MSZ: Komiks o Chopinie musi zostać zniszczony

22.02.2011 16:50
Komiks

Komiks "Chopin New Romantic"

- Mleko się rozlało, publikacja została wydana, musi być teraz zniszczona - tak o kontrowersyjnym komiksie "Chopin New Romantic" wypowiedziało się dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które zleciło jego powstanie.
Według MSZ "mamy do czynienia z przypadkiem, który nie powinien się zdarzyć". - Projekt, który był zatwierdzony na bardzo wstępnym etapie jako jeden w planie rocznych działań naszej palcówki w Berlinie, został zrealizowany w formie, która jest niedopuszczalna. Nie może być dystrybuowana publikacja, która miała służyć promocji Fryderyka Chopina, a tym samym i Polski - stwierdził wiceszef MSZ Jan Borkowski.

- Ubolewamy, że doszło do takiej sytuacji, wykorzystamy ten przypadek do podejścia do pracy niezależnych autorów, którzy biorą na siebie część odpowiedzialności - dodał.

Zdaniem urzędnika "pod godłem polskiego państwa i ze wsparciem MSZ, tego typu publikacje jak ten komiks nie mogą się ukazywać".

Ministerstwo chce teraz "wyciągnąć konsekwencje służbowe, wobec tych, którzy mogli na odpowiednim etapie powstrzymać taka publikację". - Naszym celem jest niedopuszczenie do dystrybucji tej publikacji - powtórzył.

- Treści, które miały być skierowane do młodzieży szkolnej nie odpowiadają naszemu sposobowi myślenia o promocji Polski i promocji postaci Chopina - dodał.

Miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Chopina

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w Berlinie sfinansowały powstanie komiksu, który miał przybliżyć niemieckiej młodzieży Fryderyka Chopina. Okazało się jednak, że komiks zawiera wiele wulgaryzmów. "Na ch** on tam stoi?", "Gdzie jest ta ci**?", "J*** cweloholokaust" - takie i inne określenia można znaleźć w komiksie.

Antologia "Chopin New Romantic" składa się z kilku komiksów w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Autorami poszczególnych części są znani polscy graficy.

Bohaterem części narysowanej przez Krzysztofa Ostrowskiego (znanego także jako lider grupy Cool Kids Of Death) jest postać podobna z wyglądu do Chopina, która wraz ze swoim znajomym, wulgarnym skinheadem, przyjeżdża do więzienia, by dać koncert.

Autor: Nie rysowałem dla dzieci

- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że rysując ten komiks nie miałem świadomości, że może on być wykorzystywany w szkołach. Dowiedziałem się o tym przedwczoraj - powiedział portalowi Gazeta.pl Krzysztof Ostrowski, autor komiksu.

Autor nie rozumiem jednak, czemu ma służyć wyciąganie tych słów z kontekstu. - Może faktycznie dla siedmiolatka takie słowa brzmią przesadnie, ale już dla uczniów szkół średnich może nie. Można by przy okazji spytać, od której klasy pokazywać film "Dom zły"..?

"Domagamy się zniszczenia"

List do MSZ i ambasady w sprawie komiksu "Chopin New Romantic" napisało Stowarzyszenie Blogmedia24.pl. Prezes zarządu Elżbieta Szmidt w imieniu członków stowarzyszenia chce "wskazania osoby personalnie odpowiedzialnej w Ambasadzie RP w Niemczech za zaakceptowanie skandalicznej publikacji "Chopin New Romantic"". Sam komiks określa jako "porażająco chamski i szkodliwy". "Domagamy się zniszczenia egzemplarzy komiksu" - pisze Szmidt.

Zobacz także
 • Sikorski: Nie ma gwarancji, że polski samolot wyląduje w Trypolisie
 • Komiks "Chopin New Romantic" Chopin na zlecenie MSZ. Komiks za 30 tys. euro trafi na makulaturę przez wulgaryzmy?
Komentarze (128)
MSZ: Komiks o Chopinie musi zostać zniszczony
Zaloguj się
 • skoczowianka77

  Oceniono 15 razy 9

  Takie słownictwo to nie może być przekazane nawet ludziom dorosłym.
  Kto zlecił taką rzecżą takiej osobie?
  Ten ktoś powinien beknąć nie tylko stanowiskiem ale także swoją KASĄ.
  Jak to jest możliwe że w kręgu dyplomatów akceptowane są takie wulgaryzmy?
  Jak możemy wymagać od młodzieży kultury?

 • frankyy

  Oceniono 16 razy 8

  Urzędasy dały się nabrać na "nowoczesne, młodzieżowe" potraktowanie tematu.

  Może jeszcze papier toaletowy z nutami Szopena?

  Przed drukiem komiksu ktoś to zatwierdzał, powinien za to beknąć.

  Zwykła niekompetencja, ale w MSZ to standard, jak się zatrudnia pociotków.

 • elegancja_francja

  Oceniono 15 razy 7

  Prymityw.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 16 razy 6

  Dalismy zarobic swoim
  I zarobili
  Teraz mozna zniszczyc.

 • patman

  Oceniono 14 razy 6

  Dlaczego te ilustracje są tak wyjątkowo szkaradne? Ja rozumiem, że autor ma prawo do własnej kreski, ale to pokractwa nijak nie pasują do dziedzictwa Chopina, którym jest piękno jego muzyki. Do tego dołożona chamówa w tekście. Ja rozumiem, że w Polsce mamy bardzo dużo brzydoty i wulgaryzmów, ale niech autor odpowie - czy chciał, żeby te przypadłości zrzucić na karb działalności kompozytora?

 • zyx.123

  Oceniono 9 razy 5

  Ostrowski chyba w ogóle nie ma świadomości... A prochy te same???

 • funny5

  Oceniono 11 razy 5

  Ktos powinien za to zaplacic

 • 1234qwerty

  Oceniono 4 razy 4

  Krótkie pytanko kto za ten szajs zapaci z własnej kieszonki, bądz co bądz na biednych nie trafiło i te 120000 zł to dla nich PIKUŚ. Czekam na nazwicha tych popie...ów.

 • miroo

  Oceniono 10 razy 4

  Czyli jak?

  MSZ zleciło zrobienie komiksu...
  MSZ nie oglądało komiksu który powstał na ich zlecenie i nie sprawdziło jakie zawiera treści?
  MSZ zatwierdziło czy nie zatwierdziło ten komiks?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje