Śląsk: hałda Panewnicka w likwidacji. "To żyła złota"

Jedna z największych na Śląsku góra odpadów pokopalnianych - Hałda Panewnicka - ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi. Firma ją likwidująca zamierza na odpadach zrobić niezły interes. - To żyła złota - mówił TOK FM przedstawiciel zakładu.
Likwidacją Hałdy zajęła się katowicka firma Haldex, częściowo opłacona ze środków unijnych. Nie zmarnuje się nawet najdrobniejszy kamień - firma zmierza Odzyska ponad 2 miliony ton węgla, 16 milionów ton kruszywa oraz milion ton mułu węglowego.

Na przejażdżkę po hałdzie samochodem terenowym reporterkę TOK FM zabrał przedstawiciel zakładu Marek Sikora.

- Hałda ma ogółem sto hektarów z kawałeczkiem powierzchni. W głąb 9 metrów i nadpoziomowo do 12 metrów. Teraz przejeżdżamy obok zbiorników kamienia i wjeżdżamy na teren eksploatacji, czyli otwarty front hałdy. Tu mijamy osadniki, żeby osadzić stałe ziarna. Występuje tu węgiel, łupki, piaskowce, a tu widać - śmieci, ludzie to traktowali jak składowisko - pokazuje Sikora.

Na szczycie rozciąga się imponujący widok. Hałda znajduje się na pograniczu trzech miast Rudy, Śląskiej , Mikołowa i Katowic. - To jest ta część, którą fedrujemy najpóźniej - tłumaczy Sikora.

Najpóźniej, czyli za około 20 lat, bo tyle ma trwać likwidacja hałdy. Na miejscu pracuje specjalistyczna maszyna, która przesiewa i sortuje odpady z hałdy na miejscu. Robert Łaciak przekonuje, że jest prosta w obsłudze. - Wystarczy jedna osoba, która ma pilota do tego przesiewacza - mówi.

Hałda Panewnicka powstała w latach 60. Odpady składowano na niej do roku 2000. Jest szkodliwa dla środowiska - wydzielają się z niej m.in. szkodliwe siarczany i chlorki. Zagraża wodom podziemnym, negatywnie wpływa też na jakość powietrza. Ze względu na pozostałości węgla składowisko w każdej chwili może się zapalić. Na Śląsku według szacunków jest kilkaset hałd, wiele z nich tak obrosło roślinnością, że dopiero przy robotach ziemnych wychodzą na jaw.

Komentarze (2)
Śląsk: hałda Panewnicka w likwidacji. "To żyła złota"
Zaloguj się
  • sulim01

    Oceniono 3 razy 1

    "rughia" poczytaj sobie to co napisałeś! Zrobiłeś w krótszym tekście więcej błędów niż autorka "Śląsk: hałda Panewnicka w likwidacji."

  • rughia

    Oceniono 2 razy 0

    "Hałda znajduje się na pograniczu trzech miast Rudy, Śląskiej , Mikołowa i Katowic" gdyby ktoś nie znał topografii Śląska naliczyłby 4 miasta bo z tego "rzetelnego" wpisu wynika,że istnieją osobne miasta Ruda i Śląską,nawet się nie chce przecinków sprawdzić,nazw itd.Czy tutaj są zatrudnienie osoby z wykształceniem podstawowym?szechter chyba o redagowania zatrudnia ociężałych umysłowo pociotków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX