Wisła wysycha - rekordowo niska woda w tym roku

09.08.2012 08:00
Przy niskim stanie Wisła odsłania więcej plaży. Dla mieszczuchów - atrakcja, dla rolników - katastrofa

Przy niskim stanie Wisła odsłania więcej plaży. Dla mieszczuchów - atrakcja, dla rolników - katastrofa (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Mamy rekordowo niski tego lata stan wody w Wiśle: jej poziom w Warszawie wynosi tylko 83 cm.
- Fale ledwo dotykają nabrzeża, w takich warunkach nie mam co liczyć na udany połów - mówi pan Waldemar, wędkarz z 20-letnim stażem, którego wczoraj spotkaliśmy nieopodal przystani Centrum Nauki "Kopernik". - Żeby cokolwiek wpadło na wędkę, woda musiałaby się podnieść przynajmniej o metr - dodał.

- Woda w Wiśle jest tak płytka, że podczas spływu spod Góry Kalwarii miejscami nasz kajak tarł o jej dno - relacjonuje pan Mikołaj, który z trudem dopłynął do Warszawy. ZTM utrzymuje jeszcze kursy tramwaju wodnego i wszystkich czterech promów, ale weekendowy rejs statkiem do Serocka zacznie się nie na Podzamczu, tylko dopiero za śluzą na Kanale Żerańskim. Normalnie pracują na razie miejskie wodociągi.

- Niski poziom wody w Wiśle obserwujemy od 24 lipca - mówi Grzegorz Walijewski, dyżurny hydrolog IMiGW. - Przyczyną są zbyt małe opady deszczu, które w ostatnim czasie występują wyłącznie w czasie burz i mają zbyt przelotny charakter, by zapobiec przesuszeniu. Na sytuację w Warszawie ma też wpływ pogoda w południowej części kraju. Dolna granica, jaką przyjmujemy dla tzw. niskiej wody za bezpieczną dla żeglugi czy wegetacji roślin, wynosi 1,8 m - dodaje.

Do rekordowego minimum Wisły w Warszawie z 1992 r. brakuje jeszcze 27 cm.

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • hssxy

  0

  Podarujmy jeszcze setki tysięcy ( miliony) m3 wody firmom do wydobycia gazu łupkowego i będzie w bród czystej wody w Wiśle

 • fejk366

  Oceniono 2 razy -2

  to nie woda jest mała tylko dno wysokie :D jakby dbali o wisłe i pogłębiali tak jak np. w Płocku to wszystko dobrze by było,

 • prezio2

  Oceniono 1 raz 1

  Wisła skisła.

 • rafalpiwo0

  Oceniono 2 razy 2

  Popatrzcie sobie w rejonie Świętokrzyskiego tam na pomiarze z Koło Wisła ma 8 cm wysokości. To już nie są żarty.

 • zbycholj23

  0

  A ja uważam że wędkarze to 231-szy problem nurtujący niski poziom Wisły. Bardziej mnie martwi gospodarka wodna, brak możliwości żeglugi, zmniejszona ilość wody pozyskiwanej dla przemysłu i dla ludności, zagrożenie dla fauny itd. itd.

 • omniasol

  Oceniono 3 razy 3

  Nalezy zebrac duzo kasy na modly do sw Heryberta z Kolonii, bo to on chyba od tych spraw jest

  pl.wikipedia.org/wiki/Herybert_z_Kolonii

 • aleksander.macewicz

  Oceniono 4 razy 2

  Znowu Tusk nawalił.Albo w kraju nadwiślańskim ludzie mniej bogobojni;-)

 • wodakrolewska

  Oceniono 2 razy 0

  To wina tych co pogłębili dno trzymając się koryta naszej Wisły.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje