniono 12 razy 8

  W Polsce związek zawodowy "Solidarność" w przeciwieństwie do związków zawodowych we Finlandii za główny cel ma organizowanie zjazdów na Jasnej Górze, zmuszanie polskich robotników do klękania przed watykańskimi uzurpatorami i okupantami w sutannach oraz oddawanie kasy dla nienażartego kleru. Gdzieby tam Solidarności w głowie były jakieś bojkoty niemieckiego pracodawcy...

 • ben-oni

  Oceniono 8 razy 8

  Niech Solidarność sie uczy, jak powinny działac związki zawodowe!!

 • q.piatkow

  Oceniono 7 razy 7

  I temu właśnie powinny służyć związki - bronieniu podstawowych praw pracowników (bez względu na pochodzenie), a nie rozgrywkom politycznym i demolowanu miast...

 • sydrett

  Oceniono 7 razy 7

  gibbonzlodzi :
  nie bądź nainwy. przecież finowie nie chcą dopuścić do tego aby to się stało normą. bo sami stracą pracę kosztem polaków.
  brawo za taką formę protestu, bo w anglii polaków po prostu bili.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 9 razy 7

  Brawo dla fińskich związkowców. Teraz możemy się poczuć prawdziwie w Unii.

 • czesarna

  Oceniono 6 razy 6

  Czytać nie wystarczy, ważne jest zrozumienie tekstu. Tytuł i tekst jest zrozumiały. Możemy uczyć się solidarności robotniczej od Finów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje