Sejm łagodzi ustawę narkotykową. Kempa: "Którą mafię pan dzisiaj poparł?"

01.04.2011 10:14
Beata Kempa w czasie debaty

Beata Kempa w czasie debaty (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która łagodzi przepisy dotyczące karania za posiadanie małej ilości narkotyków. Głosowaniu towarzyszyła burzliwa dyskusja. - Jako matka proszę was o wycofanie tej ustawy, ona jest szkodliwa dla naszych dzieci - mówiła posłanka PiS, Beata Kempa.
Według nowelizacji przygotowanej w resorcie sprawiedliwości, w pewnych okolicznościach prokurator, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa, będzie mógł odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Chodzi o przypadek, gdy dana osoba posiada nieznaczne ilości narkotyków na własny użytek i nie jest dilerem. Sejm przychylił się do tej propozycji. "Za" głosowało 258 posłów, przeciwko było 159, a 6 wstrzymało się od głosu.

Kempa: "Którą mafię pan dzisiaj poparł?"Głosowanie poprzedziła kilkudziesięciominutowa burzliwa dyskusja. Przeciwko ustawie byli posłowie PiS. - Panie ministrze, nie odpowiedział pan na fundamentalne pytanie wszystkich Polaków: którą mafię pan dzisiaj poparł - grzmiała z mównicy Beata Kempa. - Ta ustawa jest bardzo szkodliwa dla naszych dzieci, nie idźcie w zaparte - wołała. Zaapelowała również do posłów PSL o złożenie wniosku formalnego i poproście o wycofanie tej ustawy. - Proszę pana, panie pośle Kłopotek, nie idźcie w zaparte tylko dlatego, że są wybory, proszę was o to, jako matka - powiedziała.

Minister Kwiatkowski: Będzie łatwiej ścigać dilerów

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odpowiadał, że "nowelizacja da skuteczne narzędzia do ścigania dilerów i leczenia osób uzależnionych". - Mam wrażenie, że ci którzy krytykują ustawę, nie mieli czasu, aby ją przeczytać - mówił po głosowaniu Kwiatkowski. Minister zapewnił, że po uchwaleniu zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii każda nawet najmniejsza ilość narkotyków nadal podlega odpowiedzialności karnej i jest nielegalna.

- Prokurator będzie mógł, ale nie będzie musiał, odstąpić od skierowania aktu oskarżenia do sądu wtedy, gdy mówimy o nieznacznej ilości narkotyków, na własny użytek i gdy przemawiają za tym okoliczności popełnienia czynu, gdy jest to osoba uzależniona - argumentował.

- Nakładamy na policję i prokuraturę obowiązek szczegółowej analizy sytuacji w związku z zatrzymaniem, nie będzie tak, że obecnie właściwie jest automat - pierwsze zatrzymanie ze "skrętem" to wyrok w zawieszeniu, drugie - bezwzględna kara pozbawienia wolności - podkreślił Kwiatkowski. Dodał, że zmiany w ustawie mają de facto zachęcać uzależnionych do podjęcia leczenia.

Maksymalny wymiar kary za handlowanie narkotykami - 12 lat

Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszone przez PiS wnioski mniejszości w sprawie wykreślenia najbardziej kontrowersyjnych zapisów oraz wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Oddalone zostały też poprawki zgłoszone przez SLD dotyczące m.in. kwestii dookreślenia pojęcia "nieznacznej ilości narkotyków".

Sejm podniósł też maksymalny wymiar możliwej kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających będzie grozić do 10 lat więzienia, obecnie - do ośmiu lat..

Jak wyglądała debata nad ustawą podczas drugiego czytania? Zobacz tutaj >>

Zobacz także
Komentarze (730)
Zaloguj się
 • Julia Kamb

  0

  Dlatego najlepiej mieszkac niedaleko granicy z czechami, kupujesz trawkę, wypalasz po czeskiej stronie i nie mogą Cię skazać za posiadanie, koleżanka stała na moście pół metra od granicy polskiej i paliła skręta, a policja sobie stała i czekała aż ta przejdzie, a ona w końcu jak wypaliła skręta siadła sobie jakieś 30 centymetrów od granicy i tak do nocy aż w końcu im się znudziło więc przysłali nowych, to ta w zaparte siedzi dalej i jak przeszła na polską strone nie miała juz nawet we krwi i nic jej nie mogli zrobić, niezła beka była.

 • sakoveba

  0

  Uwe Banton: Cannabis Song

  www.youtube.com/watch?v=x3qpBPup5tg

 • sakoveba

  Oceniono 1 raz 1

  @jurekzoliwy:
  >>Każdy normalny człowiek wie, że narkotyki to samo zło.<<

  To na serio?

  Mam nadzieję, że nie, ale Polska to taki kraj, gdzie wielu ludzi może potraktować to zupełnie dosłownie.

 • jurekzoliwy

  Oceniono 1 raz 1

  Każdy normalny człowiek wie, że narkotyki to samo zło. Nie każdy jednak wie, że niektóre formy walki z nimi tylko pozornie mogą wydawać się skuteczne. Wypowiadanie się w tej sprawie wymaga i kompetencji i poczucia odpowiedzialności. posłanka Kempa nie ma ani tego ani tego, a zachowuje się skandalicznie. Doprawdy ten krokodyl powinien mieć kaganiec na paszczy.

 • togo13

  Oceniono 2 razy 2

  Kępa jest prosta jak kij.

 • sakoveba

  Oceniono 1 raz 1

  Co wy tam ludzie wiecie.

  Dobra kępa nie jest zła!;-)

  remekdabrowski.blox.pl/2011/04/Beata-i-kepa.html

 • pietro62

  Oceniono 1 raz 1

  Czy pani Kępa powiadomiła prokuraturę ?? Bo jeżeli nie, to jest współwinna popierania mafii?

 • pietro62

  Oceniono 1 raz 1

  Kępa to prostytutka !!

 • sakoveba

  Oceniono 1 raz 1

  "Jeżeli spojrzymy na walkę z narkotykami z czysto ekonomicznego punktu widzenia, to rolą państwa jest ochrona karteli narkotykowych."

  - Milton Friedman

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje