Fukushima: Greenpeace monitoruje skażenie. Żąda ewakuacji [WIDEO]

04.04.2011 14:47
Elektrownia Fukushima Daiichi - reaktory 1, 2, 3 i 4 (od prawej do lewej)

Elektrownia Fukushima Daiichi - reaktory 1, 2, 3 i 4 (od prawej do lewej) (Fot. REUTERS/HO)

Aktywiści Greenpeace sprawdzają poziom promieniowania w sąsiedztwie elektrowni Fukushima. Według ekologów, japoński rząd powinien poszerzyć strefę ewakuacji do 40 km.. Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego twierdzi, że wyliczenia Greenpeace są "niewiarygodne". A teren wokół elektrowni jest już "niemal całkowicie wyludniony".
Aktywiści Greenpeace zaczęli monitorować poziom skażenia w sobotę. Zdaniem ekologów, rząd Japonii mógł zaniżać skalę promieniowania i ryzyko, któremu poddani są mieszkańcy okolicy.

- Poziomy promieniowania w miejscowości Tushima, leżącej 35 kilometrów od elektrowni są bardzo wysokie. Mieszkający tam ludzie mogą otrzymać dopuszczalną roczną dawkę promieniowania w ciągu czterech dni - mówi przedstawiciel Greenpeace w opublikowanym w internecie filmie.Greenpeace przekonuje, że ewakuowany powinien zostać obszar 40 kilometrów wokół elektrowni.

Japonia odrzuca żądania ekologów

Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego odrzuciła żądania Greenpeace. Przedstawiciel agencji powiedział, że przedstawione przez aktywistów dane o wysokim promieniowaniu w odległości 40 km od elektrowni nie są wiarygodne.

Dodał też, że mieszkańcy okolic Fukushimy już opuścili ten teren i wskazany przez Greenpeace obszar jest prawie całkowicie wyludniony. Władze japońskie ewakuowały wszystkie osoby mieszkające w promieniu 20 km od uszkodzonej elektrowni. Osobom mieszkającym w promieniu 20 do 30 km polecono nie wychodzić na zewnątrz.

Dziś w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęto zrzut do oceanu kilkunastu tysięcy ton skażonej wody służącej do chłodzenia reaktora.

Zobacz także
Komentarze (37)
Fukushima: Greenpeace monitoruje skażenie. Żąda ewakuacji [WIDEO]
Zaloguj się
 • 3miastoorg

  Oceniono 11 razy 5

  @jamcito4

  kto ci płaci za pisanie głupot? Ta katastrofa w Japonii pokazała jedno: część zwolenników atomu w Polsce, to fanatycy, do których nie docierają najprostsze fakty.

 • mamo_ja_chce_leminga

  Oceniono 3 razy 3

  muftur napisa:
  "Kilkanaście ton, czy TYSIĘCY ton?"

  Tak, kilkanaście TYSIĘCY ton.

  "NISA have advised the IAEA that TEPCO have been given permission by the Government of Japan to discharge 10,000 ton of low level contaminated water from their radioactive waste treatment facility to the sea. This is in order to have sufficient capacity to store highly contaminated water found in the basement of the Unit 2 Turbine Building.
  In addition TEPCO will discharge 1,500 ton of low level contaminated water in the sub-drain pit for Units 5 & 6 to prevent the water in the pit from leaking into the reactor buildings and potentially damaging safety-related equipment."

 • labandera

  Oceniono 5 razy 3

  @jamcito4

  wiadomosci.wp.pl/kat,1355,title,Polska-ma-alternatywe-dla-elektrowni-atomowych,wid,13283826,wiadomosc.html?ticaid=1c111

 • pare.slow

  Oceniono 11 razy 3

  Skazona woda do oceanu i CO DALEJ?! Wygina ryby i plankton.

 • 0ffka

  Oceniono 8 razy 2

  Cholerni Azjaci! Gdzie im do Ukraińców! Skazują swój naród na śmierć i zatruwają ocean. Tylko u nich mógł funkcjonować Shiro Ishii...

 • muftur

  Oceniono 6 razy 2

  Kilkanaście ton, czy TYSIĘCY ton?
  Nic dziwnego, ze nakład GazWybu spada.
  Pozdrawiam Polaków! polacy.eu.org/

 • q.piatkow

  Oceniono 7 razy 1

  Nie nazywajcie aktywistów GP "ekologami". Ekologia to nauka. A GP kieruje się raczej ideologią i generuje sensacje prasowe...

 • cozano

  Oceniono 7 razy 1

  Przy polityce informacyjnej rzadu Japonii informacje sowjeckie w sprawie katastrofy w Czernobylu byly wrecz rzetelne. Mamy caly czas bagatelizowanie problemow, podawanie informacji w malych porcjach, prawie sugerujacych, ze wszystko jest pod kontrola. Teraz tak od niechcenia poinformowano, ze niby maloradioaktywna wode spuszcza najzwyczajniej do ocenau, zeby zrobic miejsce na wysokoradioaktywna w zbiornikach. Tylko co potem?

 • agg

  Oceniono 5 razy 1

  no jesli ta woda jest wysoko radioaktywna to niezly bajzel z tego bedzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje