"Podnieś papierek". Monitoring karci i nagrywa rozmowy przechodniów

04.07.2011 10:25
naszamlawa.pl

naszamlawa.pl (naszamlawa.pl)

Mława założyła wyjątkowy monitoring. Warty pół miliona system rejestruje nie tylko obraz, ale i dźwięk, umożliwiając nagrywanie rozmów przechodniów. Dodatkowo zamontowane przy kamerach megafony pozwalają na skarcenie mieszkańca np. rzucenie papierka na chodnik. - To niebezpieczny precedens - mówi o pomyśle Mławy, były szef ABW.
Historię opisała dzisiejsza "Rzeczpospolita. Miasto w lipcu uruchomiło osiem nowoczesnych kamer. "Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ich dodatkowe wyposażenie - w głośniki i czułe mikrofony. Urządzenia będą mogły nie tylko nagrywać obraz, ale też rejestrować rozmowy spacerowiczów." - czytamy w "Rz". Mikrofony nowego monitoringu zbierają dźwięk z odległości 15 - 20 metrów. A nagrania mają być przechowywane przez 60 dni. Cały system kosztował ponad pół miliona złotych.

"Podnieś papierek, przestaw auto"

"Dyżurni, którzy śledzą sytuację na monitorach, megafonom zainstalowanym przy kamerach mogą też zwrócić uwagę mieszkańcom, którzy np. zaśmiecają ulicę lub źle zaparkowali auto", czytamy w dzienniku.

- Dzięki nim dyspozytor wychwyci odgłos wyjącego alarmu, czy tłuczonej szyby albo np. wołanie o pomoc. Tego sam obraz nam nie przekaże - chwali komendant policji Stanisław Szcześniak, cytowany przez lokalny portal naszamlawa.pl.

Przeciwko takim opcjom monitoringu protestuje mławski radny PiS. - To ogranicza wolności obywatelskie i może być wykorzystane w innych celach niż kwestie bezpieczeństwa mieszkańców - przestrzega radny Michał Nowakowski.

"Protestują środowiska sprzyjające przestępcom"

Ale urzędnicy mławskiego ratusza nie zamierzają rezygnować z systemu. - Przeciwko tym rozwiązaniom najgłośniej protestują środowiska sprzyjające przestępcom - wytyka burmistrz cytowany przez lokalny portal .

- To przesada i niebezpieczny precedens. Idąc w tym kierunku, za chwilę znajdziemy się w państwie opisanym przez Orwella - grzmi Andrzej Barcikowski, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego cytowany przez "Rz".

Zobacz także
 • Chcą monitoringu pod ziemią
 • Wandala namierzył dyżurny z Miejskiego Centrum Monitoringu Monitoring. Wandal niszczący auta wpadł w dwie minuty
Komentarze (55)
"Podnieś papierek". Monitoring karci i nagrywa rozmowy przechodniów
Zaloguj się
 • antobojar

  Oceniono 15 razy 9

  Zainstalować burmistrzowi monitoring w gabinecie.. żeby mieszkańcy wiedzieli i kontrolowali jak sprawuje wladzę.. i czy nie klepie sekretarek po pupie...
  Telebeamy przed ratuszem...
  lol...

 • hegemon123

  Oceniono 12 razy 6

  Taki monitoring to dobry pomysł! Ale niech działa w obie strony!!! Monitoring urzędasów i strażników miejskich jak pierdzą w stołek, telebim przed urzędem!!! Antobojar JESTES WIELKI!!!

 • kwa_mac

  Oceniono 5 razy 5

  W "Roku 1984" mikrofony i kamerki rejestrowały ludzkie zachowania także w lesie. Idziemy w tym kierunku. Podsłuch na każdym drzewie i pod każdym krzakiem. Brawo...

 • polska_baba

  Oceniono 6 razy 4

  Nagrywanie prywatnych rozmów bez zgody sądu to przestępstwo!

 • demolca

  Oceniono 5 razy 3

  Najpierw powinna być kamera + mikrofon w gabinecie burmistrza.

  Obywatele będą wdzięczni

 • dwiesukipodjednymdachem

  Oceniono 3 razy 3

  Jaki Orwell?Z naszego:Janusz Zajdel "Paradyzja". Ale chyba za stwierdzenie :"CHWDP burmistrzowi " do obozu pracy nie wsadzą?

 • chamoobrona

  Oceniono 3 razy 3

  Ordnung must sein!

 • 31337b

  Oceniono 3 razy 3

  Wyobraźmy sobie świat idealny: ulice sterylne bo nikt nie śmie nabrudzić, a jak się dwóch podatników zatrzyma to głośnik przypomni "KEEP MOVING". Bo na zgromadzenia potrzebne jest zezwolenie demokratycznie wybranych władz, które nie mogą dopuścić aby terroryści spiskowali. Dla bezpieczeństwa.

 • zigzaur

  Oceniono 3 razy 3

  Ach, to właśnie w Mławie był kiedyś pogrom pewnej grupy etnicznej wyspecjalizowanej w graniu na skrzypcach i cymbałach, wróżeniu, wyrobie kociołków i przekształceniach własnościowych samochodów?

  Czy monitoring reaguje na uliczne "wróżki" albo "parkingowych"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje