Festiwal Piosenki Rosyjskiej: Złoty Samowar dla Krzysztofa Respondka

17.07.2011 07:31
Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar

Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar (Fot. Agnieszka Wocal / Agencja Gazeta)

Krzysztof Respondek zdobył Złoty Samowar - główną nagrodę IV Festiwalu Piosenki Rosyjskiej, który odbył się w sobotę w Zielonej Górze. Zwycięzca otrzymał 50 tys. zł. Srebrny Samowar odebrał Jacek Stachursky, a brązowy Sylwia Grzeszczak. Kibice żużla, którzy wykupili kilkaset biletów, próbowali zakłócić imprezę zagłuszając prowadzącego.
W trakcie imprezy transmitowanej przez telewizje doszło do zgrzytu - kibice klubu żużlowego, którzy sa w sporze z prezydentem miasta Januszem Kubickim próbowali zagłuszyć prowadzącego imprezę Tomasza Kammela okrzykami "Chcemy miliona, zamiast Michaela Boltona" czy "Z Falubazu miasto słynie, wy marzycie o Putinie". O akcji kibiców w mieście mówiło się już wcześniej, w związku z tym zastosowano specjalne środki ostrożności. Zakazano wznoszenia okrzyków mogących naruszać "dobra osobiste", nie można było wnieść transparentów i flag. Wprowadzono dwukrotna kontrole na bramkach.

Samowar dla Krzysztofa Respondka

Złoty Samowar za piosenkę pt. "Berega Rossii" otrzymał z rąk dyrektora festiwalu Tomasza Nesterowicza i prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego Krzysztof Respondek.

Artysta powiedział, że to wspaniały prezent, zwłaszcza, że za pięć minut będzie obchodził 42 urodziny. Dodał, że piosenkę wybrała dla niego żona, a pieniądze chce przeznaczyć na nagranie płyty. Drugą nagrodę, Srebrny Samowar i 30 tys. zł otrzymał Jacek Stachursky za wykonanie znanej także w naszym kraju piosenki "Belye rozy". Nagrodę wręczyła mu zeszłoroczna laureatka Agnieszka Włodarczyk.

Brązowy Samowar i 15 tys. zł zdobyła Sylwia Grzeszczak, która zaśpiewała piosenkę "Za toboj".W konkursie rywalizowali znani polscy artyści: Katarzyna Zielińska z zespołem Chłopacy, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Respondek, Natalia Lesz, Stachursky, Papa D., Sylwia Grzeszczak, Plateau, Poparzeni Kawą Trzy oraz Urszula Dudziak wraz z zespołem z programu "Bitwa na głosy". Głosowanie odbywało się za pośrednictwem SMS-ów.

Supergwiazdy w Zielonej Górze: Bolton i Iglesias

Każdy z pretendentów do nagród wykonał jeden utwór z repertuaru znanych rosyjskich artystów. Publiczność usłyszała m.in. utwory takich gwiazd jak Ałła Pugaczowa, Tatu czy Bułat Okudżawa. Polscy wykonawcy zaprezentowali piosenki z ostatniego 20-lecia. Wszyscy zaśpiewali po rosyjsku.

Prezentacje konkursowe były przeplatane występami zaproszonych gwiazd. W Zielonej Górze zaśpiewali m.in. Arash z Iranu, Hiszpan Julio Iglesias junior i Amerykanin Michael Bolton, który jedną z piosenek wykonał w duecie z prezenterem Aleksiejem Czumakovem.

Swoje "pięć minut" miały też gwiazdy rosyjskiej sceny m.in. grupa Korni i piosenkarka o pseudonimie Slava, która urzekła publiczność oryginalnym głosem.

Publiczność porwał Aleksander Rybak, zwycięzca Eurowizji w 2009, który zagrał swój przebój "Fairytail".Festiwal Piosenki Rosyjskiej po raz pierwszy odbył się w 2008 roku i nawiązuje do swojego poprzednika - odbywającego się do 1965 roku do końca lat 80 ub. wieku Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Radzieckiej, który stał się przepustką do kariery dla wielu znanych polskich artystów, m.in. dla Urszuli, Małgorzaty Ostrowskiej, Michała Bajora, Mieczysława Szcześniaka i Izabeli Trojanowskiej.

Organizatorami tegorocznego Festiwalu Piosenki Rosyjskiej była Telewizja Polska oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury. Miasto Zielona Góra przeznaczyło na ten cel 1,2 mln zł.

Zobacz także
 • Kibice klubu żużlowego próbowali zakłócić imprezę Kibic żużla nie lubi samowarów
 • Marcin Wojciechowski Porażka w Zielonej Górze
Komentarze (109)
Festiwal Piosenki Rosyjskiej: Złoty Samowar dla Krzysztofa Respondka
Zaloguj się
 • kuba-michal

  Oceniono 26 razy 20

  Jakis moherek podejrzewa, ze jestem rusofil!! Jestem z Rosjanami, z ich wspaniala kultura, technika kosmiczna i lotnicza, nauka w randze swiatowj itp. Ten kto nas chce sklocic z nimi jest draniem i lajdakiem!! Ten "ktos" stworzyl takie kreatury jak Rydzol, "kartofle" i nedzne wystraszone niektore "eminencje" KK!!

 • mariuss111

  Oceniono 17 razy 17

  Co to za nazwy piosenek? W jakim języku jest ta translacja? J.rosyjski jest językiem słowiańskim a te matoły na siłę wciskają jakieś dziwolągi. Nie dziwota, że mają później problemy z tłumaczeniami. "Belye", co to jest? "Biełyje", to nawet tępak się domyśli, że chodzi o białe

  rojblik, całkowicie się zgadzam, transkrypcja kompromitująca autorów tekstu

 • kuba-michal

  Oceniono 26 razy 16

  Czyzby wracala normalnosc?? Rosjanie to naprawde wielki narod pod kazdym wzgledem!!

 • grubasek73

  Oceniono 21 razy 15

  Kibole udowodnili, że są prostakami!

  Brawo dla festiwalu!

 • rus32

  Oceniono 14 razy 14

  >nomari
  >Ciekawe czy w Irkucku lub Władywadostoku daliby sobie zrobić festiwal piosenki Polskiej?
  Będziesz zaskoczony .. ale nie mamy polofobii ..
  Chodź .. Witamy ..
  ale lepiej z festiwalu rockowym ..

 • remo29

  Oceniono 20 razy 14

  > co to jest ten fabulaz

  To taka zielonogórska legia, ale nie zajmują się kopaniem tego okrągłego, tylko jeżdżą w kółko na takich jakby rowerach. Zawsze w lewo.
  --
  parada karzełków

 • dia-5

  Oceniono 15 razy 11

  Czytając niektóre komentarze... Czy naprawdę nie potraficie oddzielić kotlety od much?..
  Rosyjskie piosenki są bardzo melodyjne, większość ma teksty o głębokim znaczeniu, perfekcyjne wykonanie. Co do tego ma polityka??
  Falubaz - OK, rozumiem ich rozgoryczenie, ale uważam, że pospolitym chamstwem było wynosić lokalne zatargi na międzynarodowe jak by nie było spotkanie, gdzie większość uczestników pojęcia nie ma o samym klubie żużlowym, że o reszcie nie wspomnę.
  Tak to bywa, kiedy demokracja jest utożsamiana z "wszystko_nam_wolno" :/

 • jozef.moneta

  Oceniono 21 razy 11

  Elektorat Towarzysza Jarosława wszędzie zrobi chlew

 • alamatygrysa

  Oceniono 12 razy 10

  Chamski klub Falusów prezydent Zielonej Góry powinien zamknąć. Wcześniej, oczywiście, powinien zrobić referendum mieszkańców. Mieszkańcy zagłosują za likwidacją chamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje