Ustawa medialna. Tusk: rezygnujemy z przepisów o internecie

- Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet jest gwarancją wolności i niezależności ludzi od administracji, przepisów i państwa - mówił dziś dziennikarzom w Sejmie Donald Tusk o kontrowersyjnych zapisach w nowelizowanej właśnie ustawie medialnej. - Na razie zrezygnujemy z tych przepisów. Zaproponowałem senatorom, by Senat usunął tę część ustawy, aby wrócić do poważnej rozmowy na ten temat - oświadczył premier.
Tusk już po raz drugi w ciągu dwóch ostatnich dni zdystansował się od uchwalonych przez Sejm, a przygotowanych w Ministerstwie Kultury zmian w ustawie o rtv, które m.in. nakładają na nadawców publikujących w internecie treści audiowizualne obowiązek rejestracji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, uzależniają od decyzji jej przewodniczącego, kto będzie mógł nadawać, a kto nie, a także narzucają na nadawców dodatkowe wymogi. Wymogi - jak podnosi branża internetowa - trudne bądź niemożliwe do spełnienia i paraliżujące rozwój internetowej przedsiębiorczości.

- Sprawa wolności w internecie wykracza poza jedną ustawę. Ludzie są gotowi bronić sieci jako przestrzeni wolności. Rozumiem intencje urzędników, którzy przygotowywali fragmenty ustawy dotyczące internetu - mówił dziennikarzom Tusk. - Po pierwsze: to implementacja przepisów europejskich. Po drugie, te ograniczenia czy rygory są nakładane na firmy producenckie, które chcą przez internet oferować usługi stricte telewizyjne - dodał premier. Przyznał jednak rację przeciwnikom ustawy w obecnym kształcie.

Tusk: Niech Senat usunie całą tę część ustawy, która ma regulować internet

- Użytkownicy internetu mają prawo wyrażać niepokój, że każda regulacja może ograniczyć wolność. Dlatego zaproponowałem senatorom, by Senat usunął z ustawy całą tę część, która ma regulować internet - oświadczył Tusk.

Jeszcze wczoraj, na dzień przez głosowaniem nad ustawą w Senacie, premier zapowiedział, że każe "rzetelnie sprawdzić każdy przepis, który budzi wątpliwości, i jeśli nie będzie żadnej europejskiej albo publicznej potrzeby, aby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to zaproponuje senatorom, aby je uchylili". - Poleciłem rzetelnie zbadać, co w tej ustawie jest jednoznaczną implementacją prawa europejskiego, a co radosną twórczością urzędników lub parlamentarzystów - mówił wczoraj Donald Tusk. Postawił też jednak postawił zarzut: - Ta ustawa była procedowana od dłuższego czasu, i nie budziła żadnych wątpliwości w Sejmie ani wśród środowisk zainteresowanych tą ustawą.

Co czeka polski internet? Koncesje, cenzura i kary finansowe

Potrzebna rzeczowa dyskusja, a nie agresja

I stwierdzenie premiera, i wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli rządu odpowiedzialnych za ustawę, jakoby "była konsultowana ze środowiskiem", "nikt nie podnosił wcześniej żadnych wątpliwości" i "sprawa bez echa przeszła przez procedurę sejmową", wywołały oburzenie środowisk związanych z internetem. Reprezentujące pracodawców branży internetowej stowarzyszenie IAB jeszcze w styczniu wysłało do szefowej sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, swoje stanowisko i wątpliwości dotyczące nowelizacji.

Dziś związani z IAB prawnicy mówią: - Zastanawia napastliwy ton przedstawicieli Ministerstwa Kultury w sprawie, w której potrzebna jest rzeczowa odpowiedź i konstruktywna dyskusja na obawy obywateli, którymi są przecież także przedsiębiorcy. Ministerstwo Kultury pracowało przez cztery lata nad wdrożeniem dyrektywy audiowizualnej, a obecnie reaguje z agresją na uwagi tych, którym nie dało tyle czasu na zapoznanie się ze swoimi propozycjami. Takie działanie nie służy budowaniu zaufania przedsiębiorców do aparatu władzy.

Nowe prawo medialne ograniczy wolność słowa? Rząd: "Nie znaleźliśmy lepszych rozwiązań"

Tusk: Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet to gwarancja wolności

Premier Tusk zrezygnował dziś z argumentu, że "ustawa nie budziła żadnych wątpliwości". Mówił, że chce powrotu do "poważnej rozmowy ze środowiskami reprezentującymi społeczności internetowe, ale też z urzędnikami KE". - Wspólnie z ministrem kultury zrobimy takie spotkanie, żeby sobie wyjaśnić, jakie regulacje potrzebne są w internecie, a jakie są zbędne. Zobaczymy, co jest niezbędne, a co jest właśnie radosną twórczością, przeszkadzającą ludziom żyć. Zrezygnujemy z tych przepisów i bardzo serio o tym porozmawiamy - zapowiedział. Równocześnie podkreślił, że nie zmieni to nic, "jeśli chodzi o ściganie i karanie za takie przestępstwa jak pedofilia, rasizm, pornografia dziecięca, czy przemoc". - Internet nie jest wolny od odpowiedzialności karnej - stwierdził Tusk. Podkreślił jednak: - Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet jest gwarancją wolności i niezależności ludzi od administracji, przepisów i państwa.

Więcej o:
Komentarze (189)
Ustawa medialna. Tusk: rezygnujemy z przepisów o internecie
Zaloguj się
 • lokator_wawelu

  Oceniono 12 razy 6

  @rocco-siffredi - o czerwonej Śledzińskiej-Katarasińskiej wypowiedziała się swego czasu inna tytanka (?) intelektu:

  O Iwonie Śledzińskiej-Katarasińskiej

  * Pani w głowie nie ma nawet tego, co pozostaje po omłotach owsa.
  Autor: Renata Beger
  Opis: w Sejmie, 3 grudnia 2004

  Można się nabijać z Reni Złoty Warkocz :) ale w tym przypadku miała racje:))))

 • oloros

  Oceniono 14 razy 6

  bedziemy pamietali o was przy urnie wyborczej - na 100 procent
  wiemy ze wasze projekty i zamysly sa rownie dobre jak PiS
  pamietamy macie to jk w banku

 • thorgallpl

  Oceniono 16 razy 6

  Kolejny balon probny na ile mozna sobie pozwolic. Politycy sa paskudni. Trzeba miec sie na bacznosci.

 • knock.out.4

  Oceniono 7 razy 5

  I znów sukces Donalda - udało mu się uratować wolność internetu. A przy okazji - można wiedzieć kto za to odpowiada, czy samo się zrobiło? Winnych jak zwykle nie ma?

 • andrzej2626

  Oceniono 4 razy 4

  Zagrywka a'la Putin

 • e-grabarz

  Oceniono 12 razy 4

  Hurra!! Kolejnych zamach Platfusow na wolnosc Polakow udaremniony w wyniku powszechnego protestu. Oczekujemy pozytywnych i korzystnych dla Polakow ustaw do jesieni. Na jesieni rozliczymy Platfusow.

 • da-jan55

  Oceniono 6 razy 4

  Panie Tusk ! . Czy Wy wreszcie zajmiecie się sprawami ważnymi dla Polski a nie biciem piany - OPAMIĘTAJCIE się - czas na zmiany - oby nie na drugą Irlandię , Japonii też nie chcemy chcemy Polski a nie głupot za głupotą !!!!!

 • habior

  Oceniono 6 razy 4

  Keszitsen kepet onmagarol

  słowa: Kazik Staszewski
  muzyka: Kult
  album: Muj wydafca

  Głosuj na mnie - wtedy dostaniesz
  Prawie za darmo każde śniadanie
  Człowiek na odpowiednim miejscu
  Powiedzie ciebie ku szczęściu
  Tak dalej być nie musi
  Zamknąć granice przed braćmi z Rusi
  A niech bogacze oddadzą pałace
  Milion nowych miejsc pracy

  Czy wierzysz w słowa te?
  Ja nie wierzę w nie!
  Czyż one prawdziwe są?
  Nie wierzę im ku...m jak psom!

  Starych i chorych weźmiemy na hol
  Keszitsen kepet onmagarol
  Młodzi i zdrowi niech w szczęściu pracują
  Nową Polskę budują
  Każdemu dziecku ciepłe ubranie
  Sni Sredstvom Za Uklanianie
  Piwo i wóda dostępne już w sklepie
  Urzędnik jednak wie lepiej

  Czy wierzysz w słowa te?
  Ja nie wierzę w nie!
  Czyż one prawdziwe są?
  Nie wierzę im jak psom!

  Głosuj na mnie - wtedy zmieścisz
  Dodatkowych złotych czterdzieści
  Nowy działacz o krótkim stażu
  Zepsuje powietrze od razu
  Te wasze marsze są histeriami
  Lewica włada gazetami
  A to są ciosy poniżej pasa
  Warty Pac pałaca

  Czy wierzysz w słowa te?
  Ja nie wierzę w nie!
  Czyż one prawdziwe są?
  Nie wierzę im ku...m jak psom!

  Ile to czasu, ile już czasu
  Sam siebie truje i innych truje
  Plugawią ręce ojce narodu
  Ponoć sługami ludu są
  To już jest koniec, wyborcom zadość
  Uczynić, ale głupiemu radość
  Jak wielce nęcą tej władzy tryby
  To wszystko było na niby!

  Dawajta!...

 • rocco-siffredi

  Oceniono 8 razy 4

  mozna wysylac SMS-dzwonc i pytac Sledzinska-Katarasinska za co bierze pieniadze co miesiac i co jej zdaniem znaczy "bezholowie"? - bo ja myslalem ze to jest wtedy kiedy sie po pijaku powoduje wypadek a pozniej uciek a z miejsca zdarzenia?
  Albo kiedy sie redaguje obrzydliwe, antysemickie szmatlawce jak to ta pani robila w 1968

  Zadzwonmy, wyslijmy SMS i zapytajmy ;-)

  Iwona Śledzińska-Katarasińska
  Poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej
  Kontakt
  Biuro Poselskie Platformy Obywatelskiej RP

  90-423 Łódź
  ul. Piotrkowska 86
  tel/fax.: +48 42 637-5627

  czynne:
  pn. - czw. 10.00 - 17.00
  pt. 10.00 - 15.00

  Asystent Posła - Dyrektor Biura:
  Wanda Kowalska
  tel.: +48 604 100 555; +48 605 075 503

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX