Radosław Sikorski walczy z "Kaliningradem"

Radosław Sikorski odmówił używania urzędowej nazwy Kaliningradu, a korzysta z historycznej - Królewiec. Specjaliści kręcą jednak nosem.
W sobotę Sikorski spotka się w Kaliningradzie z ministrami spraw zagranicznych Rosji i Niemiec, i nazwa miasta budziła ponoć podczas przygotowań do szczytu sporo emocji. - Przypominam, że towarzysz Kalinin był zbrodniarzem stalinowskim, którego podpis widnieje na rozkazie o morderstwie polskich oficerów w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Nie uważamy, by było właściwe przyczynianie się do upamiętniania tego człowieka - mówił Sikorski. Ostatecznie dyplomaci ustalili, że każdy będzie mówił jak chce. Sikorski zapowiadał jednak, że będzie w tej sprawie interweniował i "Królewca" będzie używał cały MSZ.

Jeżeli chodzi o oficjalne normy - sprawa jest skomplikowana. W ostatnich latach dwukrotnie zajmowała się nią specjalnie do tego powołana Komisja o dumnie brzmiącej nazwie Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP (przy Głównym Geodecie Kraju). - Generalne założenie jest takie, że jeżeli mieliśmy tradycyjną polską nazwę dla obiektu, który leży poza granicami Polski i jeżeli ten obiekt zmienił nazwę, to my przeważnie z automatu robimy to samo - mówi wiceszef Komisji Maciej Zych.

Czyli jeżeli Rosjanie w 1946 nazwali miasto Kaliningradem, to Polska zrobiła to za nimi. I z tego punktu widzenia, zdaniem Komisji nie ma znaczenia, kim Kalinin był. (inny przykład Stanisławów - obecnie Iwano-Farnkiwsk). - Taka jest również praktyka innych - dodaje Zych. Nazwy Kaliningrad używają oficjalnie Niemcy i Litwini, choć mają też swoje nazwy historyczne.

W 2005 r. Komisja pochyliła się nad miastem ponownie i uznała, że Kaliningrad pozostaje nazwą podstawową, ale jednak kontrowersyjną i dlatego historyczna nazwa Królewiec jest dopuszczalna, ale niezalecana. W 2008 r. jednomyślnie Komisja potwierdziła tę decyzję.

Ale to dotyczy tylko miasta, bo obwód ma już tylko jedną nazwę - kaliningradzki. Obwód królewiecki jest niepoprawny. Bo nigdy taki nie istniał. Sikorski może oczywiście napisać w tej sprawie do Komisji i ta może znowu się sprawie przyjrzeć.

Więcej o:
Komentarze (133)
Radosław Sikorski walczy z "Kaliningradem"
Zaloguj się
 • andrzej.frant

  Oceniono 16 razy 8

  To strzał do własnej bramki.
  Teraz nie może protestować gdy Niemcy mówią Breslau.

 • kratamata

  Oceniono 21 razy 7

  ... wydaje mi sie tym razem pan Minister walczy nieco obosieczna bronia... A jezeli Rosjanie pojda tym samym tropem i zaczna uzywac nazw: Breclau, Stettin, Danzig, itp ? A jezeli na dluzsza mete nie ogranicza sie tylko do nazewnictwa ale zajma dwuznaczne stanowisko w sprawach rozczeniowych ziomkowstw niemieckich i podobnych ruchow separatystycznych? W swojej historii Rosja zawsze miala "poprawne" stosunki z Niemcami... Czy szanowany przeze mnie pan Minister o tym pomyslal?
  Przestanmy zatem pouczac innych i prowokowac; przestanmy wyliczac kto byl bolszewickim zbrodniarzem a kto nie - zajmijmy sie PRZYSZLOSCIA NASZA I NASZYCH DZIECI.

 • heterofob2

  Oceniono 9 razy 5

  Trochę wiedzy historycznej:

  Królewiec był miastem Państwa Zakonnego, ale nazwano je tak na cześć króla czeskiego Przemysława Ottokara, z którym wówczas Krzyżacy byli sprzymierzeni w celu, jak pewnie pan Sikorski zapomniał... zniszczenia państwa polskiego!

  hi
  hi
  hi

  silesiana.republikasilesia.com/

 • nie-tak

  Oceniono 4 razy 4

  Bezrobotny Sikorski walczy na wszystkie strony, raz z internetem, raz z Białorusią oraz Rosja.
  Nic dodać nic ując tyle lat jako MSZ a jeszcze niczego ten chłopina się nie nauczył. Jest on naprawdę tak tępy ze zmian zachodzących w świecie pojąc nie potrafi? Taki ktoś jest w Polsce MSZ? Wybaczcie, przecież to poziom poniżej pasa jaki nam reprezentuje ten pan. Jak on się nie wstydzi?

 • sebolargo

  Oceniono 8 razy 4

  Konigsberg Konigsberg Konigsberg !!!

 • znameze

  Oceniono 8 razy 4

  Wiele nazw zostało wymyślonych na terenach niemieckich zajętych przez Polskę po drugiej wojnie.
  Proponuję wrócić do prawidłowych historycznych nazw tych miast np.
  Karpacz wrócic do nazwy Krummhübel i Dzierżoniów wrócic do nazwy Reichenbach.

 • latarnik_55

  Oceniono 6 razy 4

  A co mysli o tym Anne Applebaum?

 • jerjar

  Oceniono 14 razy 4

  Zagalopował się nam waleczny Radek. On chyba już na zawsze jest podszyty dzieckiem. Co innego stare spolszczenia nazw istniejących jak Segedyn , Moguncja, Miśnia, Turyn, a co innego nazwy zmienione. A już ten argument polityczny niepoważny jest w ustach szefa MSZ.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 18 razy 4

  "Szef MSZ walczy z Kaliningradem. Radosław Sikorski odmówił używania urzędowej nazwy tego miasta, a korzysta z historycznej - Królewiec. Specjaliści kręcą jednak nosem."

  No juz kuzwa bez przesady, kto sie zastanawia skad sa nazwy miast? Gowno mnie obchodzi skad pochodzi nazwa Kaliningrad, uwazam ze sikorski tylko na idiote chce wyjsc. To moze nie bylo obrony Stalingradu czy Leningradu na przyklad bo komus sie nazwa nie podoba?

  Moze by przestac uzywac w odniesieniu do niego nazwiska sikorski a nazywac go... radkiem apelbaumem na przyklad? Bo mnie sie nie podoba, ze jakis sikorski robi z siebie durnia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX