Najwięcej agresji w sieci pod adresem Żydów, Rosjan i Niemców

Żydzi, Rosjanie, homoseksualiści, Niemcy i muzułmanie - to ich najczęściej obraża się i atakuje w internecie. Jak wynika z "Raportu Mniejszości" Fundacji Wiedza Lokalna i Collegium Civitas, co setny post pojawiający się na polskich forach internetowych negatywnie odnosi się do jakiejś mniejszości.
Badacze wzięli pod lupę wszelkiego rodzaju wpisy dotyczące grup narodowych, etnicznych, religijnych czy orientacji seksualnych. - Rozpatrywaliśmy całą skalę wypowiedzi - wyjaśnia dr Marek Troszyński, jeden z autorów raportu. - Od takich, które wydają się być zupełnie niegroźne, kiedy ludzie wyrażają swoją niechęć czy wskazują, że jesteśmy lepsi od innych. Po radykalne, które są nasycone wulgaryzmami i wzywają do działania. Mówią "wyrzućmy ich z Polski", "zabijmy", "pobijmy" - wypowiedzi nazywane mową nienawiści - wyjaśnia

60 proc. postów o mniejszościach w polskim internecie to mowa nienawiści

Odnalezienie w internecie postów dotyczących mniejszości nie było oczywiście łatwe. W tym celu przeanalizowano blisko 10 milionów wpisów z trzech forów działających przy największych polskich portalach: Gazeta.pl, Onet.pl i Wp.pl. Łącznie wykryto na nich prawie 90 tys. negatywnych wypowiedzi o którejś z mniejszości. - Przy ograniczeniu się tylko do wpisów o mniejszościach okazuje się, że aż 60 procent z nich, to posty które można nazwać językiem wrogości czy mową nienawiści. A to jest już całkiem sporo - zauważa koordynator badania.

Najczęściej obrażaną i atakowaną grupą są Żydzi - prawie jedna czwarta wpisów dotyczy właśnie ich. Blisko 18 tys. - Rosjan. Na trzecim miejscu, w tym niechlubnym rankingu, znajdują się geje i lesbijki. - Następnie Niemcy, a po nich co było dla nas trochę zaskakujące, muzułmanie - przyznaje dr Troszyński.

Program komputerowy pomógł w analizie 10 mln postów

Co ciekawe do zrealizowania badania trzeba było napisać specjalny program komputerowy. Bez niego przeanalizowanie 10 milionów postów byłoby bowiem niemożliwe. "Stworzenie narzędzia, które miało przeczesywać internet było nie lada wyzwaniem - przyznaje informatyk z Fundacji Wiedza Lokalna - Język polski jest bardzo bogaty. Mamy końcówki i dosyć skomplikowaną gramatykę z sześcioma przypadkami. Kolejną przeszkodą są także literówki. Język w internecie jest daleki od literackiej polszczyzny, a omijanie polski znaków diakrytycznych czyli pisownia bez ogonków jest czymś nagminnym." Gdy program powstał, rozpoczęło się filtrowanie sieci. W efekcie czego powstała baza danych zawierająca posty dotyczące wszystkich wspomnianych grup.

Jak zapowiada dr Marek Troszyński, w najbliższym czasie trafi ona do zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych, które zajmują się poszczególnymi mniejszościami. Zebrane dane pomogą im w rozwiązywaniu konkretnych problemów czy propagowaniu wiedzy i tolerancji. - W związku z tym, że część z postów łamie polskie prawo będziemy musieli także zawiadomić prokuraturę - dodaje Troszyński. A chodzi o znieważenie czy nawoływanie do nienawiści, które jest w Polsce karane.

Kolejne pomiary i analizy polskiego internetu pod kątem języka wrogości i mowy nienawiści, Fundacja Wiedza Lokalna chce przeprowadzić już w połowie maja.

Więcej o:
Komentarze (168)
Najwięcej agresji w sieci pod adresem Żydów, Rosjan i Niemców
Zaloguj się
 • kociewiak2

  Oceniono 15 razy 7

  ....podziekujcie kosciolowi katolickiemu,PIS ,Radiu Maryja,Nasz Dziennik,Gazet Polska itp.

 • hotin

  Oceniono 8 razy 6

  My, PiSlamiści jesteśmy najbardziej dyskryminowaną grupą etniczną przez takie tabloidy jak np.GW , TVN i Onet.pl !!!!!!!!!!

 • remo29

  Oceniono 8 razy 6

  > won śmieciu z naszego katolickiego kraju.

  A który to jest i wasz, i katolicki?
  --
  parada karzełków

 • nomoremoher

  Oceniono 11 razy 5

  Wstydził bym się wierzyć w Boga żyda, a zarazem tak na ujadać na żydów,

 • ramboost

  Oceniono 6 razy 4

  @boobooo
  cytat: "Homoseksualistow nie lubimy bo jestesmy hetero. A jak spytasz dlaczego Ci przeszkadza ze dwoch facetow uprawia seks i jest szczesliwych, to wiekszsosc nawet nie umie odpowiedziec".

  Ja umiem i odpowiedziałem, ale cenzura wycięła. Nie przeszkadzają mi homoseksualiści żyjący jak normalni ludzie. Mam nawet takich sąsiadów. Ale nie latają po loveparade z tęczowymi piórkami w d... i nie wyzywają wszystkich od homofobów, bo nie akceptuję tej szopki. Nienawidzę ciot takich, jak ten fajans który zapytał wicemiss Ameryki, czy akceptuje małżeństwa gejowskie, a gdy usłyszał jej odpowiedź, że ona akceptuje tylko związek między kobietą i mężczyzną, wściekł się i wyzwał ją od dziwek. Nie akceptuję ostentacyjnych pedziów, którzy wymagają od innych na siłę akceptacji ich orientacji.

  Mam nadzieję, że tym razem cenzura zostawi mój post. W końcu każdy chyba ma prawo do wypowiedzi?

 • augustianin

  Oceniono 6 razy 4

  a dziwne ?

  no jak się zabija Jezusa Chrystusa za to, że powiedział prawdę w oczy, a w Talmudzie pisze się, że został skazany za czary to trza się liczyć z niechęcią

 • maczor

  Oceniono 4 razy 4

  @musiszsiezalogowac2
  "Czyli nie wolno obrażać mniejszości, a wolno większości? Tak jak np. Michnik Polaków w wywiadzie dla Ruskich?"

  Od kiedy Polacy to większość? Chińczyków jest znacznie więcej ;-)

 • 3-kuleczka

  Oceniono 5 razy 3

  @krzyneq
  pewnie sie zdziwisz, ale jestem pewny, że wśród zydowskich homoseksualistów [to cecha bardzo rzadka w tej narodowosci] znajdziesz o wiele bardziej wartościowych, bogobojnych i dobrych ludzi niż np. w tych oszołomach spod pałacu
  orientacja seksualna nie jest cechą nabyta, ty tez mogłes sie z tym urodzić tak jak z kolorem oczu, ale co ty o tym wiesz? cos gdzies słyszałeś i bredzisz
  Nie polecam ci literatury bo widzę z kim mam do czynienia, jestes ignorant i nieuk, bo nauczył bys sie jaki to wartosciowy naród, jak pieknie się bawią, jak uczciwie i ciężko pracuja i w końcu ilu uczonych tego świata wyszło z tej nacji
  Nadmieniam ze nie jestem żydem ani hom, ale wyniosłem z domu bardzo zresztą skromnego - najważniejsze przykazanie boskie : a blizniego swego jak siebie samego
  własciwie CO ty trolu pisowski soba reprezentujesz, że tak opluwasz innych?

 • feurig59

  Oceniono 3 razy 3

  polishkamikadze
  mylisz opinie z uprzedzeniami, bo Zydów w Polsce za grosz, co najwyżej są Polacy pochodzenia żydowskiego, Niemców widać tylko na targowiskach zachodniej polski, a Rosjan większość z nas na oczy nie widziała...:-)
  Co ma do czynienia z hitlerowską okupacją człowiek w dzisiejszych czasach, kiedy nie żyją już nawet ci, którzy to przeżyli? Skończyło się prawie 70 lat temu..., Zabory? Chichi...
  Nie twierdzą, że wolno zapominaś o historii, ale Polacy ZYJA przeszłością i z przeszłości wynikają takie a nie inne ich "opinie". Tylko, że próba projektowania tego na dzisiejszość i "wyciąganie wniosków" to bzdura i jak czesto się okazuje pomyłka z której świat się śmieje do rozpuku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX