Parada Równości. "Chrystus dołączyłby do nas - zawsze był z potrzebującymi" [WIDEO]

11.06.2011 13:30
Prada Równości na ulicach Warszawy

Prada Równości na ulicach Warszawy (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Sprzed Sejmu na Plac Bankowy - ulicami Warszawy przeszła - już po raz dziesiąty Parada Równości - coroczna manifestacja środowisk LGBT (Lesbijek, Gejów, Biseksualistów i osób Transseksualnych) oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji. - Chcemy być tutaj w Polsce, bo kochamy Polskę - mówili organizatorzy parady. Nie lękajcie się związków partnerskich.
Jak szacują organizatorzy i służby porządkowe, w tegorocznej paradzie uczestniczyło 4-6 tys. osób.

Marsz rozpoczął się przed Sejmem, od odegrania Mazurka Dąbrowskiego. - Hymn towarzyszy nam w najważniejszych chwilach, a walka o pokój społeczny jest dla naszego państwa bardzo ważna. Nie potrzeba nam wewnętrznych waśni, bo to w przeszłości doprowadziło do wielkich konfliktów narodowych - powiedział Jacek Adler, jeden z organizatorów parady.

Wśród uczestników parady są m.in. członkowie organizacji lewicowych i politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Oczekujemy od was więcej niż, uczestnictwa raz do roku w kolorowym pochodzie. Oczekujemy wrażliwości społecznej, a przede wszystkim dobrych ustaw - mówili organizatorzy parady, zwracając się do polityków.

Przed gmachem parlamentu zebrali się też przeciwnicy parady - byli wśród nich członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i sympatycy Legii Warszawa, w sumie ok. 500 osób. Kontrmanifestanci wznosili okrzyki: "Ręce precz od polskich dzieci", "Chłopak, dziewczyna, normalna rodzina", "Zakaz pedałowania", "Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". Z tłumu w stronę policjantów i uczestników parady rzucano racami i petardami.

"Chodźcie z nami" i petardy

Burmistrz dzielnicy Ursynów Piotr Guział zwracając się do uczestników kontrmanifestacji powiedział: - Tu jest prawdziwa tęczowa Polska. Weźcie się za ręce, macie prawo iść z nami. - Chodźcie z nami - skandowali uczestnicy parady.

W reakcji na to członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, ONR i sympatycy Legii Warszawa zaczęli rzucać w ich kierunku petardami i wznosić głośniejsze okrzyki. Rozciągnęli spory banner.

Sprzed Sejmu Parada Równości ruszyła ulicami Warszawy w kierunku Placu Bankowego. Szło w niej sporo osób heteroseksualnych.

- Dwa mln ludzi w Polsce to osoby nieheteroseksualne. Parlament nie może dłużej ich nie zauważać, oni też mają prawo normalnie żyć - mówiła Katarzyna Piekarska z SLD, która w tym roku na paradę po raz pierwszy przyszła z synem. - Naukę, że różnorodność jest wartością, trzeba zaczynać od najmłodszych lat. Jest tu dużo młodych ludzi, może oni w przyszłości będą stanowić lepsze prawo - dodała.

Zwróciła uwagę, że parada jest świętem, gdzie wszyscy są uśmiechnięci i radośni, z kolei wśród kontrmanifestantów panuje złość, są "chorzy z nienawiści". - Ale na tym też polega demokracja, że każdy może manifestować swoje poglądy - uznała.

Niemiec: Chrystus byłby z nami

Także ambasador Wielkiej Brytanii w Warszawie Ric Todd podkreślał, że parada nie jest "przeciwko nikomu ani niczemu, ale jest za różnorodnością i równouprawnieniem". Na te słowa tłum zareagował okrzykami: "God save the Queen". Todd w 2007 r. z okazji Parady Równości wywiesił na gmachu brytyjskiej ambasady tęczową flagę.

Pomysłodawca Parady Równości i współorganizator pierwszych manifestacji Szymon Niemiec - pastor Wolnego Kościoła Reformowanego - przekonywał z kolei, że Chrystus dołączyłby do parady, ponieważ "On zawsze był z tymi, którzy go potrzebują".

Sprzed Sejmu uczestnicy parady, w barwnym korowodzie, wśród którego powiewały tęczowe flagi, przeszli ulicami Warszawy w kierunku Placu Bankowego, gdzie zorganizowano Miasteczko Równości, które było finałem imprezy. Na pl. Bankowym również była kontrmanifestacja, uczestniczyło w niej kilkanaście osób, które trzymały transparenty z hasłami: "Eurosodomia nie ma przyszłości", "Każdy Polak kulturalny dba o przyrost naturalny".

W czasie marszu uczestnicy parady pozdrawiali mieszkańców miasta, którzy przyglądali im się z okien, balkonów, kawiarnianych ogródków, zatrzymywali się na chodnikach, żeby popatrzeć na pochód. W paradzie jechało dziewięć platform, na których grała muzyka, a ludzie tańczyli i bawili się.

"Adoptujmy cały świat", "Od związków partnerskich nie ubędzie małżeństw"

Uczestnicy parady nieśli transparenty nawołujące do poparcia ustawy o związkach partnerskich, kobieta przebrana w strój pielęgniarki miała transparent z hasłem "Homofobia jest uleczalna", na innych były napisy "Adoptujmy cały świat", "Od związków partnerskich nie ubędzie małżeństw" oraz "Równe obowiązki, równe prawa".

Wśród postulatów uczestników Parady Równości były m.in.: uchwalenie ustawy o związkach partnerskich, wprowadzenie do szkół neutralnej światopoglądowo edukacji seksualnej, obejmującej także kwestie różnorodności społeczeństwa, aktywna walka rządu z przejawami dyskryminacji wobec mniejszości, uchwalenie ustawy o ochronie praw zwierząt.

Przebieg imprezy monitorowali przedstawiciele Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

Według policji, zarówno Parada Równości, jak również demonstracje jej przeciwników przebiegły bez większych incydentów. Sobotnie manifestacje zabezpieczało kilkuset funkcjonariuszy. Uczestnicy parady kilkakrotnie dziękowali policjantom za ochronę.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Organizacji imprezy zakazał w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński - wtedy zamiast niej odbył się wiec przed Ratuszem, a w 2005 r. - parada przeszła mimo zakazu prezydenta. Później uznano, że zakaz był niezgodny z prawem, co potwierdził m.in. Trybunał Konstytucyjny.

Zobacz także
Komentarze (188)
Zaloguj się
 • paulmatus

  0

  Co roku chodzimy cala rodzina na parady rownosci. Wspaniala zabawa!

 • pekulityk

  Oceniono 1 raz -1

  fajna demonstracja tylko nie rozumie o co chodzi tym typom. chyba tez zorganizuję paradę lubiących ru..., lizać i dawać klapsy :)

 • cezaratko

  Oceniono 1 raz -1

  Proponuje dwie bezludne wyspy jedna przeznaczyc dla pedalow druga dla lesbijek, szczelnie otoczyc wojskiem i w ten sposob oni zyliby w swoich rajach a reszta mialaby problem z glowy. i tak z biegiem czsu wyspy znow bylyby bezlune.
  O mayly wlos zapomnialbym o trzecie z przeznaczeniem dla Michnika .tam powstalby nowa GW Michnik bylby obserwatorem wydarzen na obu wyspach.,,ten czlowiek kocha patrzec na na pedalow i lesbije a jakze uwielbia opisywac.Chociaz sam nie moze poniewaz w tych sprawch tez sie jaka ale znam Adasia tez bylby w raju.

 • jvm410h

  Oceniono 1 raz 1

  Te parady byłyby całkiem spoko, gdyby nie to durne techno napie***lające z głośników. Paradom Równości w obecnym kształcie mówię nie, dopóki nie będą z normalną muzyką jeździć.

 • funkenschlag

  Oceniono 3 razy 3

  "Chrystus dołączyłby do nas - zawsze był z potrzebującymi" - a co ma piernik do wiatraka!? Tu chodzi o prawa obywatelskie, a nie jakieś religijne abracadabra. Mam w dupie panią bozię, a obchodzi mnie równe traktowanie.

 • keram01

  Oceniono 5 razy 3

  Chcą w nas wmówić że to jest dobre , że tak robi cały świat i że to trendy. Chcą nam obniżyć
  próg tolerancji abyśmy ich fetor uznali za aromat i za nim podążali. Dobrze,100% populacji
  homoseksualne ,co dalej? Bo tak agresywna promocja tej dewiacji do tego może prowadzić.
  Koniec cywilizacji zaczyna się od pobłażaniu zboczeń, dewiacji i rozwiązłości seksualnej.

 • sakoveba

  Oceniono 1 raz 1

  @plorg

  >"Chrystus dołączyłby do nas"

  Pewnie, tak samo jak był z biednymi kupcami w Światyni. <

  Tak rzecz sobie wyobrażają mściwi gorliwcy chrześcijańscy;-)

  Jednak nawet zupełnie ortodoksyjny czytelnik Biblii musi zauważyć ten nieco dziwny dla niego fakt, że jedynymi ludźmi, których rabbi Jeszua ganił, byli religijni moraliści. Natomiast z "grzesznikami" - jadał. To dla otoczenia znaczyło wtedy tyle, co dziś "pić z Urbanem";-) (tj. unieważnienie dystansu moralnego). I, jako żywo, nigdzie nie znajdziesz najmniejszego nawet śladu, który by świadczył, że robił to po to, aby ich "sprowadzić ze złej drogi"!

  Przeciwnie, czas musiał im upływać raczej w mało ascetycznej atmosferze, skoro rabbi dorobił się wkrótce opinii "żarłoka i pijaka".

 • masterdzidzia

  Oceniono 3 razy 1

  mocno polecam CENA lysiaka . ksiazka nie jest o tym temacie ale jest kawalek gdzie koles pyta; ......a tak na marginesie , jak to sie dzieje z biologicznego punktu ze oni sie rozmnazaja ?
  naprawde mocna ksiazka, choc na lysiaka trzeba uwazac dla mialkich umyslow jest po prostu niebezpieczny

 • plorg

  Oceniono 3 razy 1

  "Chrystus dołączyłby do nas"

  Pewnie, tak samo jak był z biednymi kupcami w Światyni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje