Chcesz się zameldować? Pokaż... książeczkę wojskową!

Ostatni pobór do wojska - kwiecień 2008 rok

Ostatni pobór do wojska - kwiecień 2008 rok (Fot. Krzysztof Miller / AG)

Chcesz zameldować się w wynajmowanym albo własnym mieszkaniu? Bez książeczki wojskowej ani rusz. Brzmi absurdalnie? Po alarmujących sygnałach słuchaczy reporter TOK FM sprawdził to na własnej skórze...
Urząd Miasta Dzielnicy Wilanów w Warszawie. Reporter chce się zameldować. I słyszy: - Potrzebuje pan zaświadczenia z WKU. Nie jestem pewna, czy jest ono potrzebne, gdy ktoś chce się zameldować czasowo. Na pewno jest wymagane w przypadku zameldowania na pobyt stały.

- A co jak ktoś takiego dokumentu nie ma? - Musi odebrać nowe zaświadczenie z WKU....O co chodzi?

Wszystkiemu winne są przestarzałe przepisy o ewidencji ludności, pochodzące jeszcze z 1974 roku. - To na ich podstawie urzędnicy wymagają wojskowych dokumentów - przyznaje Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak jak dodaje, MSWiA zarekomendowało, by brak książeczki wojskowej nie uniemożliwiał zameldowania. - Brak tej książeczki w tym momencie nie powinien być żadną przeszkodą przy zameldowaniu lub wymeldowaniu obywatela - zapewnia.

Wszystko zależy od uprzejmości urzędnika

A więc w praktyce w tej chwili wszystko zależy od uprzejmości urzędnika. Kiedy przestarzałe prawo przestanie obowiązywać? - Lada moment - zapewnia Małgorzata Woźniak z MSWiA. - Od 1 sierpnia w życie w chodzi nowa ustawa o ewidencji ludność. Tam już nie ma obowiązku okazywania książeczki wojskowej przez obywateli w chwili zameldowania lub wymeldowania.

*****

Komentuje prof. Janusz Czapiński:- Budujemy wojsko zawodowe. Należało się w porę zorientować, że trzeba trochę poczyścić dookoła - wszystko, co jest związane ze starym systemem wojska z poboru. Wtedy to też wydawało się absurdalne. Chodziło tylko o to, żeby znaleźć tych, którzy się nie stawili. Teraz to jest zupełny absurd i zaniedbanie.

Są programy w komputerze, które przypominają o urodzinach żony, umówionym spotkaniu. To czy nie można zainstalować takiego programu w rządowych komputerach, które będą przypominały, że to jest jakaś staroć którą należy wycofać z obiegu, bo ona zwyczajnie denerwuje ludzi? - pyta prof. Czapiński.

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Komentarze (75)
Chcesz się zameldować? Pokaż... książeczkę wojskową!
Zaloguj się
 • babaqba

  Oceniono 10 razy 10

  Urzędnik zgodnie z prawem jest w stanie zamienić każdemu życie w koszmar. I wielu nie odmawia sobie tej przyjemności. Zauważcie, że urzędnicy to taka zastępcza szlachta. Oni mają władzę, swoje prawa i żadnej odpowiedzialności. Ot, wzorce carskiej Rosji posłużyły nowopowstającej I RP i tkwią ciągle mocno w mentalności. Urzędnik nasz pan.

 • t154

  Oceniono 8 razy 8

  Powtórze to co w innych wypowiedziach na forum. Polska to dziki kraj. Banda idiotów urzędasów i prymitywów. Miszkałem 20 lat ( słownie dla idiotów : dwadzieścia lat) bedąc zameldowanym w innym mieście niż rodzinne. Wymelodwywalem sie bo zmieniałem miejsce zamieszkania. Pani w okienku , pie...ny urzędas, z krzykiem na mnie, że w ksiażeczce wojskowej nie mam meldunku wbitego. Ja na to: a to moja wina ? Zmieszała sie , poprawila i mam tak : meldunek i wymeldowanie z wku w tym samym dniu. Po 20 latach. co za kraj pie...nych pajaców i urzędasow bezmyślnych. polska to dziki kraj.

 • trombozuh

  Oceniono 10 razy 8

  Jedna z wielu obietnic Tuska - zniesienie obowiązku meldunkowego. I co? I jajco. Inne obietnice? Zniesienie podatku Belki. I co? I od lipca podatek Belki wejdzie już na maksa, bo zmienili przepisy o lokatach jednodniowych. A pan Belka rozsiadł się w fotelu szefa NBP. I co poza tym obiecywali? Aha, obniżenie podatków. A co mamy? Podwyżki VAT co roku, a do tego kradzież pieniędzy z OFE.
  Donald Tusk - podobno liberał. A tak naprawdę - zwykły oszust.

 • pregierz

  Oceniono 9 razy 7

  Obowiązek meldunkowy miał być zniesiony ?! i Co jest ?

 • spluwa-orginal

  Oceniono 7 razy 7

  Ja jestem w posiadaniu legitymacji inwalidy wojenno-wojskowego.
  Wystarczy ,zeby sie zameldowac?

 • svestka

  Oceniono 6 razy 6

  rozumiem kryzys ok ale ku... mać nikt nie zwolnił nikogo od myślenia jak się kogoś nie pie...ie w łeb to nic człowiek nie załatwi

 • venus99

  Oceniono 6 razy 6

  nieustająca paranoja.90% przepisów jest zupełnie niepotrzebnych.

 • marcin1956

  Oceniono 6 razy 6

  A gdzie zaświadczenie chrztu, bierzmowania i opinia proboszcza? Najlepiej być niemieckim muzułmaninem mieszkającym w Polsce na stałe. Temu już żadne prawa nie przysługują. Nie to wyznanie, brak PESEL, brak NIP, brak meldunku. W efekcie brak dowodu, więc brak konta w banku, brak możliwości odbierania przesyłek pocztowych. Oto Polska w zjednoczonej Europie.

 • trombozuh

  Oceniono 6 razy 4

  Ale przecież władza nie po to jest, żeby obywatelowi ułatwić życie. Władza jest po to, żeby paru kolesi mogło się nachapać w końcu przy korycie. Kiedy wy to w końcu zrozumiecie, ludzie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje