W³ochy.Konsul faszysta wezwany dyscyplinarnie do Rzymu

PAP
23.01.2012 , aktualizacja: 23.01.2012 17:25
A A A Drukuj
Ministerstwo Spraw Zagranicznych W³och wezwa³o do Rzymu w ramach kroków dyscyplinarnych konsula generalnego w Osace w Japonii Mario Vattaniego, który - jak ujawni³a prasa - stoi na czele neofaszystowskiej grupy rockowej. O jego wezwaniu poinformowa³y media.
Skandal wybuch³ w grudniu zesz³ego roku, gdy okaza³o siê, ¿e 45-letni Vattani ma podwójne oblicze. Nie tylko pe³ni funkcjê konsula generalnego w Osace, ale w ¶rodowiskach skrajnej w³oskiej prawicy znany jest pod pseudonimem Katanga. Jest wokalist± i liderem neofaszystowskiej grupy rockowej, któr± za³o¿y³ w 1996 roku. Pod czarnymi sztandarami zespó³ ten odwo³uje siê do tradycji w³oskiego faszyzmu i ideologii neonazistowskiej.

Na portalu YouTube znajduje siê wiele nagrañ z koncertów grupy o nazwie "Sotto fascia semplice", na których widaæ ¶piewaj±cego konsula generalnego, pozdrawianego przez widowniê faszystowskimi gestami i ten sam gest odwzajemniaj±cego.

W reakcji na burzê, jak± wywo³a³o ujawnienie sprawy Mario Vattaniego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych W³och og³osi³o w nocie pod koniec roku, ¿e szef dyplomacji Giulio Terzi poleci³, aby natychmiast zajê³a siê tym komisja dyscyplinarna w resorcie. Zewsz±d p³ynê³y apele o zwolnienie dyplomaty ze stanowiska.

Jego wezwanie do Rzymu oznacza faktyczne zdymisjonowanie, choæ oficjalnie - jak siê podkre¶la - decyzja w tej sprawie nie zosta³a jeszcze og³oszona.

Przedstawiciele MSZ wyrazili jednocze¶nie ubolewanie z powodu postawy dyplomaty i podkre¶lili, ¿e "powinien siê wstydziæ".

Podziel siê