Schetyna: Projekt ws. związków partnerskich nie ma szans

18.05.2011 16:38
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem zgłoszony przez SLD projekt ws. związków partnerskich w tej kadencji Sejmu nie ma szans. - Jest mało czasu, a sprawa jest emocjonalna - mówił.
Zgłoszony we wtorek przez klub SLD projekt zakłada m.in. możliwość zawierania "umowy związku partnerskiego". W umowie tej "dwie osoby fizyczne, pozostające faktycznie we wspólnym pożyciu" określałyby "swoje wzajemne zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym, w celu organizacji wspólnego życia". Projekt nie precyzuje, czy chodzi tu o osoby jednej, czy różnej płci.

- Jest mało czasu, a sprawa jest emocjonalna. Rozumiem, że rozpoczęła się kampania wyborcza - powiedział Schetyna dziennikarzom w Sejmie pytany o projekt Sojuszu. Jak dodał, w pierwszej kolejności sprawdzi, czy projekt spełnia wymogi formalne.

- Moje doświadczenie mówi, że nie ma szans; czasu jest zbyt mało. Ale to tylko moje doświadczenie - podkreślił marszałek Sejmu.

Projekt SLD zawiera kilka warunków

Zgodnie z projektem związek partnerski zawierany byłby w formie pisemnej w obecności notariusza, a następne zgłaszany kierownikowi urzędu stanu cywilnego. O jego wygaśnięciu miałaby decydować śmierć któregoś z partnerów lub złożenie wspólnego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o zawarciu związku. Gdyby na zakończenie związku zdecydowała się tylko jedna ze stron, wówczas umowa w sprawie jego zawarcia traciłaby ważność po upływie 6 miesięcy od daty złożenia przez nią takiego oświadczenia.

Projekt SLD zawiera też kilka warunków, pod którymi można byłoby zawierać umowy o związkach partnerskich. Osoby, które zdecydują się na to, muszą m.in. mieć ukończone 18 lat i nie pozostawać w związku małżeńskim lub związku partnerskim z inną osobą. Ponadto umowy takiej nie miałyby też prawa - zgodnie z propozycjami SLD - zawierać osoby m.in.: całkowicie ubezwłasnowolnione; rodzeństwo lub krewni w prostej linii.

Zgodnie z projektem Sojuszu osoby pozostające w związku partnerskim miałyby m.in. możliwość posiadania wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania i odmowy zeznań przeciwko partnerowi. Przysługiwałoby im też prawo do pochowania zmarłego partnera i dziedziczenia w pierwszej kolejności majątku po nim, a także starania się o rentę po zmarłym. Partner miałby również, w razie śmierci drugiego z partnerów, możliwość starania się o prawo do przejęcia po nim umowy najmu mieszkania.

Zobacz także
Komentarze (23)
Schetyna: Projekt ws. związków partnerskich nie ma szans
Zaloguj się
 • wari

  Oceniono 13 razy 11

  Ustawa nie przejdzie nie z braku czasu, tylko z tego powodu, że PO i PiS to dwie takie same partie. To nie jest sprawa "emocjonalna", to sprawa podstawowych praw człowieka. Prawie nie ma już kraju w UE, który by takiej ustawy nie miał, a kilka ma pełne małżeństwa dla par jednopłciowych. Zresztą nie tylko w UE. W wielu krajach takie ustawy wprowadzała zresztą prawica. W tym sa kraje uważane za katolickie takie jak Chorwacja, Hiszpania (małżeństwa), Irlandia czy Brazylia (właśnie zamieniają związki partnerskie na małżęństwa). Tylko to nieszczęście w środku Europy pozostaje tradycyjnie zaściankiem mentalnym przyczepionym do sutanny.

 • miroo

  Oceniono 14 razy 10

  Bo PO to tak naprawdę katolicka-prawica a nie partia centrowa...

  Miał rację Bartoszewski w 2005 roku gdy mówił, że różnic między PiS a PO nie ma...

  Potem sprostował rozróżniając na:
  - katolicką-prawicę wściekłą i awanturniczą = PiS,
  - katolicką-prawicę light czyli spokojną = PO.

  Obie partie to jednak partie działające w interesie kościoła katolickiego i kapłanów.
  Katolicka-prawica.

 • abp_anton_lavey

  Oceniono 8 razy 6

  Nie w tej kadencji, to przejdzie w następnej. Ten projekt jest zbyt progresywny, żeby konserwy zdołały go zatrzymać. Czas skończyć z barbarzyńskim stanem obecnym i stworzyć konkurencję dla przestarzałej i zdominowanej przez mitologię i zabobon xiański instytucji małżeństwa.

 • vapor1

  Oceniono 12 razy 6

  Chodzi o związki partnerskie a nie małżeństwa. No ale przecież 90% Polaków nie potrafi czytać ze zrozumieniem...

 • ochujek

  Oceniono 13 razy 5

  Świętoszek się znalazł. Jeśli dwie czy dwóch chcą razem mieszkać, rozliczać podatki, dziedziczyć po sobie i dorabiać się, nie wolno im?

 • kruk51

  Oceniono 13 razy 5

  Pierdu, pierdu ! Pan Marszałek Schetyna nie będzie ryzykował kariery ! Pan Marszałek liże rączki
  biskupom ! Też się boi ! Zgodnie z Konstytucją każdy ma prawo do życia i do takiego życia jakie so
  bie wymarzy, byleby nie było to przekroczeniem prawa i nie krzywdziło innych. A Kościół w tym wypa
  dku nie ma prawa wypowiadania się publicznie. Kościół może stawiać warunki i wymagania wiernym
  , tym którzy tego chcą i akceptują dyscyplinę wyznaniową. Przemożny wpływ biskupów na władzę
  Państwa nigdy nie doprowadzi nas do Europy. Zawsze będziemy zaściankiem Europy !

 • traianus-hadrianus-augustus

  Oceniono 12 razy 4

  Ja natomiast mam nadzieję, że nadejdzie taki piękny czas dla Polski, że to Schetyna i cała katoprawica będą bez szans. Podobnie jak biblijne, mitologiczne urojenia prymitywnych ludów nomadzkich z epoki brązu, które mają istotny wpływ na życie ludzi w epoce informatyzacji XXI wieku w UE.

 • bkolmasiak

  Oceniono 8 razy 4

  A co im szkodzi przyjąć taką ustawę. Tu przecież chodzi tylko o wyrównanie praw osób homoseksualnych z heteroseksualnymi, a nie o jakieś specjalne przywileje. SLD często wraca do tego tematu, może w końcu się uda.
  ---
  polskaliberalna.net/polska/1104-sld-wraca-z-ustaw-o-zwizkach-partnerskich.html

 • wojtiss

  Oceniono 3 razy 3

  @jasiecki Niestety jesteś w błędzie. Według prawa małżeństwo w naszym kraju mogą zawrzeć osoby które ukończyły 18 lat i tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Dodatkowo w szczególnych przypadkach kobieta może wejść w związek małżeński już po ukończeniu 16 lat. Granica 21 lat dla mężczyzn jest to wymagany wiek w przypadku ślubów kościelnych. W tej sytuacji jeśli czujesz się dyskryminowany to musisz się z tym udać do biskupów a nie posłów :)
  Poza tym proponowana ustawa o związkach partnerskich odnosi się zarówno do związków homo jak i heteroseksualnych więc nikt nie broni ci z takiego rozwiązania skorzystać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje