Sejm łagodzi ustawę narkotykową. Kempa: "Którą mafię pan dzisiaj poparł?"

01.04.2011 10:14
Beata Kempa w czasie debaty

Beata Kempa w czasie debaty (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która łagodzi przepisy dotyczące karania za posiadanie małej ilości narkotyków. Głosowaniu towarzyszyła burzliwa dyskusja. - Jako matka proszę was o wycofanie tej ustawy, ona jest szkodliwa dla naszych dzieci - mówiła posłanka PiS, Beata Kempa.
Według nowelizacji przygotowanej w resorcie sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Sejm przychylił się do tej propozycji. "Za" głosowało 258 posłów, przeciwko było 159, a 6 wstrzymało się od głosu.

Kempa: "Którą mafię pan dzisiaj poparł?"Głosowanie poprzedziła kilkudziesięciominutowa burzliwa dyskusja. Przeciwko ustawie byli posłowie PiS. - Panie ministrze, nie odpowiedział pan na fundamentalne pytanie wszystkich Polaków: którą mafię pan dzisiaj poparł - grzmiała z mównicy Beata Kempa. - Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla naszych dzieci, nie idźcie w zaparte - wołała. Zaapelowała również do posłów PSL o złożenie wniosku formalnego i poproście o wycofanie tej ustawy. - Proszę pana, panie pośle Kłopotek, nie idźcie w zaparte tylko dlatego, że są wybory, proszę was o to, jako matka - powiedziała.

Minister Kwiatkowski: Będzie łatwiej ścigać dilerów

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odpowiadał, że "nowelizacja da skuteczne narzędzia do ścigania dilerów i leczenia osób uzależnionych". - Mam wrażenie, że ci którzy krytykują ustawę, nie mieli czasu, aby ją przeczytać - mówił po głosowaniu Kwiatkowski. Minister zapewnił, że po uchwaleniu zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii każda nawet najmniejsza ilość narkotyków nadal podlega odpowiedzialności karnej i jest nielegalna.

- Prokurator będzie mógł, ale nie będzie musiał, odstąpić od skierowania aktu oskarżenia do sądu wtedy, gdy mówimy o nieznacznej ilości narkotyków, na własny użytek i gdy przemawiają za tym okoliczności popełnienia czynu, gdy jest to osoba uzależniona - argumentował.

- Nakładamy na policję i prokuraturę obowiązek szczegółowej analizy sytuacji w związku z zatrzymaniem, nie będzie tak, że obecnie właściwie jest automat - pierwsze zatrzymanie ze "skrętem" to wyrok w zawieszeniu, drugie - bezwzględna kara pozbawienia wolności - podkreślił Kwiatkowski. Dodał, że zmiany w ustawie mają de facto zachęcać uzależnionych do podjęcia leczenia.

Maksymalny wymiar kary za handlowanie narkotykami - 12 lat

Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszone przez PiS wnioski mniejszości w sprawie wykreślenia najbardziej kontrowersyjnych zapisów oraz wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Oddalone zostały też poprawki zgłoszone przez SLD dotyczące m.in. kwestii dookreślenia pojęcia "nieznacznej ilości narkotyków".

Sejm podniósł też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających będzie grozić do 10 lat więzienia, obecnie - do ośmiu lat..

Jak wyglądała debata nad ustawą podczas drugiego czytania? Zobacz tutaj >>

Zobacz także
Komentarze (730)
Sejm łagodzi ustawę narkotykową. Kempa: "Którą mafię pan dzisiaj poparł?"
Zaloguj się
 • dsn1

  Oceniono 58 razy 52

  Proponuję postawić tę wariatkę przed sądem za obrazę ministra. Pytanie sugerujące to nie pytanie, to po prostu pomówienie.

 • venus99

  Oceniono 60 razy 52

  ta kobieta stała się synonimem magla,chamstwa i głupoty.

 • i-tyle

  Oceniono 51 razy 45

  żenujący poziom 'debaty". Kempa nie dość, że głupia jak but, to jeszcze obraża innych mafiami. Nie pojmuje kretynka, że to ona służy mafii swoim tępym uporem.

 • jolyon72able

  Oceniono 47 razy 41

  Ciekawe czy Kempa chciałaby ,aby jej dziecko siedziało za jednego skręta z recydywą?A sprawcy napadów lub pobić dostawaliby wyroki w zawieszeniu!!!Takie sytuacje są nagminne w Polsce,dlaczego ci ludzie siedzący za gó...aną ilość ''trawki'', siedzą na koszt państwa.Mało tego ci ludzie w rozumieniu społecznym nikomu krzywdy nie zrobili:nie pobili,nie okradli.nie zgwałcili,nie oszukali.Oni siedzą ,a sprawcy poważniejszych czynów chodzą po ulicach ,bo sąd im łaskawie wyrok w zawieszeniu dał.Kempa i cały idiotyczny PiS mam pytanie do was.Ktoś jest groźniejszy łysy kibol z wyrokiem zawieszenia ,czy naiwny dzieciak?Ale wy PiS-owcy jesteście tak głupi ,że nie spodziewam się odpowiedzi od was ,bo to przerasta wasze możliwości inteligetnego myslanie ,stado baranów z PiS-u.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 46 razy 40

  Biedne pany policjanty, będą musieli się wziąć za robotę, a nie ścigać gimnazjalistów z działką ziela w kieszeni. No jak mi, kur..., przykro.

 • normalny_polak

  Oceniono 42 razy 36

  Kempa zanim coś powie powinna pomyśleć. Chyba przeginam z tym myśleniem, wystarczy, że zapyta mądrzejszych.

 • slask383

  Oceniono 40 razy 36

  Kempa ja zwykle wykrzyczala glupote!!!Najwieksza mafia w polsce to Kaczyzm im. Jaroslawa!!!Ta baba jest okropnie glupia,mega glupia!!!

 • durnypis

  Oceniono 39 razy 35

  Rzadko można spotkać tak beznadziejnie głupią babę jak ta Kempa...

 • ziarnoo

  Oceniono 34 razy 30

  alez ten bezksztaltny babol ma pusto pod kopula, czarna rozpacz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje