Kaczyński: Twierdzenie, że istnieje naród śląski, to zakamuflowana opcja niemiecka

02.04.2011 15:46
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

Prezes PiS skrytykował Ruch Autonomii Śląska i jego działalność. Ocenił też, że praca prokuratury ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej jest przesłanką do powołania komisji śledczej. - Andrzej Seremet nie daje rady - dowodził.
Jarosław Kaczyński powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość uznaje śląskość i kaszubskość za rodzaje polskości, a nie odrębne narodowości. Prezes PiS wyjaśnił tę kwestię w związku z komentarzami, jakie wywołał jeden z rozdziałów pisowskiego "Raportu o stanie Rzeczypospolitej". Rozdział nosi tytuł "Wstydliwy Naród Polski".

Napisano w nim, że w PO nie budzą protestu postawy jawnie antypolskie, wręcz obrażające Polaków, a premier Tusk ostentacyjne akcentuje swoją kaszubskość. Raport odnotowuje, że w spisie powszechnym wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku umieszczono narodowość śląską. Jest w nim też krytyka - jak napisano - jadowicie antypolskiej publicystyki Kazimierza Kutza - byłego członka PO oraz przypomnienie, że członkowie Ruchu Autonomii Śląska kandydowali z list PO mimo że formacja ta jawnie odcina się od polskości.

Według raportu PiS "śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej". Prezes PiS podtrzymał tą opinię, wyjaśniając, że chodzi o postawy taki osób jak szef Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik. - Ten typ śląskości, to twierdzenie, że istnieje naród śląski my rzeczywiście traktujemy jako w istocie zakamuflowaną opcję niemiecką - powiedział Jarosław Kaczyński.

Dodał, że łatwo to sprawdzić w spisach, gdzie liczba osób przyznających się do niemieckiej przynależności narodowej spada, a wzrasta do śląskiej.

Po 10 kwietnia komisja śledcza?

Jarosław Kaczyński mówił, że w sprawie wystąpienia z wnioskiem o powołanie sejmowej komisji śledczej nie ma decyzji, "chociaż przesłanki merytoryczne dla takiej decyzji już są". Dodał, że ma na myśli oświadczenie prokuratury, że wyklucza zamach jako przyczynę katastrofy. - Oświadczenie prokuratury można by uznać za uzasadnione, gdyby były wykonane jakieś działania procesowe, które mogą być podstawą do wykluczania czegoś, żadnych takich działań nie było - zaznaczył szef PiS.

- To są podstawy do powołania komisji śledczej, bo taka komisja może być powołana zgodnie z prawem wtedy, jeżeli te zwykle działające w danej dziedzinie organy nie dają sobie rady - argumentował prezes PiS. - Tutaj prokurator generalny Andrzej Seremet najwyraźniej nie daje sobie rady - dodał.

- Na pewno moment, kiedy wystąpimy z taką inicjatywą musi być odpowiednio dobrany, musimy dokładnie wiedzieć jak to jest, a niestety niewiele wiemy jak to jest w tym śledztwie. Sądzę, że po 10 kwietnia będę się sam starał czegoś w tej sprawie dowiedzieć - oświadczył Kaczyński.

W specjalnej uchwale PiS oddaje hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, a także apeluje o prawdę i uczczenie tych, którzy zginęli. - Wymieniamy tam bardzo wiele nazwisk, z naszego środowiska politycznego, ale hołd jest wyraźnie oddany wszystkim. Są tam też słowa, które odnoszą się do tego, co dzieje się w dalszym ciągu po katastrofie, dlaczego prawda nie została po dziś dzień wyjaśniona - mówił Kaczyński - Ta potrzeba prawdy, potrzeba właściwego uczczenia, tych, którzy zginęli jest tutaj podniesiona bardzo mocno - dodał.

"Nie" dla sprzedaży Lotosu

Rada Polityczna PiS przyjęła też uchwałę, w której sprzeciwia się sprzedaży Lotosu Rosjanom. - Tutaj mamy do czynienia z sytuacją zupełnie niesłychaną, bo co oznacza sprzedaż Lotosu? Po pierwsze oznacza złamanie tej zasady, która była przestrzegana także przez rządy SLD, że Rosjanie do szeroko rozumianego przemysłu energetycznego - petrochemia to też jest rozumiany przemysł energetyczny - nie wchodzą - zaznaczył Kaczyński.

Wskazywał, że za 3 mld zł ma być oddane 53 proc. akcji, czyli pakiet kontrolny nad przedsiębiorstwem, które ostatnio zainwestowało 6 mld zł żeby zwiększyć swoje moce przerobowe. Jak mówił Kaczyński, - Lotos to także port Gdański, naftoport, który ma duże zdolności transportu morskiego paliw płynnych. To zostaje przejęte w istocie przez Rosjan - powiedział szef PiS.

Przypominał, że Petrochemia Płocka, czyli Orlen jest połączona 2 rurociągami, przez które płynie do niego ropa - przez pierwszy doprowadzane jest paliwo z Rosji, a drugi łączy Płock z naftoportem. - Praktycznie rzecz biorąc to oznacza, że kontrola nad Orlenem także przechodzi tą metodą w ręce Rosjan. To jest działanie, które mam nadzieję będzie kiedyś ocenione przez odpowiednie trybunały - oświadczył Kaczyński.

Hołd dla Jana Pawła II

Rada Polityczna przyjęła też uchwałę związaną z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Prezes PiS podkreślał, że oddaje ona hołd "największemu z Polaków i wzywa do tego, żeby jego nauka była traktowana poważnie". Kaczyński mówił, że na początku lat 90. papież wzywał, żeby Polskę budować wedle zasad moralnych, których podstawą jest dekalog, jednak - według niego - zostało to odrzucone, także przez ludzi, którzy dziś rządzą Polską.

W kolejnej uchwale PiS sprzeciwia się powstaniu systemu informatycznemu, który będzie służył zbieraniu danych o uczniach. Kaczyński uważa, że informacje te zaczną "krążyć" i będą wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

Zobacz także
Komentarze (646)
Kaczyński: Twierdzenie, że istnieje naród śląski, to zakamuflowana opcja niemiecka
Zaloguj się
 • senny

  Oceniono 50 razy 36

  Włączam komputer, Kaczyński. Podnoszę klapę od sracza, Kaczyński. Ratunku!!

 • frogman

  Oceniono 44 razy 26

  Ślązacy, chyba już wiecie na kogo nie głosować?

 • iwona-maria2108

  Oceniono 38 razy 24

  Andrzej Seremet nie daje rady a Kaczyński da! No, po prostu geniusz! Mały, głupi, szczekający kundelek!

 • nikon74

  Oceniono 34 razy 22

  Co by nie powiedzieć, To Jarek Kaczyński robi wszystko żebym znów głosował na PO

 • zigzaur

  Oceniono 25 razy 19

  Niech kuweciarz lepiej się nie odzywa.

  Patriotyzm może być po prostu wielopoziomowy. Można kochać swoje miasto (np. Tarnowskie Góry), swój region (np. Górny Śląsk, swój kraj (np. Polskę) i swoją cywilizację (euroatlantycką).

  W centralistycznych reżimach nie możesz kochać miasta i regionu bo to regionalizm. Nie możesz kochać Europy, bo to kosmopolityzm. Masz kochać tylko warsiaskich urzędasów.

  W Niemczech nie ma takich problemów. Można się identyfikować jako Monachijczyk, Bawarczyk, Niemiec i Europejczyk.

 • antybiurokrata

  Oceniono 26 razy 18

  Kaczor to chory czlowiek ktory znowu pieprzy o rzeczach o których nie ma pojęcia.

  1. Jak każdy naród, składamy sie z podgrup/plemion.

  2. Jak każdy naród, z czasem zjednoczyliśmy sie i zaczęliśmy posługiwać sie wspólnym językiem bo to bylo w naszym interesie.

  3. Interes zawsze byl i jest ekonomiczny a nie jakaś chora ambicja jakiegoś głupiego watażki

  4. Ale - jak jakas federacja/państwo nie potrafi zapewnić sukcesu ekonomicznego, zaczynają sie marzenia o autonomii. Ale, male grupy nie maja szans na sukces ekonomiczny, czyli prowadzi to do nikad.

  5. Czyli - własnie głupie gnoje tacy jak Kaczynski sa odpowiedzialni za to ze np. Slazacy i Kaszubi zaczynają marzyc o autonomii ale nikomu to na dobre nie wyjdzie.

  6. Zagadnienie autonomii to zawsze popis dla hipokryzji rządów. Np. Niemcy zawsze będą wspierać "autonomie" różnych grup w Polsce ale niejaki Bismark ktory pozbawil autonomi wszystkie składowe panstwa niemieckie i wymusil ujednolicony jezyk Niemiecki to wciąż największy Niemiecki bohater

  7. Historyczne pierduly ktore wymyślają Niemcy w tych gierkach to oczywiście kompletny kretynizm bo zarowno Slazacy i Kaszubi to narody Słowiańskie a nie jakies "zagubione narody Germanskie" jak to sie marzylo Hitlerkom.

 • kazik-1308

  Oceniono 27 razy 17

  Slazacy powinni zbojkotowac pis za wypowiedzi Kaczynskiego. Do wyborow nie jest juz daleko.

 • ami_lii

  Oceniono 27 razy 17

  Czyli Ślązacy i Kaszubi napewno już nie zagłosują na Kaczyńskiego. Brawo panie Jarosławie, dążmy do kolejnego moralnego zwycięstwa (czyt. sromotnej porażki)!

 • milkboxer

  Oceniono 23 razy 17

  Chciałbym poinformować prezesa Jarosława, że jeśli ktoś jest opcji niemieckiej, to może ją wybrać w spisie powszechnym, nie potrzeba do tego kamuflażu. Pragnę również dodać, że to smutne, iż jedynym typem śląskości, jaki prezes akceptuje jest przywieziony w walizkach ze Wschodu typ jarmarczno-biesiadny, który z prawdziwą śląskością nie ma nic wspólnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje