Chcesz się zameldować? Pokaż... książeczkę wojskową!

16.02.2011 16:44
Ostatni pobór do wojska - kwiecień 2008 rok

Ostatni pobór do wojska - kwiecień 2008 rok (Fot. Krzysztof Miller / AG)

Chcesz zameldować się w wynajmowanym albo własnym mieszkaniu? Bez książeczki wojskowej ani rusz. Brzmi absurdalnie? Po alarmujących sygnałach słuchaczy reporter TOK FM sprawdził to na własnej skórze...
Urząd Miasta Dzielnicy Wilanów w Warszawie. Reporter chce się zameldować. I słyszy: - Potrzebuje pan zaświadczenia z WKU. Nie jestem pewna, czy jest ono potrzebne, gdy ktoś chce się zameldować czasowo. Na pewno jest wymagane w przypadku zameldowania na pobyt stały.

- A co jak ktoś takiego dokumentu nie ma? - Musi odebrać nowe zaświadczenie z WKU....O co chodzi?

Wszystkiemu winne są przestarzałe przepisy o ewidencji ludności, pochodzące jeszcze z 1974 roku. - To na ich podstawie urzędnicy wymagają wojskowych dokumentów - przyznaje Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak jak dodaje, MSWiA zarekomendowało, by brak książeczki wojskowej nie uniemożliwiał zameldowania. - Brak tej książeczki w tym momencie nie powinien być żadną przeszkodą przy zameldowaniu lub wymeldowaniu obywatela - zapewnia.

Wszystko zależy od uprzejmości urzędnika

A więc w praktyce w tej chwili wszystko zależy od uprzejmości urzędnika. Kiedy przestarzałe prawo przestanie obowiązywać? - Lada moment - zapewnia Małgorzata Woźniak z MSWiA. - Od 1 sierpnia w życie w chodzi nowa ustawa o ewidencji ludność. Tam już nie ma obowiązku okazywania książeczki wojskowej przez obywateli w chwili zameldowania lub wymeldowania.

*****

Komentuje prof. Janusz Czapiński:- Budujemy wojsko zawodowe. Należało się w porę zorientować, że trzeba trochę poczyścić dookoła - wszystko, co jest związane ze starym systemem wojska z poboru. Wtedy to też wydawało się absurdalne. Chodziło tylko o to, żeby znaleźć tych, którzy się nie stawili. Teraz to jest zupełny absurd i zaniedbanie.

Są programy w komputerze, które przypominają o urodzinach żony, umówionym spotkaniu. To czy nie można zainstalować takiego programu w rządowych komputerach, które będą przypominały, że to jest jakaś staroć którą należy wycofać z obiegu, bo ona zwyczajnie denerwuje ludzi? - pyta prof. Czapiński.

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Skomentuj:
Chcesz się zameldować? Pokaż... książeczkę wojskową!
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje