Pawlikowska-Jasnorzewska, Nałkowska i Mickiewicz na maturze z polskiego

04.05.2011 11:13
Nieoficjalnie poznaliśmy tematy maturalne z języka polskiego: rozterki uczuciowe Justyny, bohaterki "Granicy" Zofii Nałkowskiej oraz analiza porównawcza wierszy - "Światło w ciemnościach..." Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i "Gdy tu mój trup..." Adama Mickiewicza.
Nie mamy pewności, jak dokładnie brzmiał temat zw. z analizą wierszy Adama Mickiewicza i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. W pierwszych doniesieniach, które dostaliśmy, była mowa o tym, że tematem jest podejście do życia na emigracji w obu wierszach. Jednak kolejne doniesienia, a także informacja PAP od wychodzących z egzaminu maturzystów mówi o tym, że maturzyści mieli za zadanie porównać świat marzeń i obraz rzeczywistości ukazane w - zamieszczonych w arkuszu - wierszach Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Mickiewicza.

W części testowej wiele pytań odnosiło się do porozumiewanie się między ludźmi: komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Test opracowano na podstawie artykułu z Poradnika Psychologicznego" "Polityki" sprzed około trzech lat .

Część maturzystów trafnie wytypowała tematykę tegorocznego egzaminu. "Granica" pojawiała się wśród tegorocznych "pewniaków".

Blisko 400 tys. maturzystów z ponad 8 tys. szkół ponadgimnazjalnych przystąpiło dziś do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jak poinformowało CKE, nie było żadnych problemów z dostarczeniem arkuszy maturalnych, które, zgodnie z procedurami, mogły dotrzeć do szkół dopiero w dniu egzaminu.

Po południu, o godz. 14 rozpocznie się egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Deklaracje chęci zdawania tego egzaminu wyraziło niecałe 10 proc. maturzystów. Egzamin na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Kiedy odbędą się matury z pozostałych przedmiotów - sprawdź tutaj .

Co jeszcze na maturze?

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.

Maturzysta można wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, filozofia, informatyka oraz język łaciński i kultura antyczna.

Najczęściej wybierany angielski, geografia i biologia

Z danych CKE, wynika, że najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski - chce go zdawać 4/5 przystępujących do egzaminu, a wśród przedmiotów do wyboru - geografia i biologia. Egzaminy z tych przedmiotów chce zadawać po około 20 proc. maturzystów.

Maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego; 23 maja 264 osoby przystąpią do egzaminu z białoruskiego, 88 z ukraińskiego i 27 z litewskiego.

Pisemna sesja maturalna potrwa do 24 maja, ustna - do 27 maja.

Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów obowiązkowych, ma prawo do poprawki w sierpniu. Niezależnie od tego, niezadowoleni z wyniku egzaminu, lub chcący zdawać dodatkowe przedmioty mogą przystąpić do nich w kolejnych sesjach egzaminacyjnych w ciągu pięciu lat.

Zaczęła się też matura międzynarodowa

Maturalne emocje zaczęły się też dziś dla uczniów, którzy zdecydowali się zdawać maturę międzynarodową. - Od rana pisali język angielski, potem filozofię - mówił trójmiejskim dziennikarzom "Gazety Wyborczej" Wiesław Kosakowski dyrektor III LO w Gdyni. - Wstępne wrażenia są dobre, większość z 43 zdających była zadowolona. Ci uczniowie nie liczą na łut szczęścia, są świadomi wysiłku, jakim jest ten egzamin i zwykle są bardzo dobrze przygotowani.

Miałeś problemy z maturą? Coś działo się w Waszej szkole? Poinformuj Alert24

Zobacz także
Komentarze (35)
Pawlikowska-Jasnorzewska, Nałkowska i Mickiewicz na maturze z polskiego
Zaloguj się
 • vbn53

  Oceniono 2 razy 2

  Unieważnić maturę!!! Nie było nic o Prezydencie Tysiąclecia!!!

 • r.maszkowski

  Oceniono 1 raz 1

  *drakaina godzinę temu
  > "Granica" nie zeszła z matur chyba od półwiecza co
  > najmniej... Moja mama pisała mniej więcej taki sam
  > temat, a było to już dobre lata temu.

  Dzieło wybitne, nic dziwnego. Ale musi być jakaś granica.

 • magiq2

  Oceniono 1 raz 1

  @barbara333 Też uważam, że lista lektur powinna być odświeżona.... Zdecydowanie tak.

 • barbara333-4

  Oceniono 3 razy 1

  To chore,że przez 70 lat cały czas piszemy maturę z Nałkowskiej ,Dąbrowskiej, Zeromskiego,Mickiewicza...Gombrowicza. Swiat poszedł naprzód,mamy tyle problemów wspólczesnego świata, kogo dzis obchodzi historia Justyny, Wokulskiego i inne. Przed 40 laty tematy były podobne,zmieniały się tylko pytania. To chore,że wciąż nurzamy się w literaturze zmurszałej i nikomu dziś niepotrzebnej. Takich Justyni Wokulskich mamy tysiące współcześnie TU i TERAZ, i nie musimy opowiadać historie z przed wieku. Czy przez te 70 lat nie ma literatury,poezji ,która byłaby bliska ludziom dnia dzisiejszego. Czy wciąż głupie lektury, niezmienione od stu lat beda w szkołach straszyć nowoczesną młodzież jak kiedyś nas MŁODA GWARDIA . Kto pisze te głupie tematy,? Te tematy cofają naszą młodzież w rozwoju. No cóż, mamy kosciółkową panią minister Hall, otoczoną katechetami, mamy szkołę w kulcie kropidła i czarów, taka szkoła,której kazda ustawę p.Hall przesyła biskupom do akceptacji.taka szkoła nie ma świezego oddechu nowoczesnego myślenia. To chore,ze wciąż moje pokolenie miało na maturze problem Justyny, i dzisiejsze bez zmian. To jest obraz polskiej szkoły. Zastój i regres.

 • patrzak

  Oceniono 1 raz 1

  a mnie się wydaje ,że taki srednio wykształcony powinien umiec coś napisac na temat tego co przeczytał - Granica, oraz coś miec do powiedzenia na temat tekstu który dostal .To matura z jeżyka polskiego , który jak często widać, obcy jest nam bardzo.

 • mirekmm

  Oceniono 1 raz 1

  Mickiewicz nie Mickiewicz, ważne jest jedynie czy zdążą z tą maturą na Euro 2012?

 • alpacino01

  Oceniono 1 raz 1

  Tematy z j. polskiego powinny być OTWARTE a nie dotyczyć konkretnego dzieła, wiersza. A co jak ktoś akurat tego nie przerabiał. Urzedasów z MEN powinno się wywalić na zbite ... za to iż uczą młodych nienawidzić literatury. Jaki jest sens czytać dziesiątki dzieł bo czas pogania a trzeba przerobić wszystkie epoki i z każdej ile się da? Czy nie lepiej skupić się wybranych dziełach? Czy nie lepiej dać uczniowi wybrać, dać mu problem i niech go rozwiąże dedukując? Ale nie na zasadzie co autor miał na myśli, bo kto to może wiedzieć skoro niektórzy tworzyli - co udowodnione - pod wpływem różnych środków chemicznych itp.?
  Kształćmy ludzi inteligentnych a nie mądrych! Mądre to są komputery - i co? I nic, bo inteligencji nie posiadają.

 • cheffin

  0

  Matura 40 lat temu, tematy mniej wiecej te same a jak sie to ma do obecnej rzeczywistosci.To jest tak jak tematy ustala komisja powiem szczerze nie wiem jak nazwac tych ludzi by ich nie obrazic maja duza wiedze naukowa, nie maja nic wspolnego z wspolczesna mlodzieza na codzien.Nie wychowamy patriotow na sile zebysmy stali na glowie,postarajmy sie ich w madry sposob nauczyc patriotyzmu, pokazmy swoimi postawami jak nalezy postepowac. Odswiezmy choc w kilku punktach tematy z jezyka ojczystego.

 • mckwacz10

  0

  @msierak, tylko, że ustny polski to być lub nie być, a rozmowa kwalifikacyjna jest już zupełnie inna i odpowiadasz na pytania, a nie mówisz, jakie lektury za swojego życia przeczytałeś i co o nich sądzisz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje