Festiwal Piosenki Rosyjskiej: Złoty Samowar dla Krzysztofa Respondka

17.07.2011 07:31
Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar

Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar (Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta)

Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar - główną nagrodę IV Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, który odbył się w sobotę w Zielonej Górze. Zwycięzca otrzymał 50 tys. zł. Srebrny Samowar odebrał Jacek Stachursky, a brązowy Sylwia Grzeszczak. Kibice żużla, którzy wykupili kilkaset biletów, próbowali zakłócić imprezę zagłuszając prowadzącego.
W trakcie imprezy transmitowanej przez telewizje doszło do zgrzytu - kibice klubu żużlowego, którzy sa w sporze z prezydentem miasta Januszem Kubickim próbowali zagłuszyć prowadzącego imprezę Tomasza Kammela okrzykami "Chcemy miliona, zamiast Michaela Boltona" czy "Z Falubazu miasto słynie, wy marzycie o Putinie". O akcji kibiców w mieście mówiło się już wcześniej, w związku z tym zastosowano specjalne środki ostrożności. Zakazano wznoszenia okrzyków mogących naruszać "dobra osobiste", nie można było wnieść transparentów i flag. Wprowadzono dwukrotna kontrole na bramkach.

Samowar dla Krzysztofa Respondka

Złoty Samowar za piosenkę pt. "Berega Rossii" otrzymał z rąk dyrektora festiwalu Tomasza Nesterowicza i prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego Krzysztof Respondek.

Artysta powiedział, że to wspaniały prezent, zwłaszcza, że za pięć minut będzie obchodził 42 urodziny. Dodał, że piosenkę wybrała dla niego żona, a pieniądze chce przeznaczyć na nagranie płyty. Drugą nagrodę, Srebrny Samowar i 30 tys. zł otrzymał Jacek Stachursky za wykonanie znanej także w naszym kraju piosenki "Belye rozy". Nagrodę wręczyła mu zeszłoroczna laureatka Agnieszka Włodarczyk.

Brązowy Samowar i 15 tys. zł zdobyła Sylwia Grzeszczak, która zaśpiewała piosenkę "Za toboj".W konkursie rywalizowali znani polscy artyści: Katarzyna Zielińska z zespołem Chłopacy, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Respondek, Natalia Lesz, Stachursky, Papa D., Sylwia Grzeszczak, Plateau, Poparzeni Kawą Trzy oraz Urszula Dudziak wraz z zespołem z programu "Bitwa na głosy". Głosowanie odbywało się za pośrednictwem SMS-ów.

Supergwiazdy w Zielonej Górze: Bolton i Iglesias

Każdy z pretendentów do nagród wykonał jeden utwór z repertuaru znanych rosyjskich artystów. Publiczność usłyszała m.in. utwory takich gwiazd jak Ałła Pugaczowa, Tatu czy Bułat Okudżawa. Polscy wykonawcy zaprezentowali piosenki z ostatniego 20-lecia. Wszyscy zaśpiewali po rosyjsku.

Prezentacje konkursowe były przeplatane występami zaproszonych gwiazd. W Zielonej Górze zaśpiewali m.in. Arash z Iranu, Hiszpan Julio Iglesias junior i Amerykanin Michael Bolton, który jedną z piosenek wykonał w duecie z prezenterem Aleksiejem Czumakovem.

Swoje "pięć minut" miały też gwiazdy rosyjskiej sceny m.in. grupa Korni i piosenkarka o pseudonimie Slava, która urzekła publiczność oryginalnym głosem.

Publiczność porwał Aleksander Rybak, zwycięzca Eurowizji w 2009, który zagrał swój przebój "Fairytail".Festiwal Piosenki Rosyjskiej po raz pierwszy odbył się w 2008 roku i nawiązuje do swojego poprzednika - odbywającego się do 1965 roku do końca lat 80 ub. wieku Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który stał się przepustką do kariery dla wielu znanych polskich artystów, m.in. dla Urszuli, Małgorzaty Ostrowskiej, Michała Bajora, Mieczysława Szcześniaka i Izabeli Trojanowskiej.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej była Telewizja Polska oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury. Miasto Zielona Góra przeznaczyło na ten cel 1,2 mln zł.

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • kicior99

  Oceniono 1 raz 1

  "Od zawsze" lubię piosenkę rosyjską, więc nie będę pewnie obiektywny. Ale uważam, że impreza pokazująca inne wzorce kulturowe jest konieczna. Może młodzi nie uwierzą, ale za moich studenckich czasów tak samo kontestowało się przy Wysockim jak przy Cohenie, mimo przymusu uczenia się rosyjskiego i wojsk radzieckich w kraju. Możecie nie wierzyć, ale z lekcji rosyjskiego pamiętam więcej piosenek Biczewskiej, Niemena (tych rosyjskich) czy nawet Pugaczowej niż cytatów z Lenina. Nasza rusycystka pokazała nam, że to co "ruskie" wcale nie musi być obciachowe, nauczyła wyławiać aluzje np. u Wysockiego... I do tej pory uważam, że były to bardzo wartościowe lekcje, nauczyły wielu z nas wrażliwości i oddzielenia polityki od innych naprawdę ważnych spraw. Teraz, przy tej anglicyzacji kultury i niby wolnym rynku, na którym można kupić słuchać wszystko, dobre rzeczy niestety same się nie bronią. Dlatego trzeba im pomóc.

 • graphen

  Oceniono 1 raz 1

  Wczoraj zacząłem oglądać ten festiwal przypadkiem, bo jakoś cicho było w mediach wokół niego. Nie tak jak o Opolu, Sopocie czy Gdyni (Opener). Dziennikarze muzyczni nie uznali go za ważny uwagi, a politycy za poprawny. Dobrze, że prezydent Zielonej Góry miał odwagę wydać ten milion na taką promocję miasta. Powstało widowisko o imponującej scenografii i ciekawej muzyce. Opole przy nim było nudne i przewidywalne. Mam jednak wrażenie, że polscy wykonawcy nie znają dobrze rosyjskiego, a niektórzy nauczyli się tylko słów swojej piosenki. Udzieliło się to nawet tłumaczce, która słowo "zapieł" czyli zaśpiewał przetłumaczyła "zapiał" mówiąc o piosenkarzu. Mimo, że Stachurski był sztuczny i śpiewał pod publikę/nagrodę, a wykonanie pieśni Okudżawy było pajacowate, to za rok będę czekał na ten festiwal. Oby tylko Zielona Góra otrzymała jakieś poważne wsparcie finansowe na ten cel i nie musiała zabierać pieniędzy zasłużonemu dla miasta klubowi.

 • maaac

  0

  @owca_baran

  Można długo wymieniać. Teraz mi się twórca helikopterów i Iljii Muromca samolotu giganta - Igor Sikorski przypomniał. Co prawda rodzina miała polskie korzenie ale on się za Rosjanina uważał (to też dowód na to jak pokręcone bywają losy ludzkie.
  O a Tołstoj?

 • ronin929

  0

  To tylko blady przedsmak tego, co kibolskie bydło będzie wyprawiać podczas Euro 2012! Bedzie echo w całej Europie, że w Polsce bandyci w szalikach mogą wszystko

 • m_rka

  Oceniono 4 razy 4

  Krzych.korab ma rację: polityczne zacietrzewienie niszczy wrażliwość na piękno, zabija prawdę i dobro. Budzi demony ksenofobii, odbiera rozsądek i poczucie sprawiedliwości, pozbawia samokrytycyzmu. A tymczasem warto byłoby zainteresować się zjawiskowym artystą, którego piosenkę wybrał (a właściwie wybrała jego żona) Krzysiek Respondek. Vitas ma w swoim repertuarze mnóstwo o wiele ambitniejszych utworów od tej patriotycznej pieśni. Dysponując pięciooktawowym głosem, śpiewa wszystko: od arii operowych po "discorussia". Podziwiajcie jego kulturę muzyczną i literacką, wyjątkową subtelność i czar osobisty:
  www.youtube.com/watch?v=7JIm8dMV39A&feature=related
  www.youtube.com/watch?v=h0BZJwDDCKU&feature=related
  www.youtube.com/watch?v=eTY800wfQAc&feature=related

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy 1

  SLAVIC POWER 4 EVER!!!!!!

 • krzych.korab

  Oceniono 9 razy 7

  Piękne piosenki i fajny festiwal. Krew mnie zalewa na durni którzy z przyczyn politycznych niszczą sztukę. Czym ta hołota różni się od komuchów ? Komuchy chciały się uczyć i powoli cywilizowali się, dzięki kulturze między innymi. Tej hołocie wystarczy własne bagno do taplania i bezmyślność.

 • owca_baran

  Oceniono 6 razy 6

  Do maaac - ja dodam jeszcze Wysockiego, Okużawę, Czajkowskiego, Rymskiego-Korsakowa.
  Z chemi np. Mendelejew a gdzie matematyka, fizyka

 • maaac

  Oceniono 8 razy 6

  @mawt
  No kibice przecież dziś to jedne ze zdrowych trzonów polskiego patriotyzmu. Ich akcja była jak najbardziej patriotyczna i skierowana przeciwko rosyjskiemu okupantowi okupującemu Polskę....ups Wolskę.

  Tak się dzieje, jak zaczyna się dawać chuliganom "wsparcie moralne" w ich działaniach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje