Miało być lepiej. Nie wyszło. Prywatny pośredniak zawiódł

Kolejka w urzędzie pracy

Kolejka w urzędzie pracy (Fot. Albert Zawada / AG)

PRZEGLĄD PRASY. Eksperymentalna forma walki z bezrobociem w postaci prywatnego pośredniaka nie przynosi efektów - twierdzi resort pracy. O sprawie pisze "Puls Biznesu".
Minęła połowa gdańskiego eksperymentu w walce z bezrobociem. Od listopada 2010 roku w stolicy Pomorza realizowany jest pilotażowy projekt przekazania części zadań publicznych urzędów pracy do prywatnych agencji zatrudnienia. Wyłoniona w przetargu firma objęła pieczę nad grupą 300 bezrobotnych - ma znaleźć im trwałe zatrudnienie.

Wyniki rozczarowują. Skuteczność prywatnej agencji zatrudnienia w aktywizowaniu powierzonych jej bezrobotnych jest niska - mówi Bożena Diaby, rzeczniczka Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Resort nie ujawnia na razie żadnych danych, jednak spółka realizująca projekt potwierdza, że zadanie jest trudniejsze niż zakładała. Według przedstawiciela firmy ogromną barierą jest mentalność dużej części bezrobotnych, ich nisko poziom motywacji do podjęcia pracy.

Komentarze (44)
Miało być lepiej. Nie wyszło. Prywatny pośredniak zawiódł
Zaloguj się
 • ip.73

  Oceniono 7 razy 7

  Napierniczanie na bezrobotnych z perspektywy zarabiających / dobrze zarabiających jest żałosne. Wy też możecie kiedyś stracić pracę / zbankrutować i znaleźć się po drugiej stronie. I każdy dzień będzie gorzki... W moim regionie jest mnóstwo młodych ludzi, którzy obijają się bezskutecznie od pracodawcy do pracodawcy, bo młodego bez doświadczenia nie zatrudni nikt. Z kolei moi rówieśnicy próbując zmienić pracę, często słyszą, że są za starzy - i lądują na przymusowej emigracji zarobkowej. Bo jest tak, że w regionach, w których nie ma wielkich firm tylko jakieś małe kilkuosobowe firemki plus budżetówka, praca jest tylko po znajomości albo "po linii partyjnej". I nie ma co pieprzyć o leniwych bezrobotnych jak się nie ma pojęcia o realiach, w jakich wielu rodaków żyje.
  A cały ten eksperyment - owszem - mógł się nie udać. Po pierwsze właśnie z braku rynku pracy i pracy dla wielu grup zawodowych (wystarczy przejrzeć ogłoszenia o pracę, żeby mieć jako takie pojęcie, co się w regionie dzieje), po drugie - z braku zainteresowania urzędników państwowych, żeby ten eksperyment się udał - bo to niepowodzenie jest dobrą wymówką do tworzenia nowych miejsc pracy w urzędach państwowych ("skoro prywatne agencje sobie nie poradziły...").
  Ale oczywiście trolle forumowe dalej będą najeżdżać na bezrobotnych, bo najłatwiej kopać leżącego... Przecież to ulubiony sport Polaków ;/

 • ben-oni

  Oceniono 6 razy 6

  gambiting: pierd..lisz, za przeproszeniem. Ile płacisz i czego wymagasz?? Sam w okolicy znam kilku "biznesmenów", którzy non-stop szukaja ludzi do "roboty", ale niestety maja problemy z płaceniem za pracę. Sa juz na tyle znani w okolicy, że nawet lumpy spod mostu nie pójda do nich, bo za darmo to tylko wiatrak pracuje. Poza tym, jeśli urząd pracy wysyła ksiegowego do wulkanizatora do roboty na maszynie to nie dziwbne, że on od stratu uważa to za nieporozumienie. Po trzecie, kłamiesz. Ty, jako przedsiebiorca wcale nie musisz podpisywać żadnej listy szukania pracy, bo jesli naprawde kogoś szukasz to mozesz to zgłosić w PUP i wtedy będą przychodzili bezrobotni z urzedu.

 • ben-oni

  Oceniono 10 razy 6

  W karju, w którym od 20 lat (z krótka przerwą na rzady Millera) permanentnie brakuje 2-2,5 mln miejsc pracy żadne organizacyjne fikołki nic nie dadza, bo od mieszania herbata slodsza się nie zrobi, a szukanie grzybów na plaży nigdy nie daje efektów.

 • ip.73

  Oceniono 4 razy 4

  @gambiting - OK, Ty masz takie doświadczenia i oczywiście czytam o tym z zainteresowaniem.
  Ale tzw. ściana wschodnia, o której piszę (lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie - "wyżej na mapie" nie mam informacji, ale pewnie też), żyje w trochę innych realiach. Ja mam znajomych dziennikarzy, prawników, ekonomistów itd. którzy "zaliczyli" epizod bycia bezrobotnym. I było ciężko cokolwiek znaleźć. Teraz pracują na czarno lub jeżdżą na ścierce w UK. Ludzie, którzy jeszcze 3-5 lat temu naprawdę świetnie sobie radzili.
  Więc wrzucanie wszystkich bezrobotnych do jednego wora jest po prostu dla wielu ludzi upokarzające.
  Nie ma osoby w Polsce, która jest w 100 proc. bezpieczna od bycia bezrobotnym. Każdy może zbankrutować / stracić pracę. Nie rozumiem, dlaczego dawniej ludzie trzymali się razem, a teraz tak Polak na Polaka... ehhh...

 • i-marszi

  Oceniono 3 razy 3

  Osoby piszące o socjalu w Polsce są trochę śmieszne.
  Dowiedzcie się ile ten socjal wynosi i jakie warunki trzeba spełniać żeby go dostać, wtedy wróćcie do dyskusji.
  Ja jestem za całkowitą reformą pomocy społecznej w Polsce, bo to co mamy obecnie to fikcja.
  Zasiłki wszystkie zlikwidować, ale dla każdego chętnego praca interwencyjna, tak żeby można było zarobić na życie i żeby żaden liberał nie mógł zarzucić że pieniądze idą dla pijaków i nierobów !!!

 • lop_0

  Oceniono 5 razy 3

  A przeciez Balcerowicz mowil,

  ze wszystko co prywatne jest zaje..bste,

  a panstwowe, to zawsze shit.

  Niewazne co i jak sie robi, wystarczy, ze jest prywatne.

  A tu taki numer? no kurcze

 • makaronzsosem

  Oceniono 3 razy 3

  Fakt, że brak szcunku pracodawców powoduje często frustrację pracowników. Do tego sztywne przepisy i wysokie koszty pracy. (Mój były kierownik powiedział mi kiedyś) w dniu rozpoczynania pracy, pan wie, że ja w naszej sieci zwolniłem 180 osób... to był rozumiem sposób motywacji... hahaha, pracownik, ma mało zarabiać i starannie wykazować swoją niższość wobec kierownika, my jesteśmy tak zakompleksieni... ale "nowi ludzie" tego już nie mają...

 • carol_p

  Oceniono 7 razy 3

  Pytanie: "Czy w chwili przekazania "opieki" 300 bezrobotnych do prywatnej firmy zlikwidowano jakies stołki w istniejącym Urzędzie Pracy?" A może ich przybyło?

 • zarro

  Oceniono 3 razy 3

  Pytanie jak mierzona jest skutecznosc....czy tylko wg. ilości zatrudnionych, nowych miejsc pracy, czy również bierze się pod uwagę efektywnośc i wszelkie przejawy eliminacji marnotrastwa, w którym to urzędy są mistrzami w ich pomnażaniu!
  www.markamiasto.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje