Oto najlepsze uczelnie w Polsce [RANKING]

"Rzeczpospolita" po raz kolejny opublikowała ranking najlepszych uczelni w kraju. Drugi raz z rzędu pierwsze miejsce zdobywa Uniwersytet Warszawski. Do pierwszej trójki uczelni akademickich awansowała zaś Politechnika Warszawska.
W rankingu "Rz" tryumfuje Uniwersytet Warszawski - uczelnia ta już drugi rok z rzędu plasuje się na pierwszym miejscu. Uniwersytetowi Jagiellońskiemu - drugiemu w zestawieniu - nie udało się odbić pozycji sprzed dwóch lat, kiedy to on mógł pochwalić się największą liczbą punktów.

UW i UJ bezapelacyjnie wiodą prym wśród polskich uczelni publicznych - według wskaźnika rankingowego przygotowanego przez "Rzeczpospolitą" pierwszy z uniwersytetów otrzymał 100 punktów, drugi - 99,71. Trzecia w rankingu - po raz pierwszy od lat "na podium" - Politechnika Warszawska zdobyła 85,52 punktów.

- W Polsce są dwie uczelnie, które są tak samo dobre - bez względu na niewielkie różnice wynikające z zestawienia rankingowego. Są to: Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński - mówi w rozmowie z gazetą prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW. Dodaje, że siła obydwu uniwersytetów wynika przede wszystkim z ich długich tradycji. - Budowa środowiska naukowego ii wypracowanie pewnej kultury intelektualnej trwa przez lata. Latami buduje się też kontakty międzynarodowe. Trudno więc będzie innym uczelniom dorównać tym dwóm uniwersytetom - podkreśla Chałasińska-Macukow. Również prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber nie podejmuje się oceny, która z pierwszych uczelni jest lepsza. - Przyszli studenci powinni patrzeć na cały ranking, ale oczywiście każdy może wybrać obszary wedle własnego uznania - mówi prezes PAN. - Bo oceniamy i wizerunek uczelni w oczach pracodawców, siłę naukową, i dbałość o studentów. Każdy potencjalny student musi sobie więc zrobić rachunek sumienia i powiedzieć, co jest dla niego najważniejsze - dodaje.

Miejsce w rankingu 201120102009Wskaźnik rankingowy
1. Uniwersytet Warszawski12100,00
2. Uniwersytet Jagielloński2199,71
3. Politechnika Warszawska4485,52
4. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu3376,38
5. Politechnika Wrocławska5675,91
6. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Staszica w Krakowie7575,35
7. Uniwersytet Wrocławski6763,22
8. Politechnika Łódzka91158,63
9. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie8855,53
10. Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu10954,89

Uczelnie niepubliczne - najlepiej w Warszawie


Wśród uczelni niepublicznych swoje pozycje na szczycie rankingu zachowują Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie. Poza podium wypadła Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku. To zaskoczenie, ponieważ swoją pozycję na trzecim miejscu zestawienia utrzymywała od lat. Jej miejsce w tym roku zajęła Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie.

Miejsce w rankingu 201120102009Wskaźnik rankingowy
1. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie11100,00
2. Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie2282,48
3. Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie4757,62
4. Akademia Humanistyczna im. A. Gieysztora w Pułtusku3354,91
5. Uczelnia Łazarskiego w Warszawie6654,28
6. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie51454,07
7. Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego7451,97
8. Społeczna Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi9851,38
9. Collegium Civitas w Warszawie111151,04
10. Szkoła Wyższa Prawa i Dyplomacji w Gdyni8950,24
Zobacz także
 • V Liceum Ogólnokształcące w Toruniu "Maturę należy powtórzyć, ale uczniów trzeba przeprosić"
Komentarze (66)
Oto najlepsze uczelnie w Polsce [RANKING]
Zaloguj się
 • mowiono.mi.ze.to.on

  Oceniono 18 razy 16

  Raport jest sfałszowany. Najlepszą uczelnią jest WSKSiM w Toruniu. Ksiądz Rydzyk tak twierdził w Radio Maryja. A przecież księża to wysłannicy boga i nie kłamią o_O

 • uookasz

  Oceniono 16 razy 16

  Najlepszą uczelnią jest samo życie w tym kraju.

 • zarnobyl

  Oceniono 9 razy 9

  Prawda jest taka, że cały ten ranking nic nie jest wart. Uniwersyteckie towarzystwo wzajemnej adoracji stara się przekonać społeczeństwo, jakie to jest wartościowe, przy okazji robiąc młodzieży wodę z mózgów. Podstawowym kryterium opracowania rankigu powienien być odsetek absolwentów pracujących w zawodzie związanym z ukończonym kierunkiem studiów a czynnnikiem dodatkowym dorobek naukowy znajdujący zastosowanie praktyczne. Wtedy rzeczywiscie widać byłoby widać ile kto jest wart i kto nie marnuje państwowych pieniędzy. A niestety spora część wymienionych w pierwszej dzisiątce uniwersytetów od lat kształci absolwentów, którzy zmuszeni są przekwalifikowywać lub wyjechać z kraju, aby nie wylądować na bezrobociu, zaś rozbudowana ponad miarę kadra naukowa siedząca na ciepłych państwowych posadkach tworzy swój dorobek naukowy, którym co najwyżej może pochwalić się na jakiś konferencjach i waydac parę książek. Jestem w bliskim kontakcie z osobą pracującą w administracji szkoły o profilu ekonomiczno - administracyjnym i na początku jej istnienia w pierwszej połowie lat 90-tych większość jej słuchaczy stanowili maturzyści obecnie ponad połowa to absolwenci lub studenci kierunków takich jak filozofia, etnologia, europeistyka, kulturoznawstwo i inne znawstwa, socjologia, polonistyka, historia, geografia na państwowym uniwersytecie. To jest chore jeśli ktoś zdobywa najpierw tytuł licencjata czy magistra żeby później zostawać technikiem prac biurowych, adminstracji czy rachunkowości. Wysuwa się z tego prosty wniosek, że wydziały kszałcące na wymienionych wcześniej kierukach powinny ulec znacznej redukcji. Nie stać nas na to, aby wyrzucać pięniądze na kształcenie młodzieży, która musi później przekwafilikowywać się na swój koszt i utrzymywać przy okazji stado doktorów i profesorów. Może państwa na poziomie USA czy Wielkiej Brytanii czy Japonii mogą sobie na to pozwolić my na razie nie.

 • smelt

  Oceniono 7 razy 7

  Czyli to ma oznaczać, że jak się ukończy na UW albo Uj politologię, marketing, socjologię lub inny gó...any kierunek, to ma się zapewniona świetną pracę?

 • em_enna

  Oceniono 7 razy 7

  Ostatnio przeglądałam rankingi światowe i europejskie - zainteresowana wyjazdem z kraju na studia. W jednym z europejskich rankingów UW było na miejscu 250 i zarazem gdzieś koło 600 w rankingu światowym.
  To świetnie, że w mamy jakieś "najlepsze" uczelnie, ale najlepsze *krajowe* uczelnie znajdą się wszędzie, prawda? Szczerze mówiąc, za wyjątkiem kilku faktycznie dobrych i wymagających kierunków, nie umiem sobie wyobrazić, że jestem z siebie dumna, a moja ambicja zostaje połechtana, bo dostałam się na jakikolwiek uniwersytet w Polsce. Przykre, ale prawdziwe.

 • akraw75

  Oceniono 7 razy 7

  a które miejsce zajmuje Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej

 • mao111

  Oceniono 10 razy 6

  Tragedia jeśli UW jest na pierwszym miejscu. Naprawdę jest źle z naszą nauką.

 • tomasz_5_2010

  Oceniono 8 razy 6

  A jak się ten ranking ma do Uczelni na Świecie? Na którym jest miejscu najlepszy nasz Uniwersytet? Pod koniec pierwszego 1000-ca, czy dalej?

 • boni.m

  Oceniono 6 razy 6

  Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na szostym miejscu wsrod prywatnych? Toz to jest nic wiecej niz sklepik z dyplomami!
  lech.keller@gmail.com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje