Komentarze (177)
Awaria myśliwca MiG-29. Polska armia wstrzymuje loty
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • kapitan.kirk

  Oceniono 5 razy 3

  1.) Jeśli wytrzesz nieco piany z twarzy, to łatwo zauważysz, że ja również napisałem o tym, że żaden z polskich MiGów-29 się nie rozbił. A że incydenty różne z nimi były (i - jak widać - są nadal), to również go nie dyskwalifikuje, bo każdemu samolotowi się zdarza.
  2.) Wypadkowość MIGa-29 jest mimo to średnio dużo wyższa niż zachodnich samolotów tej generacji. Wg danych analitycznych z 2008 (a więc jeszcze przed serią syberyjskich katastrof), współczynnik liczby wypadków na 100 tys. godzin lotu wynosił m.in. dla F-15 - 2,47; dla F/A-18 - 4,9; dla F-16 wszystkich wersji - 4,14; dla F-16 w odmianach Block 30 i wyższych - 2,4; dla MiGa-29 - ok. 10 (licząc tylko jako tako upublicznione wypadki). I nie ma co się na to obrażać; swoje też robi katastrofalny stan obsługi technicznej w wielu krajach będących użytkownikami MiGów.
  3.) Jeżeli dla Ciebie ustabilizowanie lotu MiGa-29 na wysokości 8 km nad ziemią to "prawie rozbicie", to aż strach pomyśleć co by było, gdyby manewrował na wysokości np. 4 km - ani chybi uznałbyś pilota za zmarłego per procura, a samolot po wylądowaniu za nie istniejący :-D
  4.) Nie uważam F-16 Block 52+ za samolot "boski", "magiczny" etc., ale po prostu za samolot dużo lepszy od MiGa-29 w wersji 9.13 pod prawie każdym względem, w tym - jak dowodzi ostatnich kilka lat eksploatacji w Polsce - pod względem awaryjności.
  5.) Ja również jestem pewien, że gdyby na MiGu-29 zamontować lepszą elektronikę niż na F-16 to MiG-29 górowałby pod względem elektroniki nad F-16. Co więcej, uważam też że gdyby np. Polonez miał większą prędkość od Porsche 911, to byłby wtedy od niego dużo szybszy ;-) Ponieważ jednak ma prędkość mniejszą, to jest od niego wolniejszy; per analogiam do pierwszego przypadku. Dogfight ma w tzw. dzisiejszych czasach znaczenie stosunkowo niewielkie, co w opisywanym zestawieniu (MiG-29 vs. F-16) zostało zresztą całkiem praktycznie udowodnione kilka razy.
  6.) To co sobie o mnie myślisz i jakimi słowami masz ochotę to wyrażać, jest mi całkowicie obojętne, więc możesz nie trudzić się bluzganiem; no chyba po prostu że to koprolalia na tle zespołu Tourette'a (jeśli tak, to współczuję).

  Pzdr

 • conn-x-5

  Oceniono 3 razy 3

  dziwnym trafem tylko i wylacznie w pyrlandii maja problemy z rosyjskim sprzetem
  a moze to nie sprzet jest winien a niedoszkolone pojeby go obslugujace ?
  od kalacha po samoloty wszystko kartofla nie pasi

 • kaskadder

  Oceniono 5 razy 3

  miro ales ty głupi ,chyba jeżdzisz ładą ,albo jesteś starym komunistą ,nic ci to nie mówi, ze w pustynnej burzy i niedawno w iraku były starcia samolotów amerykańskich z ruskimi i także z migami 29 ,kilka naprawde ciekawych pojedynków ,amerykańskie strońciły kilkadziesiąt samolotów BEZ STRAT WŁASNYCH ,i nadal uważasz ze migi lepsze .

 • dybko2

  Oceniono 7 razy 3

  ewa543210.Jak już tak paskudnie poleciałaś,to póki co rudy prowadzi 1:0 .Głupia ci.......mówisz o szefie rządu domokratycznego państwa.

 • niko8472

  Oceniono 9 razy 3

  "baruchmartin przed chwilą
  Oceniono 2 razy 2 + - zgłoś do moderacji

  a co z nie latającym amerykańskim złomem f16?"

  -------------------------------------------------------------------------------

  Taki zlom to to tez nie jest, seria 52+..., tyle ze oprocz samolotow service kosztuje, szkolenia kosztuja, hangary kosztuja. No i jak kuny przezra jakies przewody supa mega extra hamerykanska technika tez stoi na ziemi, no a czesci kosztuja...

 • pablopic

  Oceniono 6 razy 2

  Ruski szmelc - przelatał już co swoje

 • trv

  Oceniono 2 razy 2

  @geminix

  Rosja nie ma nowocześniejszych samolotów niż USA lub my. Mig 35 którym to podniecają się domorośli spece od lotnictwa wojskowego został jak na razie wyprodukowany w ilości sztuk 3 (słownie trzech). Kolejny rosyjski hit bojowy i jednocześnie ich najnowocześniejszy samolot czyli SU-37 istnieje w 2 egzemplarzach a sam projekt został wstrzymany. A rozsypujące się Migi 29 czy Su 27 nie przedstawiają na dzisiejszym polu walki żadnej wartości bojowej. Swoją drogą te rosyjskie hity na które powołują się przeciwnicy F16 Block 52+ zarzucając im że to stara konstrukcja to zwykła modyfikacja odpowiednio Miga 29 i Su-27, tak jak Block 52+ to modyfikacja F16.

 • klm747

  Oceniono 4 razy 2

  w-al napisał - "...ale jest to państwo, które pierwsze wysłało w kosmos człowieka..."

  ale dopiero Gagarin powrócił żywy...

 • klm747

  Oceniono 2 razy 2

  udało się bezpiecznie wylądować, bo MIG-29 ma dwa silniki...
  ale o tym durny pismak nie wie...

 • kapitan.kirk

  Oceniono 2 razy 2

  @ergosumek:
  >>>"Polskie wojsko dysponuje 32 maszynami MiG-29"
  No ale ile lata? Z tym co sie POpsuł będzie z dziesięć?<<<

  Zgodnie z normami NATO, w stanie stałej gotowości do użytku jest stale 75%, czyli ok. 24 samoloty; pozostała liczba rotacyjnie przechodzi remonty, przeglądy lub jest magazynowana.
  Pzdr

 • kapitan.kirk

  Oceniono 2 razy 2

  @ ciec_bagienny:
  >>>czemu nikt nie pisze o tym, że połowa f-16 to nieloty?<<<

  Prawdopodobnie dlatego, że tak nie jest.
  Pzdr

 • vounsky

  Oceniono 4 razy 2

  Pewnie wleciał w chmurę helową.

 • grundol1

  Oceniono 6 razy 2

  Starcie naszych F16 z MIG-29 wyglądałoby jak walka Indiany Jonesa z wojownikiem z mieczem w Poszukiwaczach Zaginionej Arki. Chłop namachał się, namachał, Indiana wyjął spluwę i zakończył sprawę.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 4 razy 2

  @ siekier35:
  >>>to są jedne z najlepszych latawców.
  niech efki się w dupę pocałują.pod względem manewrowości i osiągów f-16 jest jak moher na miotle.mobilny i w jednym kierunku leci.<<<

  Szkopuł w tym, że jak dotychczas w toku ćwiczeń prowadzonych w krajach NATO i w Izraelu (m.in. z udziałem polskich samolotów), nigdy jeszcze pilotom MiGów nie udało się dokonać trudnej sztuki podejścia do formacji nowocześniejszych samolotów na odległość, na której w ogóle mogłyby podjąć z nimi walkę manewrową - w 10 przypadkach na 10 zestrzeliwane były z daleka zanim w ogóle zdołały zobaczyć przeciwnika na radarach... Wynik ten zyskał zresztą przecież 100-procentowe potwierdzenie podczas wszystkich jak dotąd konfliktów zbrojnych, w których MiGi-29 stawały naprzeciw zachodniego sprzętu. Oczywiście i na to są sposoby, np. działanie w formacjach mieszanych (szczególnie zabawnie wyglądało to w RFN, gdzie pary MiGów-29 naprowadzane były na cel i osłaniane podczas dolotu przez...F-4 Phantom :-D)
  Pzdr

 • epox

  Oceniono 4 razy 2

  o żesz .......... no OK ale przecież Mig 29 ma dwa silniki ......... chyba wstyd by było gdyby ten pilot nie wylądował na jednym działającym

 • kaskadder

  Oceniono 6 razy 2

  to prawda f 16 strzelały do takich migów jak do kaczek ,nie wspominając o f 15 a na jednego abramsa przypadało kilkanaście t 72.i nie mówcie że polskie jastrzębie to złomy ,bo to wersje block 52 i są naprawde nowoczesne

 • dziadekbronek

  Oceniono 4 razy 2

  Stanął w powietrzu!
  Coś wspaniałego!

 • asceza_m

  Oceniono 6 razy 2

  gm114:
  "Po co w ogóle takie państwo, które służy już wyłącznie do okradania swoich własnych obywateli."

  Proponuję zrzec się obywatelstwa polskiego i wyemigrować np na Białoruś jeśli w Polsce jest Ci aż tak źle.

  "(...)kraj, w którym już nic nie ma oprócz ubogich ludzi"

  Biedy na oczy nie widziałeś, jeśli poziom życia przeciętnego Polaka nazywasz ubóstwem.

 • niko8472

  Oceniono 4 razy 2

  "w.i.l przed chwilą
  0 + - zgłoś do moderacji

  Ciekawostka:
  Mig-29 waży 18 ton.
  Po wyłączeniu napędu spada z nieba jak czołg.
  "Przestał działać silnik. Pilotowi dzięki dobremu wyszkoleniu udało się bezpiecznie wylądować."

  Lotem ślizgowym?"

  --------------------------------------------------------------------------------

  Ile silnikow ma Mig-29? Siadaj, pala.

 • benkmen

  Oceniono 1 raz 1

  Taa. ..Kompletny brak rodzimych specjalistów do wykonywania pokropków technologicznych wprawdzie zgodnych z dekretami biskupimi, ale nie na poziomie unijnym. Kapelani mundurowi podstawowych testów nie przeszli.Skutki widoczne.

 • zyto1234

  Oceniono 1 raz 1

  @vald: te kilka f16 to 48 albo 46 (nie jestem pewien teraz) w miare nowoczesnych maszyn, nie przesadzajmy z tym, ze nie ma maszyn do pilnowania naszego nieba.

 • hrabia-monter-christo

  Oceniono 1 raz 1

  "silnik Miga .....stanal w powietrzu"
  łomatko !!!

 • zegrz

  Oceniono 1 raz 1

  Piękne - "Silnik stanął w powietrzu"
  Szedł szedł i nagle stanął. Ech ta nowoczesna technika... Nadal mnie zadziwia.
  Taki np. amerykański silnik pewnie by zaczął spadać, ale radziecka technika jest nie do ogarnięcia.

 • heretic_anthem

  Oceniono 5 razy 1

  porownywanie F-16 do miga 29 to jak porownywanie najnowszego roweru gorskiego do jazd ekstremalnych z rowerem marki Romet sprzed 20 lat... fakt i jedno i drugie jezdzi,.... ,ma kierownice,koła ,rame, siodełko,pompkę ....i na tym podobienstwo sie konczy.

 • znafffca

  Oceniono 3 razy 1

  wczoraj silnik mojego trabanta niespodziewanie zamilkł... natychmiast powiadomiłem odpowiednie służby... z tego co mi wiadomo wszystkie trabanty w polsce zostały "uparkingowione" do czasu wyjaśnienia zdarzenia przez specjalna komisje. Na szczęście nie wpłynęło to na obnizenie potencjału obronnego kraju.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 1 raz 1

  @ siekier35:
  >>>doczytaj
  to był lot wzdłuż newy.
  doczytaj
  samoloty generacji PAK FA
  i pierdzielić raptory.tylko doczytaj.<<<

  To jakiś szyfr? Co takiego mam "doczytywać"? Jeżeli chodzi o loty oby demonstratorów technologii T-50, to akurat śledzone są one przez analityków całego świata i oczywiście nikt żadnych kozackich wyczynów na nich nie robi (dopiero nb. w ubiegłym miesiącu - po roku prób - po raz pierwszy i na krótko przekroczono Ma=1). Więc o co właściwie chodzi???
  Pzdr

 • enedue3

  Oceniono 3 razy 1

  winien zaraz bedzie pis i kaczka nielot.
  W bulu i nadziei kładę się spać, ze PO znajdzie sprawc a winnego surowo ukarze.

 • whippoorwill

  Oceniono 1 raz 1

  @kapitan.kirk
  Dzięki za wpisy. Fajnie czasem w komentarzach poczytać coś sensownego podlanego przy okazji porządną polszczyzną. Ale podziwiam twoją cierpliwość, że też ci się chce dyskutować z Wszechwiedzącymi...

 • jarek_z_a_k

  Oceniono 3 razy 1

  hel...

 • kapitan.kirk

  Oceniono 1 raz 1

  @siekier35:
  >>>pewnego razu rosyjski pilot przeleciał pod kilkunastoma mostami na rzece w rosji.w sumie to żaden wyczyn...tylko że leciał do góry kołami i z prędkością jaką efki osiągają z górki i na żaglach.fakt że gościa zdegradowali....<<<

  A potem jak pierdnął, to poleciał na sam księżyc, okrążył go trzy razy i obudził się, zlany zimnym potem ;-)

  >>>panowie,f-16 to kupa SZMELCU.dali nam amerykanie cholernie nowoczesne graty ;D<<<

  A ten głupi świat nie czyta Twoich postów i wciąż nic o tym nie wie - najlepszy dowód, że Izrael i Grecja nabyły samoloty tej samej wersji co Polska, w tym samym czasie i w większej ilości; obecnie produkowana jest kolejna seria dla ZEA; zaklepano zamówienie z Maroka na lata 2013-2015; Tajwan uparcie finalizuje dostawę kolejnych kilkudziesięciu sztuk (mimo sprzeciwów Chin); a kilka miesięcy temu F-16 zwyciężył przetarg w Rumunii (nb. po raz kolejny z Gripenem i samolotem francuskim ;-)
  Pzdr

 • kapitan.kirk

  Oceniono 3 razy 1

  @ cojestdoktorku;
  Wierz mi, że oprócz "Dziennika Bałtyckiego" sprzed 4 lat, jest jeszcze kilka innych, nieco - by tak rzec - bardziej specjalistycznych źródeł na ten temat ;-) Serię artykułów na temat kolejnych próbnych starć MiGów-29 z zachodnimi samolotami (w tym w Polsce) opublikowała kilka miesięcy temu jedna z najpoważniejszych branżowych gazet i z niech wynikało nb. mniej więcej to samo, co można przeczytać w zalinkowanym przez Ciebie artykule, jeśli tylko wie się CO czytać ;-) A mianowicie:
  1.) W walce manewrowej z bliska, starcia kończą się mniej więcej remisowo.
  2.) W walce na duży dystans MiGi-29 nie mają szans z nowoczesnym przeciwnikiem, zwłaszcza gdy ten korzysta ze standardowego naprowadzania NATO z latających stanowisk powietrznych (ale nie tylko).
  Poza wszystkim: MiG-29 nie potrafi właściwie nic poza samą walką powietrzną, podczas gdy F-16 jest samolotem wielozadaniowym i np. w polskiej wersji ma prawie 4,5 tys. km zasięgu bez tankowania i przenosi prawie 10 ton uzbrojenia, w tym najnowszy kierowany sprzęt powietrze-ziemia (jest to tak odległe od wszelkich możliwości MiGa, że w zasadzie nie ma sensu nawet porównywać).

  Pozdrawiam

 • xanatos7

  Oceniono 5 razy 1

  Po co wstrzymywać loty ? Takie same samoloty ma kilkanaście innych krajów więc na pewno silnik się nie zatrzymał przez jakąś wadę która jest taka sama we wszystkich samolotach.

  MiG-29 to jeden z najlepszych samolotów świata pod względem osiągów. Ostatnio Ruscy nadrabiają zaległości jeśli chodzi o elektronikę, więc amerykańskie efy, bójcie się.

  Swoją drogą my też moglibyśmy podciągnąć elektronikę naszych MiGów tak żeby konkurowały z f-16.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 3 razy 1

  @ siekier35:
  >>>przewaga elektroniki jest po stronie amerykańskiej.
  ale nie do końca.w bezpośrednim starciu efki były wbijane w piach.jak siedział tam pilot a nie uczeń.<<<

  Ależ ja tego bynajmniej nie neguję; problem natomiast w tym, jak w ogóle doprowadzić do takiego bezpośredniego starcia. Jeden z Przedmówców wystąpił tu z doskonałą metaforą rodem z Indiany Jonesa - zwinny, szybki i biegły szermierz vs. facet z pistoletem stojący w odległości kilkunastu metrów...
  Pozdrawiam

 • kadopl

  Oceniono 3 razy 1

  @siekier
  manewrowosc samolotow ma akurat male znaczenie w czasach gdy samoloty odpalaja rakiety z odleglosci 60 km. licza sie dobry radar i dobre systemy naprowadzania. nasze migi w starciu z nowoczeesnymi samolotami beda tak samo skuteczne na lonisku jak w powietrzu. za duzo sie kolega naogladal top guna :)

 • kapitan.kirk

  Oceniono 3 razy 1

  @ conn-x-5:
  >>>dziwnym trafem tylko i wylacznie w pyrlandii maja problemy z rosyjskim sprzetem<<<

  Coś Ci się dokumentnie pomyliło. Akurat Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym w ciągu 23 lat eksploatacji MiGów-29 nie zaliczyły one żadnej katastrofy. To akurat w samej Rosji, po serii katastrof na środkowej Syberii, kilka lat temu większą część tych samolotów trzeba było wycofać z jednostek bojowych z uwagi na zły stan techniczny.
  Pzdr

 • kapitan.kirk

  Oceniono 3 razy 1

  @ miroo:

  1.) Jeśli jeszcze raz spokojnie przeczytasz tekst zalinkowanego przez samego siebie artykułu, to bardzo szybko zorientujesz się, że jakkolwiek ów F-16 istotnie stracił 2 km pułapu, to zakończył owe nie kontrolowane manewry na wysokości 8 km nad ziemią - a więc zdanie Przedmówcy o tym że F-16 zaliczył "jedno omal rozbicie" jest ewidentnie nieprawdziwe i dlatego właśnie mu zaprzeczyłem.
  2.) MiGi-29 w Polsce są faktycznie bardzo "szczęśliwe" i nigdy żaden się nie rozbił (w przeciwieństwie do większości innych użytkowników, z Rosją na czele...). Awarie się jednak zdarzały. Najpoważniejsza jak dotąd 21 czerwca 1990, kiedy to wskutek pożaru jednego z silników "szparki" MiGa-29 samolot omal się nie rozbił w okolicach Kargowej; na szczęście załodze udało się awaryjnie wylądować (acz prasa lotnicza początkowo nawet poinformowała o katastrofie...). Drobniejsze przypadki zakłóceń w pracy jednego z silników, wyłączania i lądowania na jednym zdarzały się później kilkakrotnie, tylko że nikt nie robił z tego nigdy tzw. halo (i bardzo słusznie), bo 1mo silniki RD-33 mają króciutki resurs (350 godzin wobec 4.000 godzin w F-16) i od 10 lat się ich nie produkuje, więc nikt się cudów bezawaryjności po nich nie spodziewa; 2do po to właśnie MiG ma dwa silniki, żeby w takich przypadkach bez paniki i bezpiecznie wracać do bazy. Poza tym MiG nie ma systemu autodiagnostyki porównywalnego choćby w zarysach z F-16, więc większość drobnych usterek i zakłóceń które w Jastrzębiu włączyłyby alarm w kabinie, regulaminowo zmusiły do lądowania, odnotowania w annałach etc. - w MiGu po prostu przechodzi niezauważenie...
  3.) Bluzganie zamiast argumentacji jest przekonujące mniej więcej do 12 roku życia - życzę zatem jak najszybszego startu w dorosłość, to sam się przekonasz.

  Pzdr

 • ferdek_bagietka

  Oceniono 3 razy 1

  @kaskadder: nie tylko klasa samolotu decyduje o wyniku walki, ale także umiejętności pilota. widocznie Irakijczycy opanowali pilotaż MIGa tak samo jak ty język ojczysty. miernie...

 • heartpumper

  Oceniono 3 razy 1

  Przelatywal przez mgle?? Jesli tak to wszystko jasne....

 • zitekzzaroga

  Oceniono 5 razy 1

  Wytlumaczenie wydaje sie oczywiste.
  Jak stanol tak gwaltownie, to prawdopodobnie dlatego ze dali mu za duzo Viagry...

 • kaskadder

  Oceniono 3 razy 1

  w izraelu stanał silnik f16 w locie i co sie stało poszukaj sobie tej wiadomości a pózniej pisz ,no zgadnij co sie stało

 • barti80

  Oceniono 3 razy 1

  ktos tu proponował gripeny ale te nie tak dawno nabraly nowej umiejetnosci katapultowania pilota w locie (bez jego wiedzy, tak z zaskoczenia) wiec nie wiem czy sa najlepszym wyborem :)

 • miroo

  Oceniono 7 razy 1

  @ stefan261261
  Niedouczony, katolicki przypałku - trzeba odróżniać "migi" od MiG-29...
  Pisałem o MiG-29...
  I sam sobie sprawdź przygoopie, że żaden MiG-29 w Polsce się nie rozbił do tej pory...

 • kapitan.kirk

  Oceniono 5 razy 1

  @ koniu150:
  >>>my mamy 32 a ruskie 1000<<<

  Rosyjskie WWS posiadają obecnie 126 szt. MiGów-29 w jednostkach bojowych i 68 szt. w szkolnych (dwa lata temu było ich w sumie 290, ale znaczną część wycofano ze względu na stan techniczny po serii wypadków na wschodzie).

  @ hera9:
  >>>oczywiscie,ze nie zaszkodzi obronnosci kraju - taka nie istnieje. na przylot Obamy ,sformowano jeden dywizjon,z jednostek z calej Polski,szczegolnie z pomorskiego. W-wa nie ma nic.<<<

  Bzdura piramidalna.

  @ huston_mamy_problem:
  >>>zamiast kupic grippeny..to kupili złom z USA - f15 - jedyne dwupłatowce, przestarzałe samoloty bez GPS<<<

  Możesz napisać o czym napisałeś??? :-O

  @ gangusek:
  >>> Z Migami czy bez, zdolności obronne WP są zerowe.<<<

  A przed kim...? :-DDD

  @ miroo:
  >>>Dwadzieścia lat eksploatacji (od 1989 roku) MiGów-29 i dopiero raz taki incydent...<<<

  W przeszłości zdarzało się to już kilka razy, tylko wtedy był to temat co najwyżej na ostatnie strony – spadające samoloty zrobiły się „modne” w mediach dopiero -3 lata temu :-/

  >>>Życzmy tak samo bezpiecznej i mało awaryjnej eksploatacji F-16.. bo do tej pory F-16 miały więcej awaryjnych lądowań i jedno omal rozbicie (samolot spadał 2 km)...<<<

  Nic podobnego nie miało miejsca (w każdym razie w Polsce).

  @ niko8472:
  >>>A tak wogole dlaczego kupujemy hamerykanski sprzet? UE zostala stworzona przeciez po to zeby przeciwwage dla USA stworzyc.<<<

  Jakos tak się dziwnie ten świat plecie, że najliczniej używanym samolotem w europejskich krajach NATO jest właśnie F-16.

  @ baruchmartin:
  >>>a co z nie latającym amerykańskim złomem f16?<<<

  Wylatują rocznie ok. 3-krotnie więcej godzin niż MiGi-29.

  Pzdr

 • simchat

  Oceniono 9 razy 1

  ten kacapski złom ma dwa silniki i bez problemu może latac z jednym, ten amerykanski złom posiada jeden silni i tylko jeden, i co w razie awarii, bedzie udawał szybowiec, czy rozpie...li sie o glebę.

 • koniu150

  Oceniono 3 razy 1

  my mamy 32 a ruskie 1000

 • kralik111

  Oceniono 3 razy 1

  - Loty na myśliwcach MiG-29 zostały wstrzymane - powiedział Gazeta.pl rzecznik Sił Powietrznych ppłk Robert Kurpacz.

  -----------

  A to ja miec w dupa taki dziennikarz...;DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 • jl_warszawa

  Oceniono 3 razy 1

  MiG 29 ma dwa silniki...

 • maciejg6

  Oceniono 3 razy 1

  "W Belgradzie byla taka dokladnosc ze przywallili w chinska ambasade."

  he he dobre, pukneli w to co chcieli, Chinczycy wkurzeni bo stracili to co nakradli, nie mowiac o tym ze Serbia to byla akcja NATO, a nie USA.

 • big_gadu

  Oceniono 3 razy 1

  to był biust prezesa w środku silnika i dlatego stanął !

 • ss85

  Oceniono 7 razy 1

  "Mig-29 waży 18 ton. Po wyłączeniu napędu spada z nieba jak czołg." hahaha, dobry żart, w życiu nie widziałem tak daleko latających czołgów ;)
  MiG-29 jest maszyną dwusilnikową i utrata jednego silnika nie oznacza zagrożenia, drugi spokojnie dociągnie maszynę do najbliższego lotniska. W przeciwieństwie np. do F-16, który ma tylko jeden silnik. Jeżeli chodzi o utratę obu silników to też sprawa nie musi być przesądzona gdyż każdy samolot po utracie napędu jest w stanie lecieć lotem ślizgowym (np. maszyny pasażerskie są w stanie z pułapu 10.000m przelecieć z ładunkiem nawet kilkaset kilometrów, w historii było kilka takich zdarzeń), więc wszystko zależy od wysokości na jakiej do awarii dojdzie. Jeżeli ktoś uważa, że MiG-29 to złom to powiem tylko, że w opinii fachowców jest to jeden z najlepszych współczesnych myśliwców na świecie pod względem własności pilotażowych, zaś te posiadane przez Polskę są dodatkowo zmodyfikowane pod względem wyposażenia elektronicznego. Awarie czasami zdarzają się w każdym typie samolotów, więc nie ma co panikować ani marudzić. Zresztą to wszystko i tak wina Tuska... :p

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX