Zabił matkę pod wpływem dopalaczy, resztę życia spędzi w więzieniu

01.07.2011 11:05
Dopalacze

Dopalacze (Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja)

Na karę dożywotniego więzienia skazał w piątek Sąd Okręgowy w Poznaniu mężczyznę, który pod wpływem tzw. dopalaczy zabił we wrześniu 2010 roku swoją matkę.
Do zdarzenia doszło na jednym z poznańskich osiedli. Mężczyzna mieszkający od pewnego czasu u matki, we wrześniu 2010 roku wysłał żonie informację sms, że zabił matkę i zamierza popełnić samobójstwo. 59-letnia kobieta zmarła wskutek uderzeń młotkiem w głowę.

Krzysztof M. w czasie śledztwa przyznał się do popełnienia przestępstwa, choć zasłaniał się niepamięcią spowodowaną zażyciem znacznej ilości środków odurzających, tzw. dopalaczy. Prokurator zażądał dla oskarżonego 25 lat więzienia. Przypomniał, że Krzysztof M. działał w warunkach recydywy; wcześniej odbywał wyrok za spowodowanie śmierci babci i dokonanie na niej rozboju.

Wyrok jest nieprawomocny

Jak powiedział przed ogłoszeniem wyroku obrońca Krzysztofa M, oskarżony padł ofiarą resocjalizacji: osadzony w więzieniu nie został skierowany na leczenie odwykowe. Padł też ofiarą legalnego obrotu substancjami psychoaktywnymi i ofiarą choroby: zespołu uzależnienia od substancji psychoaktywnych.

Krzysztof M prosił o łagodny wymiar kary. Przeczytał fragmenty pamiętnika obrazujące jego relacje z matką i jego stosunek do dopalaczy. - Wywaliło mi mózg do góry nogami. Stało się to w pewnym sensie w majestacie prawa - mówił.

Sąd ustalając wysokość wyroku wziął pod uwagę sposób popełnienia przestępstwa i fakt działania w warunkach recydywy. Wyrok nie jest prawomocny.

Dopalacze zabronione

Obecnie wytwarzanie i obrót produktami, które mogą być używane jako środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalacze jest zakazane. Jesienią ub. roku sanepid w asyście policji zamknął w całej Polsce blisko 1,4 tys. sklepów oferujących dopalacze. W końcu listopada weszła w życie nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zakazująca produkcji i wprowadzania do obrotu m.in. takich środków. W tym roku zakazem używania objęto kolejne substancje psychoaktywne, m.in. pochodne amfetaminy wchodzące w skład dopalaczy.

KAMPANIA WYBORCZA 2011 na Facebooku - dołącz do nas!


Zobacz także
 • Akcja kontrolowania i zamykania sklepów z dopalaczami UE czerpie inspirację z Polski ws. dopalaczy
 • Zamknięty sklep z dopalaczami Sklepy z dopalaczami zamknięte bezprawnie. Będzie lawina pozwów?
 • Udusił 17-latkę na spacerze...
Komentarze (100)
Zabił matkę pod wpływem dopalaczy, resztę życia spędzi w więzieniu
Zaloguj się
 • thegreatmongo

  Oceniono 13 razy 11

  czemu gazeta zamiast walczyc o legalizacje ziola walczy z dopalaczami???

  Facet zabil wlasna babke, ale oczywiscie to ze potem zabil jeszcze matke jest wina dopalaczy.... moze to po prostu linia obrony????

  Jak ktos sie nawali i wjedzie w rowerzyste to jest wina wodki czy jego samego!???

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 15 razy 9

  Nie zapominajmy, że był również pod wpływem śniadania, powietrza i wody!

 • syn.ksiedza.proboszcza

  Oceniono 8 razy 8

  Jakiś zdeprawowany recydywista, ale najważniejsze w tym wszystkim są dopalacze?

 • leppek

  Oceniono 8 razy 8

  obiektywność i sumienność "redaktorów" gazety.pl od dawna ogranicza się do przychodzenia do pracy zaraz po wuefie w gimnazjum i pisaniu czego popadnie o czym popadnie bez szczypty zrozumienia o czym się pisze. Po "dziennikarstwie" gazety.pl widać jakie nam rośnie pokolenie: ignoranci, dyletanci i do tego cwaniaki, którzy mają się za nie wiadomo kogo. 3/4 tekstów na gazeta.pl zawiera błędy. Ja bym się wstydził, oni mają się za dziennikarzy. Nikt nie pomyśli, że jest patałachem klecącym jakieś zmęczone zdania bez składu i ładu, polonistka z gimnazjum załamałaby ręce!

 • gazetazaborcza

  Oceniono 8 razy 8

  HIPOKRYZJA! Opis morderstwa po ZAKAZANYCH "dopalaczach" okazuje się sensacją godną tabloidów, podczas gdy na ten przykład opisy wypadków drogowych spowodowanych przez podpitych kierowców są codziennością, czasem nie wartą nawet linijki tekstu. Na dodatek mamy mordercę własnej matki, który już wcześniej poszkodował był babcię, znaczy się widzimy tu notorycznego debila, któremu by nawet woda sodowa do głowy uderzyła. WSTYD. A teraz niech każdy w siedzibie Gazety, który nie wypalił chociażby jednego "lolka" w swoim życiu, złapie się prawą ręką za lewe ucho i powie to na głos: "Nigdy nie paliłem marihuany". I co widzimy? :] one love good people one love

 • jack.shaftoe

  Oceniono 10 razy 8

  Dlaczego prasa nie prowadzi tak aktywnej kampanii mającej na celu zakaz sprzedaży alkoholu? Co to jest - jedna morderstwo pod wpływem dopalaczy wobec setek, a może i tysięcy ofiar alkoholu?

 • dupek_123

  Oceniono 7 razy 7

  "Krzysztof M. działał w warunkach recydywy; wcześniej odbywał wyrok za spowodowanie śmierci babci i dokonanie na niej rozboju."

  Czyli dopalacze tak naprawdę nie są tu winne - równie dobrze koleś mógł zastosować alkohol, butapren albo inny dowolny środek odhamowujący. On ma po prostu nasrane we łbie i sąd słusznie orzekł najwyższy wymiar kary. Ale to, że dziennikarze próbują podkreślać, iż przestępstwo zostało popełnione z powodu dopalaczy, no to po prostu ŻAL.

 • noducks

  Oceniono 7 razy 7

  nie jest najlepsza linia obrony twierdzic, ze oskarzony, ktory zatlukl wlasna matke mlotkiem (a wczesniej zabil babcie) padl ofiara czegokolwiek. chyba sie papudze kat z ofiara pomylil

  mam powroz, sam naoliwie, sam zawiesze i sam moge go na nim powiesic. opcja darmowa w porownaniu do setek tysiecy zlotych jakie panstwo ma zamiar wydac na utrzymanie tego (...)

 • i-tyle

  Oceniono 7 razy 7

  jakiś zwyrodnialec próbuje się bronić bajką, że nie był sobą i bredzi, że to od dopalaczy. Ten artykuł przypomina mi propagandę antykonopną z lat 30stych w USA. Szaleństwo, morderstwo, piekło :) Dobrzy dotąd ludzie stają się potworami, mordują i gwałcą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje