Zmarł Henryk Zomerski - współzałożyciel zespołu "Czerwone Gitary"

16.04.2011 15:10
Czerwone Gitary

Czerwone Gitary (Fot. Artur Suchocki)

W wieku 68 lat zmarł w Opolu gitarzysta basowy Henryk Zomerski - współzałożyciel zespołów "Niebiesko-Czarni", "Pięciolinie", "Czerwone Gitary". Z tym ostatnim zagrał swój ostatni koncert 7 listopada 2010 roku w Sopocie.
- To właśnie Henryk wraz z Jurkiem Koselą wymyślili w 1965 roku "Czerwone Gitary". Wcześniej doprowadził do powstania "Niebiesko-Czarnych" i "Pięciolinii". W tamtych latach uważany był za najlepszego gitarzystę basowego w Polsce. Grał też na instrumentach klawiszowych. Po dłuższej chorobie zmarł w sobotę w nocy w Opolu, gdzie zamieszkał po ślubie z Barbarą - poinformował kierownik "Czerwonych Gitar" Jerzy Skrzypczyk.

Jak podkreślił, Zomerski był "ciepłą duszą zespołu. Bardzo skromny, niekonfliktowy, gdy dostrzegał jakieś problemy, zawsze się nimi dzielił".

Jako pierwszy muzyk w Polsce zaprezentował gitarę basową na konkursie młodych talentów; był wtedy członkiem formacji "Niebiesko-Czarni". Skomponował m.in. "Czy krasnoludki są na świecie", "Hipopotam", "Mężczyzna nigdy nie płacze", "Trochę dobrze, trochę źle", "Pieskie życie".

Henryk Zomerski urodził się w Starogardzie Gdańskim 9 grudnia 1942 r. Nagrał wiele płyt z zespołami "Czerwono-Czarni" (w tym "Mszę Beatową" Katarzyny Gaertner), "Wiatraki" (Na szkle malowane), "Niebiesko-Czarni" i "Czerwone Gitary".

- Henryk wziął udział w nagraniu naszego pierwszego longplaya "To właśnie my", ale z powodu perypetii z wojskiem występował pod pseudonimem Janusz Horski - przypomniał Skrzypczyk.

Komentarze (44)
Zaloguj się
 • jendrek116

  Oceniono 1 raz 1

  P.s "Wiatraki" to Poznakowski, Gromek, Fabian, Sobcztk , Tarnowska i Kendelewicz (basowa) A " NA SZKLE NALOWANE " to i owszem K Geartner ale tak zwana ..Śpiewogra.. i z Wiatrakami R Poznakowskiego ma mało wspólnego . Ale H. Zomerski brał udział w nagraniu płyty "Na szkle malowane" obok Rybińakich (potem 2+1 i słynne " Nie zmogła go kula " Grunwalda, Niemena, Rodowicz

 • jendrek116

  Oceniono 2 razy 2

  ..rozenkranc.. PIEKNY WPIS.. Dodać tylko jeszcze że S. Krajewski z początku grał pod pseudonimem (nie pamiętam już obecnie pod jakim ) ze względu na to że był uczniem szkoły średniej, a jak " CIAŁO PEDAGOGICZNE " w tamtych czasach reagowało na słowo " Big- Bit tylko My (czyt. starsi) wiemy. Wracając do H. Zomerskiego..tradycyjnie ..Spoczywaj w spokoju... Widać gdzieś tam " Na Połoninach Niebieskich " zabrakło basowego. Dołączysz do J. Popławskiego.

 • stasiek-the-best

  Oceniono 3 razy 3

  ś.p. panie Henryku, warto było robić to, co pan zrobił!

 • jendrek116

  Oceniono 2 razy 2

  SMUTNE. Już biora z "mojej półki " Ze starego składu Czerwono- Czarnych zostal już tylko R.Poznakowski Odeszli ... Mróż (gitara) Gromek (perkusja) Nie ma już K Sobczyk, Fabiana, Keczera, Lecha a teraz już H.Zomerskiego. Naprawdę smutne. I wreszcie jakieś " FAJNE WPISY " ale powtarzam ...SMUTNE....

 • dworczak.1

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystkim wpisującym, którzy zgubili temat, dyskretnie przypominam, że chodzi o odejście muzyka - Henryka Zomerskiego...

 • competent

  Oceniono 3 razy 3

  Henryk mial jedna fantastyczna zalete:byl wywazony i powsciagliwy.Pozostanie w naszej pamieci,jako jeden z fundamentow big-beatu w Polsce.
  Czesc Twojej pamieci,Heniu!

 • dom7niq

  Oceniono 3 razy 3

  pamiętam Heniu jak z Leszkiem pomagaliśmy ci przeprowadzić się z ul.pomorskiej na ul Wita Stwosza-który po latach "wylecial" w powietrze z powodu wybuchu gazu.pamietam nasze współne koncerty i wizyte u Ciebie w domu w opolu.NAJLEPSI ODCHODZA PIERWSI.Czesc Twojej pamięci.dominik

 • dino56

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda, że wspaniali ludzie odchodzą... Dziękuję Panie Henryku! Pozostanie Pan w mojej pamięci.

 • dino56

  0

  "zdenerwowanyprezespis" - to raczej wywołuje współczucie nad twoim stanem umysłu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje