Szwecja: Budował reaktor atomowy we własnym mieszkaniu

03.08.2011 20:22
31-letni Szwed został zatrzymany przez policję za próbę budowy reaktora atomowego we...własnym mieszkaniu. W kuchni mężczyzny znaleziono sprzęt oraz materiały radioaktywne, które fizyk-amator zamówił przez internet.
Mieszkający w Aengelholm na zachodnim wybrzeżu Szwecji mężczyzna nie ukrywał swoich planów. Sam wysłał nawet e-maila do szwedzkiego Urzędu Kontroli Radioaktywności (UKR) z pytaniem, czy tego rodzaju eksperymenty z materiałami radioaktywnymi można legalnie wykonywać w domu.

- Interesuję się tym, eksperymentowałem trochę przez około pół roku. Kiedy zjawiła się policja, pomyślałem, że to poważna sprawa - powiedział szwedzkiemu dziennikowi "Expressen" zatrzymany mężczyzna. Eksperci z UKR nabrali jednak podejrzeń i wraz z policją pojawili się w mieszkaniu mężczyzny. Urząd Kontroli Radioaktywności poinformował, że w mieszkaniu zatrzymanego znaleziono niewielkie ilości radu, ameryku oraz uranu. Nie stwierdzono podwyższonego promieniowania.

Jak chciał budować reaktor? "Przeczytałem dużo książek, sporo w internecie"

31-letni Szwed interesuje się fizyką jądrową od najmłodszych lat - pisze "Expressen". Nie ma wykształcenia, sam dowiedział się - jak twierdzi - jak można zbudować reaktor atomowy. - Przeczytałem dużo książek, sporo w internecie - powiedział. Dodał, że chciał jedynie "rozszczepić atomy", oraz że próbował tego "z ciekawości". W wyniku akcji policji fizyk-amator stracił ok. 5-6 tysięcy koron, które wydał na sprzęt i materiały. Obiecał, że teraz będzie zajmował się fizyką jądrową już tylko teoretycznie. Na razie grozi mu grzywna lub do dwóch lat więzienia.

Komentarze (51)
Szwecja: Budował reaktor atomowy we własnym mieszkaniu
Zaloguj się
 • krytykk

  Oceniono 12 razy 8

  A w Polsce we własnym mieszkaniu (jak już ktoś je posiada) to można co najwyżej krzyż z desek zbić, bo nic innego w szkołach nie nauczą.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 9 razy 7

  Zdolny człowiek.Powinien dostać nobla a nie karę.W kuchni reaktor,toż to rewelacja techniczna.

 • bmc3i

  Oceniono 5 razy 5

  @jarek.p

  Po pierwsze, to nie ja sądzę, lecz amerykański Homeland Security Department. Po drugie, sama budowa bomby, technologia jej budowy, jest prosta. Kazdy polski fizyk jadrowy Ci ją wyjaśni, tak abyś zrozumiał - problemem jest pozyskanie materiałów do jej budowy. I dlatego nie ma jej każde państwo, dlatego tez tyle hałasu jest o ta irańską elektrownię jądrową, z reaktorem ponoć umożliwiajacym produkcje plutonu, dlatego tez Koreańczycy z pólnocy chwalą się pozyuskaniem mozliwosci wzbogacania uranu, co ma im umozliwisc przejscie z budowy prostych bomb plutonowych, na zaawansowane bomby uranowe.

 • gregviii

  Oceniono 4 razy 4

  Ale no kulturalnie zapytał czy może sobie zbudować reaktorek jądrowy w domu. Chłopaki nie odpowiedzieli to leciał dalej aż tu się komuś przypomniało i pojechali na wycieczkę.
  W sumie na grzywnie powinno się skończyć bo nie ukrywał tego ani też nie budował brudnej bomby.

  Heh nie powiem ambitne miał plany :D podziwiam faceta na prawdę. Oby go sąd łagodnie potraktował jak pasjonata a nie terrorystę.

 • elucidator

  Oceniono 3 razy 3

  Z artykulu w Expressen wynika, ze facet sam mowi ze zlamal jakies przepisy (z artykulu nie wynika jakie) w ustawie o ochronie przed radioaktywnoscia (po szwedzku "strålskyddslagen"), i ze dostal za to kare grzywny. O wiezieniu w oryginalnym artykule nic nie pisze, wiec nie wiem skad ta informacja w polskiej wersji.

 • piotrns

  Oceniono 5 razy 3

  Za co będzie ta kara, skoro "nie stwierdzono podwyższonego promieniowania"?

 • yani-51

  Oceniono 4 razy 2

  kibic_rudego,,,twoja pomrocznosc przesloni wszystkie inne tumanie

 • wiewior_pr2

  Oceniono 2 razy 2

  "Na razie grozi mu grzywna lub do dwóch lat więzienia."
  Za co?

 • sksik

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż jeśli to byłby muzułmanin tytuł brzmiałby tak:
  "islamski terrorysta budował brudną bombę w europie!"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje