Kaczyński: Twierdzenie, że istnieje naród śląski, to zakamuflowana opcja niemiecka

02.04.2011 15:46
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

Prezes PiS skrytykował Ruch Autonomii Śląska i jego działalność. Ocenił też, że praca prokuratury ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej jest przesłanką do powołania komisji śledczej. - Andrzej Seremet nie daje rady - dowodził.
Jarosław Kaczyński powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość uznaje śląskość i kaszubskość za rodzaje polskości, a nie odrębne narodowości. Prezes PiS wyjaśnił tę kwestię w związku z komentarzami, jakie wywołał jeden z rozdziałów pisowskiego "Raportu o stanie Rzeczypospolitej". Rozdział nosi tytuł "Wstydliwy Naród Polski".

Napisano w nim, że w PO nie budzą protestu postawy jawnie antypolskie, wręcz obrażające Polaków, a premier Tusk ostentacyjne akcentuje swoją kaszubskość. Raport odnotowuje, że w spisie powszechnym wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku umieszczono narodowość śląską. Jest w nim też krytyka - jak napisano - jadowicie antypolskiej publicystyki Kazimierza Kutza - byłego członka PO oraz przypomnienie, że członkowie Ruchu Autonomii Śląska kandydowali z list PO mimo że formacja ta jawnie odcina się od polskości.

Według raportu PiS "śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej". Prezes PiS podtrzymał tą opinię, wyjaśniając, że chodzi o postawy taki osób jak szef Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik. - Ten typ śląskości, to twierdzenie, że istnieje naród śląski my rzeczywiście traktujemy jako w istocie zakamuflowaną opcję niemiecką - powiedział Jarosław Kaczyński.

Dodał, że łatwo to sprawdzić w spisach, gdzie liczba osób przyznających się do niemieckiej przynależności narodowej spada, a wzrasta do śląskiej.

Po 10 kwietnia komisja śledcza?

Jarosław Kaczyński mówił, że w sprawie wystąpienia z wnioskiem o powołanie sejmowej komisji śledczej nie ma decyzji, "chociaż przesłanki merytoryczne dla takiej decyzji już są". Dodał, że ma na myśli oświadczenie prokuratury, że wyklucza zamach jako przyczynę katastrofy. - Oświadczenie prokuratury można by uznać za uzasadnione, gdyby były wykonane jakieś działania procesowe, które mogą być podstawą do wykluczania czegoś, żadnych takich działań nie było - zaznaczył szef PiS.

- To są podstawy do powołania komisji śledczej, bo taka komisja może być powołana zgodnie z prawem wtedy, jeżeli te zwykle działające w danej dziedzinie organy nie dają sobie rady - argumentował prezes PiS. - Tutaj prokurator generalny Andrzej Seremet najwyraźniej nie daje sobie rady - dodał.

- Na pewno moment, kiedy wystąpimy z taką inicjatywą musi być odpowiednio dobrany, musimy dokładnie wiedzieć jak to jest, a niestety niewiele wiemy jak to jest w tym śledztwie. Sądzę, że po 10 kwietnia będę się sam starał czegoś w tej sprawie dowiedzieć - oświadczył Kaczyński.

W specjalnej uchwale PiS oddaje hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, a także apeluje o prawdę i uczczenie tych, którzy zginęli. - Wymieniamy tam bardzo wiele nazwisk, z naszego środowiska politycznego, ale hołd jest wyraźnie oddany wszystkim. Są tam też słowa, które odnoszą się do tego, co dzieje się w dalszym ciągu po katastrofie, dlaczego prawda nie została po dziś dzień wyjaśniona - mówił Kaczyński - Ta potrzeba prawdy, potrzeba właściwego uczczenia, tych, którzy zginęli jest tutaj podniesiona bardzo mocno - dodał.

"Nie" dla sprzedaży Lotosu

Rada Polityczna PiS przyjęła też uchwałę, w której sprzeciwia się sprzedaży Lotosu Rosjanom. - Tutaj mamy do czynienia z sytuacją zupełnie niesłychaną, bo co oznacza sprzedaż Lotosu? Po pierwsze oznacza złamanie tej zasady, która była przestrzegana także przez rządy SLD, że Rosjanie do szeroko rozumianego przemysłu energetycznego - petrochemia to też jest rozumiany przemysł energetyczny - nie wchodzą - zaznaczył Kaczyński.

Wskazywał, że za 3 mld zł ma być oddane 53 proc. akcji, czyli pakiet kontrolny nad przedsiębiorstwem, które ostatnio zainwestowało 6 mld zł żeby zwiększyć swoje moce przerobowe. Jak mówił Kaczyński, - Lotos to także port Gdański, naftoport, który ma duże zdolności transportu morskiego paliw płynnych. To zostaje przejęte w istocie przez Rosjan - powiedział szef PiS.

Przypominał, że Petrochemia Płocka, czyli Orlen jest połączona 2 rurociągami, przez które płynie do niego ropa - przez pierwszy doprowadzane jest paliwo z Rosji, a drugi łączy Płock z naftoportem. - Praktycznie rzecz biorąc to oznacza, że kontrola nad Orlenem także przechodzi tą metodą w ręce Rosjan. To jest działanie, które mam nadzieję będzie kiedyś ocenione przez odpowiednie trybunały - oświadczył Kaczyński.

Hołd dla Jana Pawła II

Rada Polityczna przyjęła też uchwałę związaną z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Prezes PiS podkreślał, że oddaje ona hołd "największemu z Polaków i wzywa do tego, żeby jego nauka była traktowana poważnie". Kaczyński mówił, że na początku lat 90. papież wzywał, żeby Polskę budować wedle zasad moralnych, których podstawą jest dekalog, jednak - według niego - zostało to odrzucone, także przez ludzi, którzy dziś rządzą Polską.

W kolejnej uchwale PiS sprzeciwia się powstaniu systemu informatycznemu, który będzie służył zbieraniu danych o uczniach. Kaczyński uważa, że informacje te zaczną "krążyć" i będą wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

Zobacz także
Komentarze (646)
Zaloguj się
 • iandi

  0

  POLKO ZDEJMIJ SZLAFROK!!
  www.nienaszdziennik.pl/2011/04/polko-zdejmij-szlafrok-to-zakamuflowana-opcja-niemiecka/

 • cierpliwy

  0

  Twierdzenie, że Pan J.K. wie co robi i mówi to opcja kaczyńska.

 • abcd.51

  Oceniono 1 raz 1

  Twierdzenie,że Kaczyńscy to ludzie jest JAWNYM kłamstwem...

 • julianaugustyniak.only

  Oceniono 1 raz 1

  J.Kaczyński to wyzwanie dla polskiej demokracji. Jak wyborcy wywalą go z polityki tak jak LPR i Samoobronę, będzie to znaczyło że jesteśmy w rodzinie dojrzałych demokracji. Jak PiS wygra to będzie porażka tolerancji, wolności i cywilizacyjna zapaść.

 • wuem43

  Oceniono 2 razy 0

  Nie obrażaj prymitywie zarozumiały naszych braci Ślązaków. Pomimo słusznego wzrostu nie sięgasz im do pięt!

 • bogdanor

  Oceniono 1 raz -1

  Niech ktoś powie, i wytłumaczy w przystępny sposób, jakie profity Ślązacy uzyskaliby po uzyskaniu autonomii ?

 • era_matolkiewicza

  Oceniono 2 razy 0

  @old.itd
  czytałem, palancie.

 • artekrtk

  0

  Niech ten Pan się odwoła albo zdelegalizuje! ! !

 • zakamuflowany_niemiec

  0

  My, Zakamuflowane 'Plemiona" wchodzące w skład RP specjalnie dla Prezesa Kaczynskiego... osoby wielce ksenofobicznej i jadowitej... stawiamy się karnie na FB... Panie Prezesie... prawdopodobnie nie może Pan liczyć na nasze głosy.
  Kto następny na Pańskiej liście? Kaszubi? a może Tatarzy? Kogo Pan wyniesie a kogo zdyskredytuje???
  www.facebook.com/pages/Zakamuflowani-Niemcy/193782190657304

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje