Ustawa medialna. Tusk: rezygnujemy z przepisów o internecie

16.03.2011 14:43
- Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet jest gwarancją wolności i niezależności ludzi od administracji, przepisów i państwa - mówił dziś dziennikarzom w Sejmie Donald Tusk o kontrowersyjnych zapisach w nowelizowanej właśnie ustawie medialnej. - Na razie zrezygnujemy z tych przepisów. Zaproponowałem senatorom, by Senat usunął tę część ustawy, aby wrócić do poważnej rozmowy na ten temat - oświadczył premier.
Tusk już po raz drugi w ciągu dwóch ostatnich dni zdystansował się od uchwalonych przez Sejm, a przygotowanych w Ministerstwie Kultury zmian w ustawie o rtv, które m.in. nakładają na nadawców publikujących w internecie treści audiowizualne obowiązek rejestracji w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, uzależniają od decyzji jej przewodniczącego, kto będzie mógł nadawać, a kto nie, a także narzucają na nadawców dodatkowe wymogi. Wymogi - jak podnosi branża internetowa - trudne bądź niemożliwe do spełnienia i paraliżujące rozwój internetowej przedsiębiorczości.

- Sprawa wolności w internecie wykracza poza jedną ustawę. Ludzie są gotowi bronić sieci jako przestrzeni wolności. Rozumiem intencje urzędników, którzy przygotowywali fragmenty ustawy dotyczące internetu - mówił dziennikarzom Tusk. - Po pierwsze: to implementacja przepisów europejskich. Po drugie, te ograniczenia czy rygory są nakładane na firmy producenckie, które chcą przez internet oferować usługi stricte telewizyjne - dodał premier. Przyznał jednak rację przeciwnikom ustawy w obecnym kształcie.

Tusk: Niech Senat usunie całą tę część ustawy, która ma regulować internet

- Użytkownicy internetu mają prawo wyrażać niepokój, że każda regulacja może ograniczyć wolność. Dlatego zaproponowałem senatorom, by Senat usunął z ustawy całą tę część, która ma regulować internet - oświadczył Tusk.

Jeszcze wczoraj, na dzień przez głosowaniem nad ustawą w Senacie, premier zapowiedział, że każe "rzetelnie sprawdzić każdy przepis, który budzi wątpliwości, i jeśli nie będzie żadnej europejskiej albo publicznej potrzeby, aby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to zaproponuje senatorom, aby je uchylili". - Poleciłem rzetelnie zbadać, co w tej ustawie jest jednoznaczną implementacją prawa europejskiego, a co radosną twórczością urzędników lub parlamentarzystów - mówił wczoraj Donald Tusk. Postawił też jednak postawił zarzut: - Ta ustawa była procedowana od dłuższego czasu, i nie budziła żadnych wątpliwości w Sejmie ani wśród środowisk zainteresowanych tą ustawą.

Co czeka polski internet? Koncesje, cenzura i kary finansowe

Potrzebna rzeczowa dyskusja, a nie agresja

I stwierdzenie premiera, i wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli rządu odpowiedzialnych za ustawę, jakoby "była konsultowana ze środowiskiem", "nikt nie podnosił wcześniej żadnych wątpliwości" i "sprawa bez echa przeszła przez procedurę sejmową", wywołały oburzenie środowisk związanych z internetem. Reprezentujące pracodawców branży internetowej stowarzyszenie IAB jeszcze w styczniu wysłało do szefowej sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, swoje stanowisko i wątpliwości dotyczące nowelizacji.

Dziś związani z IAB prawnicy mówią: - Zastanawia napastliwy ton przedstawicieli Ministerstwa Kultury w sprawie, w której potrzebna jest rzeczowa odpowiedź i konstruktywna dyskusja na obawy obywateli, którymi są przecież także przedsiębiorcy. Ministerstwo Kultury pracowało przez cztery lata nad wdrożeniem dyrektywy audiowizualnej, a obecnie reaguje z agresją na uwagi tych, którym nie dało tyle czasu na zapoznanie się ze swoimi propozycjami. Takie działanie nie służy budowaniu zaufania przedsiębiorców do aparatu władzy.

Nowe prawo medialne ograniczy wolność słowa? Rząd: "Nie znaleźliśmy lepszych rozwiązań"

Tusk: Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet to gwarancja wolności

Premier Tusk zrezygnował dziś z argumentu, że "ustawa nie budziła żadnych wątpliwości". Mówił, że chce powrotu do "poważnej rozmowy ze środowiskami reprezentującymi społeczności internetowe, ale też z urzędnikami KE". - Wspólnie z ministrem kultury zrobimy takie spotkanie, żeby sobie wyjaśnić, jakie regulacje potrzebne są w internecie, a jakie są zbędne. Zobaczymy, co jest niezbędne, a co jest właśnie radosną twórczością, przeszkadzającą ludziom żyć. Zrezygnujemy z tych przepisów i bardzo serio o tym porozmawiamy - zapowiedział. Równocześnie podkreślił, że nie zmieni to nic, "jeśli chodzi o ściganie i karanie za takie przestępstwa jak pedofilia, rasizm, pornografia dziecięca, czy przemoc". - Internet nie jest wolny od odpowiedzialności karnej - stwierdził Tusk. Podkreślił jednak: - Warto słuchać tych, którzy mówią, że internet jest gwarancją wolności i niezależności ludzi od administracji, przepisów i państwa.

Zobacz także
Komentarze (189)
Zaloguj się
 • aktyntasza

  Oceniono 1 raz 1

  abonament TV będzie zlikwidowany a od 2014r wchodzi podatek medialny prawdopodobnie rozliczany - pozycja w druku PIT przez fiskusa

 • honeyr

  0

  ach jaki dobry ten car!

 • jpy1

  Oceniono 1 raz 1

  Dzięki o Panie, składamy dzięki... Na wyborach pokażę wam środkowego palca !

 • karol_7

  Oceniono 3 razy 1

  no ja nie mogę :)
  tym rządowo - parlamentarnym fiutom wydaje si e że mogą coś w internecie albo z internetem?
  współczesna technika i technologie poradzą sobie z kazdą głupią regulacją

  może by jakieś pomysły gospodarcze mieli aby wszystko nie padło i podatków rudy glupek nie podnosił, ludziom z OFE kasy nie zabierał - przecież to rząd totalnych indolentów
  Kto tych pajaców wybierał?

 • sir_fred

  Oceniono 2 razy 2

  @r.maszkowski

  No jak to po co rygory na firmy producenckie? A od kogo łapóweczki się będzie brało za rejestracje, koncesje, łagodne kontrole. Gdzie się załatwi kontrakcik dla potrzebującego krewniaka itp?

 • polishkamikaze

  Oceniono 1 raz 1

  @ czlowiek.online
  Ja o tym pamietam.
  PiS uary z radoscia by nawet przeciwko tej ustawie glosowali.
  Zachowuja sie jak wsciekle psy - gryza kogo popadnie.
  Tu niestety tego zrobic nie mogli bo sam Arcykaczor o kontroli inetrnetu od kilku lat bredzi. Ma kiepska prase i krajowy internet.
  Moze za wyjatkiem Zakopanego i okolic.
  .
  Mowa jest o niewypale PO i o obecnym chronieniu wlasnej dupy.
  .
  Tak tez mniej wiecej wyszlo z ustawa antybiurokratyczna.
  Lezy u gajowego w piwnicy, czeka na wybory.
  .
  Jasne, ze jedna i druga wroca - tu nie chodzi o przyzwoitosc tylko o taktyke.
  .

 • fanfantasty

  Oceniono 2 razy 2

  "Nie znaleźliśmy lepszych rozwiązań"

  To może zostawicie w świętym spokoju, zamiast robić kolejne posady dla urzędników?

 • ssmentek

  Oceniono 1 raz 1

  Wow, udało mu się nie czegoś nie spieprzyć...

 • czlowiek.online

  Oceniono 1 raz -1

  @polishkamikaze
  O czym ty piszesz?
  Ta ustawa w wielu punktach to kopia dyrektywy unijnej.
  Zgoda,że niektóre punkty są podrasowane ale...przeciez Tusk sie z tego własnie wycofał.
  To zle?
  Przypominam,że Sejm zgodnie tą ustawe przyjął.Wstrzymał sie od głosu tylko jeden poseł.
  Sejm to nie tylko PO..
  Wiekszosc na tym forum zdaje sie tego nie pamietac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje