Liberalizacja ustawy antynarkotykowej coraz bliżej. ''Racjonalizacja'' vs ''absurd''

Liberalizacja ustawy antynarkotykowej coraz bliżej. Są szanse, że jeszcze w tej kadencji uda się zakończyć pracę nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. - To racjonalizacja prawa - mówi PO. Nowelizacji chce też lewica. Z kolei PiS zapowiada, że nie poprze zmian. - To bubel, jestem przerażona - komentuje Beata Kempa z PiS.
Parlamentarzyści z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka przyjęli poprawki do rządowego projektu, w którym znajduje się m.in. zapis, że sąd, a nawet prokurator, będzie mógł umorzyć sprawę, jeśli winowajca wpadł z odrobiną narkotyku i gdy nie ma wątpliwości, że miał go na użytek własny.

"Ilość nieznaczną trzeba doprecyzować"

Poseł SLD Marek Balicki zgłosił poprawkę o doprecyzowanie, co oznacza "nieznaczna ilość". - Ostrze ustawy wymierzone jest w użytkowników, w konsumentów czy tych, którzy posiadają marihuanę w niewielkiej ilości. Większość spraw, które są teraz wszczynane i często kończą się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu dotyczy użytkowników jednego, dwóch lub trzech gramów marihuany, czyli ilości supernieznacznej - kontynuuje Balicki.

- Stąd idea określenia w rozporządzeniu tabeli wartości granicznych, na wzór Czechów, Niemców czy Portugalii, żeby policjant w Pułtusku, Rzeszowie czy Krakowie wiedział, że jeśli ktoś posiada 3 gramy marihuany, to jest to niewielka ilość na własny użytek i nie ma co wszczynać całego postępowania karnego. Rocznie, jak przypomina były minister zdrowia, toczy się 30 tysięcy takich postępowań.

Jakie jeszcze zmiany?

Kolejna istotna poprawka zakłada, że w przypadku popełnienia przestępstwa przez osoby uzależnione, prokurator może zawiesić postępowanie do czasu zakończenia leczenia czy rehabilitacji.

W proponowanych przepisach podniesiono jednocześnie maksymalny wymiar kary za wprowadzenie do obrotu znacznej ilości środków odurzających z 10 do 12 lat więzienia. Natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających miałoby grozić do 10 lat więzienia, gdy obecnie grozi za to do ośmiu lat. Projekt w ciągu kilku najbliższych tygodni trafi pod obrady całego Sejmu.

Racjonalizacja vs. bubel

- Rządowy projekt to krok w kierunku racjonalizacji prawa - ocenia posłanka PO, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. To rozsądne, aby sprawy za niewielką ilość posiadanych narkotyków były umarzane.

- To bardzo szkodliwa ustawa, absurdalny projekt, który służy dilerom, mafii narkotykowej, daje możliwość przerwy w odbywaniu kary - wylicza posłanka PiS, Beata Kempa. - To ustawa niechlujna. Naprawdę jestem nią przerażona. To tak jakby szło się totalnie na rękę i dilerom i tym, którzy narkotyki zażywają. Na dobrą sprawę jest to legalizacja narkotyków - mówi. - PiS będzie temu bublowi przeciwny. Nie można godzić się na coś takiego, tylko dlatego, że takie "widzimisię" ma rząd - zapowiada posłanka.

- Posłanka Kempa to by chciała, żeby wszystkich zamknąć poza Prawem i Sprawiedliwością, tylko jak widać PiS też się co jakiś czas dzieli, więc niedługo wszyscy się pozamykają - odpowiada Balicki. - Do PiS żadne argumenty nie trafiają, są zwolennikami państwa restrykcyjnego, wrogiego dla obywateli, państwa, którego obywatel ma się po prostu bać - dodaje.

Czy marihuana powinna być traktowana przez państwo tak samo jak alkohol?
Więcej o:
Komentarze (236)
Liberalizacja ustawy antynarkotykowej coraz bliżej. ''Racjonalizacja'' vs ''absurd''
Zaloguj się
 • yani-51

  Oceniono 24 razy 24

  Co to 3 gramy marichuany w stosunku do 100 kg,glupoty Klempy???

 • byton2

  Oceniono 19 razy 17

  Ja też jestem przerażony!!! Tymi neonazistowskimi ćwierćmóżdżami spod znaku PiS, którzy w cywilizowanym kraju powinni co najwyżej krowy wypasać. I to pod warunkiem,że nie pomylili by samych siebie z pensjonariuszami. Won na forum tatki Rydza okradać naród z ciężko wypracowanej kasy, a poglądy konfrontować z cegłówką dla higieny obwiązanej szmatą. Bezmyślne katonazidebiliusze i katonazidebiliuszki i tak pewnie nie kumacie,że to do was

 • mlody.polski.kartofel

  Oceniono 19 razy 17

  Trzeba być konsekwentnym. Albo zakazujecie wszystkich narkotyków, albo żadnego. Bo jak narazie, to napici kierowcy są największym zagrożeniem.

 • the_atheist

  Oceniono 17 razy 17

  Sadzić, Palić, Zalegalizować!

 • gucio994

  Oceniono 16 razy 14

  Kempa powinna zapoznać się z regulacjami prawnymi krajów cywilizowanych. Tam ten problem został już dawno rozwiązany. Tylko trzeba zadać sobie trochę trudu i dowiedzieć się jak to zrobili ludzie bardziej doświadczeni w tych sprawach jak my. Powiedzmy sobie jasno. Kempa zabiera się za sprawy o których nie ma pojęcia i robi to w celu wywołania kolejnej awantury, bo wydaje się jej że przez to uzyska parę głosów ludzi równie bezrozumnych jak ona

 • no4nwo

  Oceniono 13 razy 13

  kempa, ty durny nakręcony babolu....... od patrzenia na ciebie puchną gały, a od słuchania twojego bezsensownego jazgotania krew się leje z uszu... człowiekowi po takiej dawce przykrych doznań od razu chce się wyciszyć przy buchu i dobrej muzyce :) nowelizujcie szybciej tę ustawę hehe

 • zat4ra

  Oceniono 17 razy 13

  Glupi sondaz. Marihuana nie jest narkotykiem (nie uzaleznia), i jest zdrowsza niz alkohol.

 • szawacki

  Oceniono 11 razy 11

  PiS, Beata Kempa - jesteś chora z zawiści. Bubel?? Dla mnie kretynizmem jest karanie kogokolwiek za posiadanie niewielkiej ilości czegokolwiek. Każdy ma wolną wole, więc mu jej nie ograniczajmy. Kilkanaście lat temu można było posiadać narkotyki na własny użytek, ktoś chciał zwiększyć swoje procenta w wyborach i pod hasłem walki z narkomanią wprowadził jedne z najostrzejszych praw w europie, które kosztuje podatników bardzo wiele i nie spełnia swojego założenia. BEATKO JESTEŚ KOMPLETNĄ IDIOTKĄ.

 • hydrograf

  Oceniono 13 razy 11

  O losie milionów Polaków decydują przemądrzali ignoranci kierujący się złą wolą i chęcią szkodzenia innym... Czyli wszystko w porządku, nasi posłowie to "krew z krwi i kość z kości" narodu.

  _________________________
  Do demokracji trzeba dorosnąć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX