Tusk ogląda zniszczenia po trąbach powietrznych. I obiecuje pomoc. - Mamy środki [ZDJĘCIA]

14.07.2011 17:09
Premier Donald Tusk przyjechał wieczorem do miejscowości Kolonia-Sady na Mazowszu, przez która przeszła trąba powietrzna

Premier Donald Tusk przyjechał wieczorem do miejscowości Kolonia-Sady na Mazowszu, przez która przeszła trąba powietrzna (Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta)

Silne burze i ulewy w centralnej Polsce. Porywisty wiatr zrywał dachy i powalał drzewa. W niektórych miejscach pojawiły się trąby powietrzne. Najbardziej ucierpiały gminy: Białaczów, Żarnów, Paradyż i część gminy Opoczno. Na miejscu zjawił się premier Donald Tusk. - Mamy środki na odszkodowania dla ofiar kataklizmu - zapowiedział.
ZDJĘCIA ZNISZCZEŃ PO TRĄBIE POWIETRZNEJ >>

Wichura przeszła przez trzy powiaty Mazowsza: przysuski, białobrzeski i radomski. W akcji usuwania skutków trąby powietrznej uczestniczy w sumie ok. 50 jednostek straży.

Do miejscowości Kolonia-Sady w powiecie przysuchskim, gdzie odnotowano największe straty, przyjechał premier Donald Tusk. Szef rządu zorganizował na miejscu krótki briefing prasowy na temat skutków kataklizmu. Powołano także sztaby kryzysowe, które zajmą się zniszczeniami.

"Mamy środki na odszkodowania"

- Będziemy stosowali różne wiązane modele pomocy - powiedział premier, podkreślając, że niezależnie od tego, czy zniszczone domy były ubezpieczone czy nie, poszkodowani i tak będą mieli prawo ubiegać się o odszkodowanie od skarbu państwa.

Donald Tusk zauważył również, że kataklizm zniszczył jednak nie tylko budynki, ale i pola uprawne. - Mieszkańcy mówią nam, że nic nie da się z nich uratować, ale mamy przewidziane środki na pomoc - obiecał i dodał, że rząd odłożył "relatywnie dużo pieniędzy" na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych.

Połamane drzewa blokują drogi

- Szkody są bardzo duże - mówi dyżurny Straży Pożarnej w Opocznie. Szacuje on, że około 300 budynków w czterech gminach zostało uszkodzonych lub zniszczonych. Nie ma ofiar w ludziach.

Gwałtowne burze dotknęły też sąsiednie powiaty, m.in. radomski. Na niektórych terenach, m.in. w gminie Radzanów oraz w powiecie przytockim, zaobserwowano trąby powietrzne. W południowych gminach powiatu białobrzeskiego doszło licznych uszkodzeń konarów i drzew.

Tam strażacy starają się w pierwszej kolejności udrożnić drogi, by móc dotrzeć z pomocą do potrzebujących. W wyniku wyładowań atmosferycznych doszło do dwóch pożarów obiektów, które udało się ugasić.

- Na razie mamy informacje o kilku dachach zerwanych z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Cały czas przyjmujemy jednak kolejne zgłoszenia. Usuwamy też powalone drzewa i połamane gałęzie, które blokują drogi - powiedział dyżurny straży.

Synoptycy ostrzegają, że w nocy w Łódzkiem i Mazowieckiem mogą się jeszcze pojawiać kolejne gwałtowne burze.Mapa burz nad Polską z godz. 17.30. Źródło: Pogodynka.pl

Zobacz także
Komentarze (300)
Zaloguj się
 • bogdanor

  Oceniono 1 raz -1

  "były ubezpieczone czy nie, poszkodowani i tak będą mieli prawo ubiegać się o odszkodowanie od skarbu państwa.", widoczny postęp względem wypowiedzi Cimoszewicza. Tak trzymać. Jednak jakiś postęp jest.

 • don-pedro-velasquez

  Oceniono 2 razy 0

  Mówmy jednak premier Tusk. Tak jest bardziej elegancko.

 • grajag

  0

  To pewne, wina jesy pana premiera :)

 • anna-888

  Oceniono 1 raz -1

  Jak widzimy - zywiol jest brutalny. i niszczy wszystko. Wazna jest solidarnosc ludzi - aby pomoc ofiarom katastrof - w tym z Uni Europejskiej. Miejmy nadzieje, ze Pan Tusk zajmie odpowiednie stanowisko w tej pomocy poszkodowanym !!

 • anna-888

  Oceniono 1 raz 1

  Wstrzasajace widoki tej strasznej traby powietrznej. Bardzo wspolczuje. Miejmy nadzieje, ze Pan Tusk pomoze ofiarom katastrofy - jak i dla zniszczonych upraw papryki - z Uni Europejskiej. Z tego co wiem nie kazdy jest ubezpieczony - ale pomoc powinni otrzymac wszyscy - solidarnosc ludzi jest potrzebna !!

 • moch1976

  Oceniono 2 razy 0

  yar369 to ze mama cie zostawiala sama z ksiedzem ale i tak ci sie podobalo zboczencu poczytaj jak ludzie kochaja POmiotła debilu

 • ave_maestro

  0

  Lansik w szarej kurteczce, uścisk dłoni z poszkodowanymi, przejęta twarz, prawie jak rok temu na wałach.
  pijarek, pijarek pijaarek tak na niego wołają...

 • koniu150

  0

  a chłopaki z ferajny przyjechali i patrzą jak tu ich wyj.....bać..., brak tylko mira, zbycha, ździcha, rycha i innych

 • m4t

  0

  Czy to nie przez to zgromadzenie czarownic... ludzie nie umiecie czytać boskich znaków!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje