"Polacy nie są tacy konserwatywni. Diametralnie zmienili poglądy i styl życia"

31.05.2011 15:32
Paradą homoseksualiści starają przekonać do siebie społeczeństwo

Paradą homoseksualiści starają przekonać do siebie społeczeństwo (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Polacy to konserwatyści? - Badania pokazują niezwykle szybką dynamikę poglądów społeczeństwa polskiego na temat seksualności w ciągu ostatnich 10 lat - tak socjolog, prof. Ireneusz Krzemiński odniósł się do wypowiedzi Michała Boniego tłumaczącej rezerwę PO wobec legalizacji związków partnerskich.
TOK FM zbierało dzisiaj opinie słuchaczy na temat proponowanej przez SLD ustawy o stworzeniu nowej kategorii prawnej: związków partnerskich.- Ludzie mają na ten temat bardzo różne poglądy i trzeba to uszanować - tak Michał Boni wyjaśniał w Poranku Radia TOK FM, dlaczego PO nie chce przyjąć ustawy o związkach partnerskich w kształcie proponowanym przez SLD. Tymczasem "Gazeta Wyborcza" sprawdziła, co o związkach sądzą Polacy. Z sondażu TNS OBOP wynika, że ustawę popiera 54 proc. badanych, 41 proc. jest przeciw, 6 proc. nie ma zdania.

Socjolog Marcin Krzemiński podkreśla, że poparcie dla związków partnerskich, jako formy alternatywnej dla małżeństwa jest coraz większe. - Mieliśmy do czynienia z ogromnymi przemianami w ciągu ostatnich 10 lat. Dowodem są wyniki badań, jakie prowadziliśmy w dwóch małych miastach: w Szczecinku i Iławie, gdzie w tym czasie diametralnie zmienił się styl życia małżeństw. Model partnerski stał się bez porównania silniejszy. Za tym idzie też zupełnie inny stosunek do seksualności i do osób homoseksualnych. To, co było jeszcze do niedawna dla Polaków, zwłaszcza starszych i z małych miejscowości, jakimś dziwem, za sprawą mediów i akcji walki o tzw. zdrową rodzinę, stało się bardziej zrozumiałe. Upowszechniła się wiedza na temat homoseksualistów - powiedział socjolog i przytoczył statystki. Według badań CBOS akceptacja par monopłciowych wzrosła od 34 proc. w 2003 do 45 proc. w 2010.

"Boni nie docenia wpływu polityków na społeczne trendy"

Według prof. Krzemińskiego Michał Boni nie dostrzega, jak wielki wpływ ma działanie polityków ma potwierdzanie się pewnych trendów w społeczeństwie. - Jak się patrzy na wszystkie wyniki badań dotyczące np. represji i niechęci wobec gejów, okazuje się, że za rządów PiSu, gdy mieliśmy do czynienia z degradującymi, poniżającymi wypowiedziami polityków na temat osób homoseksualnych, nie dość że spadła akceptacja dla związków partnerskich, ale też odnotowaliśmy znaczący wzrost napaści, pobić i szykan wobec takich osób - powiedział socjolog, który ocenia że stopień tolerancji w ogóle ostatnio w Polsce szybko rośnie.

Sojusz Lewicy Demokratycznej złożył w Sejmie projekt ustawy, w myśl której towarzysze życiowi - partnerzy, będą mogli zawrzeć u notariusza umowę o związku partnerskim. By była ważna, trzeba będzie ją zarejestrować w urzędzie stanu cywilnego. Dotyczy to także osób tej samej płci. Projekt ustawy powstał we współpracy z działaczami Kampanii Przeciw Homofobii.

Jednak Sojusz, który już w kampanii wyborczej cztery lata temu mówił o związkach partnerskich, ustawę złożył dopiero teraz, tuż przed wyborami. - To temat podniesiony na kampanię wyborczą. W 2003 roku (za rządów SLD - przy. red.) te tematu nie były podnoszone. A teraz owszem - mówił rano w ''Fullkontakcie'' w TOK FM Maciej Orzechowski z PO. Jak podkreślał poparcie społeczne dotyczy związków partnerskich, a to nie tylko związki homoseksualne. - W tym sondażu widać także, że jeśli związki partnerskie zmierzałyby w kierunku małżeństw homosekualistów, to poparcie społeczne nie jest wysokie - podkreśla Orzechowski. Z sondażu opublikowanego w "GW" wynika, że 68 proc. Polaków jest przeciwko małżeństwom homosekusalistów, a 90 proc. przeciwko adopcji dzieci przez pary homosekualne.

Zobacz także
 • Związki po wyborach?
 • Jarosław Gowin Gowin: Nigdy nie podniosę ręki za związkami partnerskimi
 • Grzegorz Schetyna: Kalisz, póki co, składa sprawozdanie w mediach. Kiedy głosowanie ws. związków partnerskich? PO: Nowa kadencja...
Komentarze (18)
"Polacy nie są tacy konserwatywni. Diametralnie zmienili poglądy i styl życia"
Zaloguj się
 • grek.grek

  Oceniono 2 razy 2

  państwo kochani, no nie bądźmy naiwni i nie oczekujmy, że ultrakatolicka konserwa Platformerska nagle się rzuci do uchwalania prawa dla nie-swojego elektoratu.

  w dodatku, propozycję złożył SLD - przed wyborami uchwalić ustawę SLD-owską ? :]
  heloł, to Polska, mały grajdołek, w którym trzecioligowi politycy trzęsą się o swoje stołki,
  kredyty i maluśkie polityczne interesiki stokroć bardziej niż troszczą o dobro i pomyślność
  społeczeństwa.

  kochani, pod rządami Platfusa i urwy PSLowskiej nigdy nie ruszymy żadnej ze spraw obyczajowych, które na Zachodzie są od dawna uregulowane, nie będzie reformy KRUS, nie będzie in vitro, nie będzie podatku kościelnego, nie będzie żadnego przełomu w oświacie i lecznictwie.

  Platforma to kilkadziesiąt tysięcy ludzi, im trzeba zapewnić posady, diety i limuzyny małe i duże. do tego zawsze pazerne PSL... oni zrobią wszystko, zeby tej władzy nie oddać - a wszystko, w tym przypadku, oznacza - NIC się nie zmieni. mała, gnuśna stabilizacja, z dominacją Kościoła Katolickiego i medialnej hucpy dla zamydlenia oczu.

  mocny wynik SLD, wejście do sejmu Ruchu Palikota może to dałoby jakąs nadzieję, ze w zamian za coś Platforma, w trakcie kadencji, poparłaby kilka dobrych, nowoczesnych projektów autorstwa tych partii. ale na to się nie zanosi. gros mandatów weźmą Ślizgacze z PO i Rympały z PiS. a co będzie przez następne 4 lata, w takim układzie,. to się sami domyślcie.

  zas najlepsze w tym wszystkim jest to, ze we wszelkich badaniach Polacy zżymają się na bezproduktywność i głupotę sporu PiS vs. PO. przy urnie już - zmiany jednak nie chcą. kto zrozumie Polaka...

 • sztucznamgla

  Oceniono 4 razy 2

  bardzo ładnie ujete, myślę podobnie:
  ---------------------------------

  sonix24 2 godziny temu
  Oceniono 9 razy
  1
  +
  -
  zgłoś do moderacji

  Jestem hetero ale od lat jestem za pełnoprawnością związków homoseksualnych łącznie z prawem do adoptowania i wychowywania dzieci. Ale czasem tak myślę, że wielu ludziom się ten pomysl nie podoba bo co by było, gdyby dziecko wychowywane przez parę homoseksualną
  radziło sobie w życiu lepiej od ich dzieci. To dla nich mogłoby być nie do przyjęcia. A szkoda. Wyznaję ideę różnorodności mówiącą że im bardziej ten swiat jest różnorodny tym jest lepszy ciekawszy i piękniejszy.

 • sztucznamgla

  Oceniono 4 razy 2

  co to znaczy społeczenstwo konserwatywne czy liberalne - na zachodzie robi się pewne rzeczy (ustawy) i tyle, nikt sie nie pyta czy społeczeństwo jest konserwatywne

  zawsze komus nie bedzie sie podobac WSZYSTKO (czyli obojetne co by sie nie zaproponowało)

  dla przykładu jest spora grupa obywateli USA, która nie tylko uwaza, że świat stworzono w ciagu 7 dni, jakies 25.000 lat temu, ale że ziemia jest PŁASKA.... czy ktos ma liczyc sie z ich światopoglądem?

  politycy musza miec odwagę proponować postepowe prawo, jesli nie, niech się nie zajmuja polityką tylko ida do zakonu odmawiać paciorki

  społeczeństwo przyjmuje postęp i jest z niego zadowolone, ale jak się pytac o szczegóły, to oczywiscie części zawsze coś będzie się nie podobac (chocby to ze jestesmy w Unii)

  Boni pieprzy głupoty, jak wielu politykierów

 • sonix24

  Oceniono 10 razy 2

  Jestem hetero ale od lat jestem za pełnoprawnością związków homoseksualnych łącznie z prawem do adoptowania i wychowywania dzieci. Ale czasem tak myślę, że wielu ludziom się ten pomysl nie podoba bo co by było, gdyby dziecko wychowywane przez parę homoseksualną
  radziło sobie w życiu lepiej od ich dzieci. To dla nich mogłoby być nie do przyjęcia. A szkoda. Wyznaję ideę różnorodności mówiącą że im bardziej ten swiat jest różnorodny tym jest lepszy ciekawszy i piękniejszy.

 • r.maszkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Jest jeszcze sporo nienawiści, podsycanej przez niektóre media, ale ludzie rzadziej dają się ogłupić.

  --
  wszystkojestmozliwe.wordpress.com/2011/05/14/radio-chrzescijanskiej-nienawisci/

 • miroo

  Oceniono 1 raz 1

  ale politykom ciągle modły w głowie..

 • elucidator

  Oceniono 3 razy 1

  @martiniqas

  A co ma sprawa zwiazkow partnerskich wspolnego z pedofilia?

  Nic. Dokladnie nic.

 • rs_gazeta_forum

  Oceniono 5 razy 1

  PO to partia liberalna inaczej. Z niesmakiem, bo z niesmakiem, ale pozostaje głosować na SLD, to jedyna partia chociaż werbalnie zgadzająca się na przewietrzenie tego grajdołu.

 • bogdan331

  Oceniono 1 raz 1

  Ten temat jest kontrowersyjny.A ten idiota co mówił o chorobie na końcu wypowiedzi jest wyznawca pis i radyja.PO jest partia prawicową a więc zależna od krk i tej żaby nie zje bo krk wszystkich po-wców uznał by za homo niewiadomo !A wybory tuż tuż.Po co posliznąć się na gó...e albo na własnym fiucie.Niech yaro-homo to zrobi ;)☻

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje