W godzinę z Londynu do Sydney? Nowy, superszybki samolot armii USA

Najszybszy samolot na świecie - bezzałogowy Falcon Hypersonic Technology Vehicle 2 - rozpocznie swój pierwszy lot dziś o godzinie 15.00. Wystartuje z bazy sił powietrznych USA w Kalifornii. Ma osiągnąć prędkość prawie 6 km na sekundę i wytrzymać temperatury nawet do 2 tys. stopni Celsjusza.
Falcon HTV-2 powstał w ramach projektu prowadzonego przez amerykańską armię od 2003 roku. Ma on na celu stworzenie samolotu, który w ciągu godziny doleci (czy przetransportuje bomby) do dowolnego celu na kuli ziemskiej.

Samolot był już testowany w specjalnych tunelach, ale te nie pozwalają na rozwinięcie pełnej prędkości. Dzisiejszy lot ma też sprawdzić wytrzymałość maszyny oraz jej system nawigacyjny. Projekt samolotu był ulepszany od czasu lotów testowych w kwietniu zeszłego roku. Wtedy to już w dziewiątej minucie od startu komputer pokładowy wykrył nieprawidłowości i wymusił awaryjne lądowanie - napisał "Guardian".

Startu Falcon HTV-2 nie będzie można śledzić na bieżąco w internecie, ale jego postępy będą komentowane na Twitterze: @DARPA_News.

Więcej o:
Komentarze (132)
W godzinę z Londynu do Sydney? Nowy, superszybki samolot armii USA
Zaloguj się
 • m.godwin

  Oceniono 13 razy 13

  Taki to musi dobrze brzozy ścinać!

 • sprawiedliwy02

  Oceniono 11 razy 9

  Jak ten wyścig zbrojeń ma się do deklaracji mówiącej o wyhamowaniu tegoż wyścigu?

 • walematola

  Oceniono 13 razy 9

  takie sa efekty drukowania pustego pieniadza no nie tygrysy ?

  @boni

  ale wtedy Amerykanie wydrukuja wiecej dolarow i beda miec szybszy samolot

 • biorg18

  Oceniono 4 razy 4

  @furry Do kilku/kilkunastu minutowych stanów nieważkości będą musieli się przyzwyczaić :) Myślę że wszystko się da. Niektórzy rzygają jak koty w "zwykłych" samolotach a nawet w autobusach ! :)

  @blue911 jakie tam "przyzwyczajenie" ! kilku dni ?? Lot pomiędzy strefami czasowymy to normalnka jest. Najwyżej człowiek trochę senny jest i tyle. No i co z tego że wyląduje "wcześniej" niż wystartował. Każdy głupek potrafi to uwzględnić w swoim "planie podróży" i zdrzemnąć się przed wylotem żeby skompensować różnice w czasie (porze dnia).
  Twoje uprzedzenia brzmią jak 150 lat temu tacy sami mądrzy mówili że podróż koleją będzie zabijać pasażerów bo organizm ludzki nie może się tak szybko poruszać.. haha :) Ci "mądrzy inaczej" 150 lat temu byli "żałośni" jak wykazała historia i Twoje uprzedzenia są takie same własnie

  I nie milion dolarów. Jak dojdzie do komercjalizacji lotów (czyli miliony pasażerów dziennie, tak jak teraz samoloty) to pojedynczy bilet na "drugą stronę" ziemi będzie tańszy niż obecnie lot zwykłym paliwo- i czaso-żernym samolotem.

 • distefano5

  Oceniono 3 razy 3

  Jak czytam to forum to mam wątpliwości co do ocen P.T Forumowiczów. Mamy tutaj mozliwość sortowania wpisów - najstarsze , najnowsze zgoda, ale może wprowdzić zamiast "najlepsze" - co do których mam poważne wątpliwości pozycję "ocenianane pozytywnie" oraz wprowadzić mozliwość sortowania wg. określenia " oceniane negatywnie".
  Może to niewielka zmiana ale bardziej oddaje charakter ocen.
  Szkoda też że na forum jest tak mało merytorycznych opinii i informacji, związanych z artykułem, z których można było się czegoś dodatkowego dowiedzieć

 • bezebubol

  Oceniono 3 razy 3

  "przeleci lub przetransportuje bomby".i wszystko jasne....666

 • jarecki32

  Oceniono 3 razy 3

  byl samolot i nie ma samolotu , zniknal z radaru i nie wiadomo gdzie sie znajduje
  To juz druga nieudana proba, no ale jesli ich na to stac to niech probuja dalej

 • yani-51

  Oceniono 3 razy 3

  musze zarezerwowac bilet ,,,,,,;-))

 • d.kos

  Oceniono 9 razy 3

  ben-oni - poczytaj sobie troszkę o angażowaniu się USA w pomoc humanitarną. Zarówno techniczną jak i materialną. Potem dopiero postaraj się coś pisać. Europa w tym temacie jest za USA lata świetlne. Przykład z klęski powodzi w Bangladeszu - cała flota USA wracająca do kraju po operacji Pustynna Burza popłynęła im na pomoc. ONZ szacuje że pomoc ta przyczyniła się do uratowania 200000 (tak dwieście tysięcy!!) ludzi od śmierci. Koszt operacji był szacowany na 320 mln dolarów. Chcesz więcej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX