Fukushima: Greenpeace monitoruje skażenie. Żąda ewakuacji [WIDEO]

04.04.2011 14:47
Elektrownia Fukushima Daiichi - reaktory 1, 2, 3 i 4 (od prawej do lewej)

Elektrownia Fukushima Daiichi - reaktory 1, 2, 3 i 4 (od prawej do lewej) (Fot. REUTERS/HO)

Aktywiści Greenpeace sprawdzają poziom promieniowania w sąsiedztwie elektrowni Fukushima. Według ekologów, japoński rząd powinien poszerzyć strefę ewakuacji do 40 km.. Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego twierdzi, że wyliczenia Greenpeace są "niewiarygodne". A teren wokół elektrowni jest już "niemal całkowicie wyludniony".
Aktywiści Greenpeace zaczęli monitorować poziom skażenia w sobotę. Zdaniem ekologów, rząd Japonii mógł zaniżać skalę promieniowania i ryzyko, któremu poddani są mieszkańcy okolicy.

- Poziomy promieniowania w miejscowości Tushima, leżącej 35 kilometrów od elektrowni są bardzo wysokie. Mieszkający tam ludzie mogą otrzymać dopuszczalną roczną dawkę promieniowania w ciągu czterech dni - mówi przedstawiciel Greenpeace w opublikowanym w internecie filmie.Greenpeace przekonuje, że ewakuowany powinien zostać obszar 40 kilometrów wokół elektrowni.

Japonia odrzuca żądania ekologów

Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego odrzuciła żądania Greenpeace. Przedstawiciel agencji powiedział, że przedstawione przez aktywistów dane o wysokim promieniowaniu w odległości 40 km od elektrowni nie są wiarygodne.

Dodał też, że mieszkańcy okolic Fukushimy już opuścili ten teren i wskazany przez Greenpeace obszar jest prawie całkowicie wyludniony. Władze japońskie ewakuowały wszystkie osoby mieszkające w promieniu 20 km od uszkodzonej elektrowni. Osobom mieszkającym w promieniu 20 do 30 km polecono nie wychodzić na zewnątrz.

Dziś w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęto zrzut do oceanu kilkunastu tysięcy ton skażonej wody służącej do chłodzenia reaktora.

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • gary84

  0

  Zielone oszołomy jak zwykle "wkraczają do akcji" 5 po 12....a gdzie byli na początku tragedii gdy ludziom trzeba było nieś pomoc ?? Bawili się w klubach nocnych, wozili mercami z kase bogatych rodziców.....

  do atynuklearnych oszołomów...... zajżyjcie do badań a nie tylko do gazetki "jak by szpanersko zielonym" - do waszej informacji - elektrownie atomowe (łącznie ze składowaniem odpadów) to ekologicznie maaaaalutki pikuś w porównaniu do węglowych - któwe wedzielają około !!! 700% !!! (rozumiecie idioci ? 7 razy więcej) więcej zanieczyszczeń niż odpady radioaktywne.... ba nawet poziom radioaktywności w pobliżu takich elektrowni i odpadów z niej jest podwyższony.....
  ale nie widze nigdzie żeby greenpeace walczył z takimi elektrowniami..... - czyżby Zielona swołocz była po cichutku finansowana przez lobby węglowe ? żeby zastraszy ludzi i żeby nie oderwa ich od koryta??
  odpowiedzcie na to eko-idioci....

 • mleczanetakrydyny0.1g

  0

  tworkowian
  Najwidoczniej sam się nie domyślisz a znaleźć nie znajdziesz bo angielskiego przecież nie znasz... Chodzi o reaktory wymontowane z łodzi podwodnych:
  "137 active and 140 decommissioned or idle naval nuclear reactors, produced by the Soviet military, remain on the peninsula"(z wczesniej podanego linku)

  Jak widzisz będzie ich nawet więcej niż 250. : )

 • dyzurnydebil

  0

  oplacone downy ,piszcie dalej ze elektrownie atomowe to sam miod.
  niektorym trzeba kawalka wiaduktu na lepetyne zeby zrozumieli.
  "chocbys glupiego starl w mozdziezu razem z krupami -glupota z niego nie wylezie"
  nazryjcie sie odpadow nuklearnych ,popijcie woda skazona izotopami i niech wam na zdrowie wyjdzie -ale srac idzcie do japonii.

 • mleczanetakrydyny0.1g

  0

  tworkowian
  ty jednak jesteś głupi... reaktor to nie elektrownia co już napisałem wcześniej!

 • tworkowian

  Oceniono 2 razy 0

  Wedlug oficjalnych danych niemieckiego ministerstwa do spraw energetyki posiada Rosja 24 elektrownie atomowe. Ponizej ich lista:

  "Liste der kerntechnischen Anlagen in Russland:

  Kernkraftwerk Akademik Lomonossow
  Kernkraftwerk Balakowo
  Kernkraftwerk Baschkirien
  Kernkraftwerk Belojarsk
  Kernkraftwerk Bilibino
  Kernheizwerk Gorki
  Kernkraftwerk Kalinin
  Kernkraftwerk Kola
  Kernkraftwerk Kostroma
  Kernkraftwerk Krasnodar
  Kernkraftwerk Kursk
  Kernkraftwerk Leningrad
  Kernkraftwerk Leningrad II
  NKernkraftwerk Kaliningrad
  Kernkraftwerk Nowoworonesch
  Kernkraftwerk Nowoworonesch II
  Kernkraftwerk Obninsk
  Kernkraftwerk Rostow
  Kernkraftwerk Smolensk
  Kernkraftwerk Sosnowy Bor
  Kernkraftwerk Süd-Ural
  Kernkraftwerk Tatarien
  Kernkraftwerk Troizk
  Kernheizwerk Woronesch
  A na samym polwyspie Kolskim-Reaktorskim powinno ich az 250 byc.
  Wez sie lepiej do rzucania gnoju. Pisanie i myslenie to nie twoja dziedzina

 • mleczanetakrydyny0.1g

  Oceniono 1 raz -1

  tworkowian
  Znasz angielski czy przetłumaczyć Ci trzeba? Czy może zrozumiałeś że się myliłeś a teraz po prostu brakuje ci odwagi żeby przyznać przed samym sobą że jesteś małpką który najpierw pisze potem myśli?

 • tworkowian

  0

  "na półwyspie kolskim jest 250 reaktorów atomowych"- chyba w kazdej chlopskiej zagrodzie na tym polwyspie stoi reaktor. Niedlugo zmienia nazwe temu polwyspowi z Kolski na Reaktorski. Stanislaw Lem mial racje, jak pisal ze nie wiedzial ze w narodzie tylu idiotow jest, dopoki nie mial w domu internetu.

 • jwojnar

  Oceniono 1 raz -1

  Zielonym i pisowatym nie wierzę, bo to oszołomy.

 • mleczanetakrydyny0.1g

  Oceniono 2 razy 0

  tworkowian
  en.wikipedia.org/wiki/Kola_Peninsula
  Wracaj do podstawówki jeśli sądzisz że reaktor=elektrownia plebanie, ewentualnie zajmij się rozrzucaniem gnoju co mi polecałeś bo obawiam się że na czytanie na razie jesteś za głupi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje