KRRiT uznała skargę słuchacza na wywiad z Kobylańskim w Radiu Maryja

09.05.2011 16:53
KRRiT wezwała Radio Maryja do zaniechania emisji audycji, które mogą zawierać treści dyskryminujące ze względu na narodowość. Krajowa Rada uznała tym samym skargę słuchacza, która dotyczyła m.in. nadanego w marcu wywiadu z prezesem USOPAŁ Janem Kobylańskim.
"Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono, że wypowiedzi, które padły na antenie Radia Maryja 13 marca 2011 roku miały charakter nie tylko nierównego traktowania, ale były także dyskryminujące ze względu na narodowość" - napisał szef KRRiT Jan Dworak w piśmie do dyrektora Radia Maryja o. Tadeusza Rydzyka.

"Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji wzywam nadawcę programu Radio Maryja do zaniechania działań polegających na emitowaniu audycji, które mogą zawierać treści dyskryminujące ze względu na narodowość" - głosi wezwanie do społecznego nadawcy.

Kobylański: W rządzie Polaków prawdziwych nie ma nawet 30 proc.

Skarga słuchacza, na którą odpowiedziała KRRiT, dotyczyła dwóch audycji: z 13 marca 2011 roku z udziałem m.in. Jana Kobylańskiego, prezesa Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych Ameryki Łacińskiej oraz 16 marca 2011 roku - był to felieton Stanisława Michalkiewicza z cyklu "Myśląc Ojczyzna".

W pierwszej z audycji Kobylański mówił m.in., że "będzie tylu przedstawicieli Polaków-katolików, ilu jest nas w Polsce, a nie taka parodia, że dzisiaj w rządzie czy parlamencie Polaków prawdziwych nie ma nawet 30 proc.". "My od paru lat bez przerwy publikujemy i mówimy - muszą w Polsce rządzić Polacy, muszą rządzić w swojej ojczyźnie, w swoim kraju. Jak długo będą rządy, które nie są polskie, to będzie stale gorzej i gorzej" - kontynuował prezes USOPAŁ.

W felietonie Stanisława Michalkiewicza padły z kolei słowa: "Za sprawą Gazety Wyborczej, która - jak w wielu innych sprawach - również i w tej kieruje się pobudkami wypływającymi z solidarności rasowej - USOPAŁ, a w szczególności - jego walne zebrania, mają w pewnych środowiskach reputację czegoś w rodzaju sabatu czarownic".

Analizę audycji przygotowali prawnicy z Zakładu Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zbadali ww. audycje pod kątem ewentualnego naruszenia obowiązujących przepisów. KRRiT oparła swoją decyzję na ich opinii.

Zobacz także
 • Grzegorz Sroczyński Przypadek antysemity Kobylańskiego
 • O. Tadeusz Rydzyk Ojciec Rydzyk tłumaczy się przed KRRiT
 • Wałęsa zezna o propozycjach Kobylańskiego
Komentarze (152)
KRRiT uznała skargę słuchacza na wywiad z Kobylańskim w Radiu Maryja
Zaloguj się
 • led2007

  Oceniono 20 razy 16

  Kiedy znajdzie się ktoś odważny i zamknie to radio?

 • bobbie2

  Oceniono 17 razy 13

  Nie udawajcie gniotow, nie wiecie czy tylko tak robicie,czym zajmuje sie to rydzykowe radyjko.Faszystowsko-nacjonalistyczna radiostacja i moze siac w kraju nienawisc rasowa i polityczna i nikt im nie podskoczy, polskie realja.

 • jesusatan

  Oceniono 14 razy 10

  ktory to juz raz? krrit sobie upomina a ojdyr im sie w twarz smieje. panstwo koscielne.

 • plastikpiokio

  Oceniono 13 razy 9

  dlaczego UPOMNIALO a nie nalozylo kary finansowej znowu stula wiaze rece amen.

 • modestyblaise83

  Oceniono 14 razy 8

  w głowie się nie mieści, że to faszystowskie radio Marysia jeszcze istnieje.

 • mlody.polski.kartofel

  Oceniono 10 razy 8

  Straszna kara.

 • funny5

  Oceniono 14 razy 8

  Zamknac to radio

 • prababka44

  Oceniono 7 razy 7

  Wzywa sie do zaprzestania ? I to wszystko ?
  A kare finansową , a dotkliwą nałożyc to nie mozna ?

 • lodzermensz1

  Oceniono 9 razy 7

  @prawda_1_tylko_prawda
  Niejaki J. Godson jest protestantem, członkiem Kościoła Bożego W Chrystusie. W Polsce kościół ten ma bodajże coś koło 2 tysięcy wiernych. Jest to promil polskiego społeczeństwa. Zgodnie z Twoją logiką należałoby Godsona pokroić, żeby proporcje się zgadzały?
  A może też łaskawie zdradzisz mi, który z członków rządu deklaruje się jako Żyd w sensie religijnym (może należałoby pisać "żyd"?). Który chodzi do synagogi? Gdzie te 30% Polaków? I od kiedy Polak = katolik? Ja nie jestem katolikiem - odmówisz mi polskości? A może polskości odmówisz tym Żydom, protestantom i prawosławnym, którzy za Polskę ginęli w czasie wojny walcząc w polskiej armii we wrześniu 1939 i później na Zachodzie (a nawet i wschodzie)? Może Polskości odmówisz mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego, gdzie bycie Polakiem oznaczało bycie protestantem, bo katolikami to były zaborcze habsburskie pachołki, które ich gnębiły?
  Daruj sobie taką prawdę, bo to g..no prawda. Całe to oblepianie ludzi plakietkami z napisem "Żyd" to jest zwykły, ordynarny antysemityzm. To też realizacja tego, co kiedyś powiedział Marek Edelman (Żyd): w Polsce to nie Żyd jest wrogiem, ale wróg jest Żydem. Rydzyk, Kobylański i inne patafiany ferują określeniami "Żyd" po to by piętnować ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje