Coraz większe łapówki w Rosji

5 rubli, popularna świnka z podobizną cara Mikołaja II

5 rubli, popularna świnka z podobizną cara Mikołaja II (Fot. SZYMON ROGINSKI/AGENCJA GAZETA)

Coraz więcej liczą sobie rosyjscy urzędnicy za wyświadczane przysługi. Średnia wysokość łapówki sięga już 61 tys. rubli - mówi członek departamentu bepieczeństwa ekonomicznego MSW Rosji w wywiadzie dla ?Rossijskoj Gazety?.
- Cena "wziatki" dobiła już 61 tys. rubli. Osiągnęła tym samym wysokość miesięcznych zarobków urzędników organów federalnych - powiedział dla "Rossijskiej Gazety" wiceprzewodniczący departamentu bezpieczeństwa ekonomicznego ministerstwa spraw wewnętrznych Aleksandr Nazarow.

Według niego w zeszłym roku ten wskaźnik wynosił mniej więcej 23 tys. rubli. Rozmówca jednak nie wyjaśnił, w jaki sposób policzono wysokość łapówek w całym kraju.

Korupcja to w Rosji zjawisko powszechnie spotykane na wszystkich szczeblach władzy. Wiedzą o tym podróżujący po Rosji samochodem na zagranicznych rejestracjach, biznesmeni i turyści.

Według Nazarowa wysokość łapówek wzrasta dlatego, że "korupcja stanowi naprawdę niebezpieczne zajęcie, a urzędnicy nie chcą ryzykować za zbyt małe stawki".

W 2010 roku było podjętych 8 tys. śledztw związanych z podjęciem łapówki. Do odpowiedzialności karnej pociągnięto m.in. 4 byłych i obecnych zastępców gubernatorów. Jako przykład szczególnie grubego przekrętu Nazarow przywołał uniemożliwienie transakcji na 71 mln rubli między kierownikiem pewnego zakładu handlowego a jego klientami pod Noworosyjskiem.

16 lutego prezydent Miedwiediew wniósł pod obrady Dumy państwowej projekt uchwały według której winni wzięcia łapówki mogą być obciążeni karą w wysokości stukrotnie większej niż "wziatka".

Już w 2006 roku prokurator generalny Aleksandr Buksman przyznał, że na łapówki Rosjanie wydają co roku co najmniej 240 mld dol, a może nawet - jak mówił - równowartość budżetu Rosji, czyli 290 mld dol. Wcześniej rosyjscy politycy od lat oskarżali organizacje pozarządowe o zawyżanie szacunków dotyczących rosyjskiej korupcji. Już w 2006 roku

W 2010 roku w rankingu rozpowszechnienia korupcji na świecie przedstawionym przez Transparency International, Rosja zajęła 154 miejsce na 178. Gorzej jest już tylko w m.in. Papui-Nowej Gwinei, Tadżykistanie i Kongo.

Komentarze (33)
Coraz większe łapówki w Rosji
Zaloguj się
 • wojszal

  Oceniono 2 razy 2

  Moralna zgnilizna i wszechobecna degrengolada. Obraz Rosji jest tragicznie niezmienny. I taki pozostanie, dopóty dopóki będzie we władaniu kryminalnego dueciku: Putin-Miedwiediew.

 • pregierz

  Oceniono 6 razy 2

  a ch** mnie to obchodzi. Własnym powdórkiem sie zajmijcie bo tu wcale nie lepiej a nie innym do garnków zagladać.

 • mat-tab

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawe, jak to wygląda w Polsce ? NaSI ROBIĄ TO W LEPSZYCH RĘKAWICZKACH.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  gazet demokratów Jelcyna,
  Berezowskiego, Niemcowa itp nie pisze
  ile brali jej właściciele jak byli przy korycie
  i ile nakradli

 • walbut8

  0

  pilnować trzeba aby nie było łapówek w Polsce a nie szukać ich w innych krajach

 • zigzaur

  0

  Do mat-tab:

  Bodajże na blogu Janusza K-M przeczytałem, że wokół Londynu jest bardzo dużo pól golfowych. Partyjka golfa jest doskonałą okazją do dyskretnej rozmowy w cztery oczy. Podsłuch jest bardzo utrudniony.

 • radek00018

  0

  Ceny rosną, społeczeństwo się bogaci, to i łapówki większe. A GW zastanawia się jak to policzyli? Normalnie. Pan Nazarow zapytał swoich podwładnych ile aktualnie biorą i wyliczył średnią.
  www.blogowaniebezgranic.blogspot.com

 • bayadera

  0

  Coraz wieksze lapowki w Rosji...

  A coraz mniejsze w Polsce.

  Ta Wyborcza chyba sie urwala z choinki. Co za rewelacje! Rosja jedynym krajem lapowkarskim !!

 • asmall4

  Oceniono 6 razy 0

  "Chyba Sigheil, Asral, albo Odchod pisał ten artykuł. No i co, nienawistniki? Poprawiło się wam samopoczucie? Przygnębił was świetny stan polskich sił zbrojnych, osiągnięcia naszej polityki zagranicznej, umysłowa gibkość polityków z POPiSu, piękne autostrady, szybkie i czyste koleje, oświecone społeczeństwo uwolnione od zabobonów, przykładna etyka 374 pracowników GUSu pracujących na wiele etatów równocześnie, ekologicznie przyjacielska energetyka, młodzi ludzie wyjeżdzający za pracą do Niemiec, i wiele innych cudów nad Wisłą? "

  Argument ostatni – ad personam: Widząc, że przeciwnik jest mocniejszy, atakować go osobiście, obrażać lub w jakikolwiek sposób porzucać prawdziwy przedmiot sporu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje