Trzęsienie ziemi w Hiszpanii: zawalone domy, ofiary, chaos w mieście Lorca

11.05.2011 19:52
Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków w Lorce

Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków w Lorce (Fot. FRANCISCO BONILLA REUTERS)

Według oficjalnych informacji osiem osób zginęło w trzęsieniu ziemi o sile 5,3 w skali Richtera, które nawiedziło po południu hiszpańską prowincję Murcja. W akcji ratunkowej bierze udział skierowana przez rząd jednostka wojskowa. Jest wielu rannych. Ok. 10 tys. osób spędziło tę noc pod gołym niebem.
Najbardziej ucierpiało zabytkowe, 90-tysięczne miasto Lorca i okolice, gdzie wkrótce w akcji ratunkowej weźmie udział wojsko. Trzęsienie, którego epicentrum znajdowało się w górach Tercia, kilka kilometrów od Lorki, wystąpiło o godzinie 18.47. Poprzedziły je słabsze wstrząsy o sile 4,5 tuż po godzinie 17.00.

W Lorce, położonej ok. 50 km na południowy zachód od stolicy regionu, Murcji, panuje chaos. Wiele budynków zawaliło się lub popękało; uszkodzony został m.in. historyczny zamek.

W miejscowym szpitalu kilkadziesiąt osób - personel i chorzy - odniosło obrażenia; ludzi tych ewakuowano do innych szpitali. Ewakuowano także dom starców.

Runęła wieża miejscowego kościoła i omal nie uderzyła reportera przeprowadzającego nieopodal wywiad. W pobliżu miasta runęły co najmniej dwa wiadukty i popękały nawierzchnie dróg i autostrad.

Wystąpiły też problemy z ruchem drogowym na autostradzie A-7 w kierunku Andaluzji. Zasypany został jeden z tuneli na A7, w którym - jak podają lokalne media - były samochody. Państwowe służby drogowe zwróciły się do kierowców, aby omijali tę trasę; wstrzymano także ruch pociągów.

Wstrząsy odczuwalne były również w innych miejscowościach regionu: Mazarron, Cartagenie i Aguilas, a także w Albacete w regionie Kastylia-La Mancha i Almerii w Andaluzji.

Lokalny premier Murcji Ramon Luis Valcarcel, który przebywał w środę w Brukseli, jest w drodze powrotnej do kraju. Minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubalcaba przybędzie do Lorki w czwartek rano.

Było to jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi odnotowanych dotychczas w regionie Murcji, należącej do najbardziej sejsmicznych regionów w całej Hiszpanii. W 2005 roku doszło tutaj do trzęsienia ziemi o sile 4,6; nie było wtedy strat w ludziach.

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje