Rząd USA "rozczarowany" zawieszeniem restytucji mienia żydowskiego

16.03.2011 19:43
Administracja USA wyraziła "rozczarowanie" wstrzymaniem przez Polskę procesu uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej i wezwała rząd polski do restytucji prywatnego mienia żydowskiego, choćby w formie rekompensat rozłożonych w czasie. - Polska bardzo szczodrze oddała mienie żydowskie - skomentował Radosław Sikorski.
- Stany Zjednoczone są głęboko rozczarowane decyzją polskiego rządu o wstrzymaniu planów zgłoszenia w parlamencie projektu ustawy przewidującej odszkodowania dla osób, których własność skonfiskowano w latach 1939 - 1989 - powiedział specjalny doradca sekretarza stanu ds. Holocaustu Stuart Eizenstat.

Dodał, że USA rozumieją wymogi budżetowe Unii Europejskiej, na które powołuje się rząd polski wstrzymując restytucję, ale zauważył, że sytuacja gospodarcza Polski jest lepsza niż wielu innych krajów europejskich. Amerykański dyplomata podkreślił, że większość osób, którym miały być wypłacone odszkodowania stanowią Polacy a nie Żydzi.

Na pytanie Polskiego Radia, jakie kroki podejmą władze USA, by skłonić polski rząd do zmiany decyzji, Eizenstat odpowiedział: - Mamy bardzo dobre i bliskie relacje dwustronne z Polską. Wykorzystamy te bliskie związki, by w atmosferze przyjaźni i współpracy uporać się z tą kwestia na drodze dyplomatycznej.

Sikorski: Polska bardzo szczodrze oddała mienie żydowskie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że "reprywatyzacja w Polsce ma miejsce: toczy się w sądach i obywatele odzyskują mienie po tym, jak sądy zweryfikują te wnioski".

- Polska bardzo szczodrze oddała mienie komunalne żydowskie, natomiast jeśli chodzi o mienie różnych obywateli państw obcych, to Polska jeszcze w latach 60. podpisała tzw. umowy indemnizacyjne, w tym z USA, i wypłaciła wielomilionowe odszkodowania rządom tych krajów, w tym Stanom Zjednoczonym - dodał szef MSZ.

Przypomniał też, że ustawę reprywatyzacyjną Sejm już raz uchwalił, w czasie gdy premierem był Jerzy Buzek (1997-2001), jednak wówczas zawetował ją prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Zobacz także
  • Rosensaft wzywa do bojkotu, m.in. nieodwiedzania Polski Światowy Kongres Żydów nawołuje do bojkotu Polski
  • ''Już raz zapłaciliśmy za żydowskie mienie''. Polski MSZ odpowiada USA

Najnowsze informacje