Poseł zginął w Smoleńsku. Rusza fundacja jego imienia

Fundacja im. Grzegorza Dolniaka "Sportowa Szansa" rozpoczęła działalność. Pierwszymi celami organizacji noszącej imię zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła PO są nauka pływania dla dzieci i plebiscyt na najlepszego młodego sportowca Zagłębia.
"Sportowa Szansa" rozpoczęła działalność we wtorek w rodzinnym mieście Grzegorza Dolniaka - Będzinie (Śląskie). Fundację powołały żona i córka polityka. Obie podkreślają, że tragicznie zmarły poseł był miłośnikiem sportu, sam go czynnie uprawiał, był też otwarty na działalność społeczną i współpracę z młodymi ludźmi.

Fundacja zrealizuje to, czego nie zdążył zrobić Dolniak

- Mąż wspierał sportowców i ludzi związanych ze sportem. Fundacja powstała, by realizować jego plany, których już nie zdążył zrealizować. Mąż cieszyłby się dzisiaj przede wszystkim z obecności ludzi. Zawsze powtarzał, że najważniejsi są ludzie, mówił, że nic nie sprawia mu takiej przyjemności, jak to, że może z nimi rozmawiać, z nimi być - powiedziała żona posła PO, Barbara Dolniak. Córka Grzegorza Dolniaka i prezes fundacji, Patrycja Dolniak, dodała, że jej ojciec jeszcze na studiach grał w siatkówkę w klubie akademickim, jeździł też na nartach. - Kochał i uprawiał czynnie sport, a nie tylko go oglądał, siedząc na kanapie - żartowała.

"Nie chciałabym, żeby innym się kojarzył tylko z katastrofą smoleńską"

- Dla mnie zawsze będzie obecny, zawsze będzie w moim życiu, natomiast nie chciałabym, żeby innym się kojarzył tylko z katastrofą smoleńską. Wydaje mi się, że to był tak niesamowity, tak wspaniały człowiek, że warto, żeby o nim mówić nie tylko przy okazji katastrofy smoleńskiej, ale przy okazji takiej jak ta, kiedy możemy kontynuować jego dzieło. Wszyscy ludzi tu mówią o moim tacie, że pomagał ludziom, a fundacja ma taki cel. Niech więc ludzie mówią o moim tacie przy okazji pomagania innym - dodała.

Fundacja im. Dolniaka będzie wspierać sportowców

Cel działania fundacji to wspieranie dzieci i młodzieży - młodych utalentowanych sportowców i tych, którzy dopiero zaczynają sport uprawiać. Fundacja chce inicjować i organizować obozy sportowe, kolonie i turnieje, fundować stypendia i nagrody. Będzie też pomagać w leczeniu kontuzjowanych młodych sportowców, ich rehabilitacji i powrocie czynnego uprawiania sportu. Program stypendialny ma ruszyć we wrześniu, a plebiscyt na najlepszego sportowca Zagłębia ma się odbywać od czerwca do września. Fundacja chce też uczyć dzieci pływania i zorganizować turniej hokejowy o puchar Grzegorza Dolniaka. Wsparcie dla nowej fundacji zadeklarowało już kilku darczyńców i kilku wolontariuszy, co umożliwi realizację planowanych działań.

Grzegorz Dolniak (1960-2010) był politykiem Platformy Obywatelskiej, posłem na Sejm trzech ostatnich kadencji, i przedsiębiorcą. Po raz pierwszy został wybrany posłem w wyborach w 2001 r. w okręgu sosnowieckim. W poprzedniej kadencji Sejmu był przewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji i wiceszefem klubu parlamentarnego PO. Stanowisko wiceprzewodniczącego klubu zachował w obecnej kadencji Sejmu. Był też wiceprzewodniczącym zarządu PO w województwie śląskim, szefem sztabu wyborczego Platformy do Parlamentu Europejskiego w 2009 r oraz wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

Więcej o:
Komentarze (45)
Poseł zginął w Smoleńsku. Rusza fundacja jego imienia
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 25 razy 23

  Fundacja pomagająca dzieciom - czy to nie jest najwspanialszy pomnik? Ale jak ktoś rzucił propozycję - moim zdaniem naprawdę szlachetną - aby jako pomnik zbudować hospicjum dla dzieci imienia Lecha Kaczyńskiego, to panowie z PiS nawet nie podjęli tematu.

  No tak, ale pod hospicjum trudno organizować wiece, marsze i protesty...

 • sverir

  Oceniono 23 razy 21

  Skromne, przydatne, niekontrowersyjne. A mogłaby rodzina posła Dolniaka domagać się pomnika, krzyża i bazyliki pod jego wezwaniem. W zamian za to - coś konkretnego.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 22 razy 20

  Uczcie sie nabzdyczone PiSuary jak można czcić pamięć. Prawdziwym pomnikiem jaki pozostaje po człowieku to dobra pamięć po nim a nie jakieś pieprzone żaróweczki wkrecane w warszawski bruk.

  A fundacji i jej fundatorom życzę powodzenia w realizacji celów.

 • juleczka

  Oceniono 21 razy 19

  Przynajmniej w tym wypadku nie jest mi żal tych 250 tys na głowę. Rzeczywiście to najlepszy pomnik jaki można człowiekowi "postawić".

  Pozdrawiam rodzinę serdecznie i życzę powodzenia!

 • orion57

  Oceniono 19 razy 17

  Brawo dla rodziny. Tak można stworzyć coś co da więcej i pozwoli na pamięć znacznie dłuższą niż pomnik.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 18 razy 16

  Kurde, normalna rodzina z normalnym pomysłem jak uczcić pamięć bliskiej osoby. Normalnie wrócił mi 1% wiary w ludzi.

 • sceptyk2009

  Oceniono 16 razy 14

  ...tak trzymać!

 • notozobaczymy

  Oceniono 15 razy 13

  Pani Barbara i Pani Patrycja pokazały, jak godnie, z wielką klasą, bez nadęcia, nieroszczeniowo i z pożytkiem społecznym upamiętnić posła Grzegorza Dolniaka. Jeśli dzięki tej fundacji grupa dzieciaków będzie mogła spełnić swoje sportowe marzenia, to będzie to prawdziwy pomnik. Życzę powodzenia i dużo sił :)

 • funny5

  Oceniono 13 razy 13

  Wspanialy pomysl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX