Kościół o prezydencji? "Episkopat wkroczył w niezależność państwa"

Dzisiaj odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu RP m.in. nt. prezydencji Polski w radzie UE. - Podejmowanie tej tematyki na forum Komisji świadczy o naruszeniu konstytucyjnej i konkordatowej zasady niezależności państwa i Kościoła w swoich dziedzinach - uważa dr Paweł Borecki z Katedra Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW.
- Polska państwem laickim, w takim pryncypialnym rozumieniu laickości, nie jest - stwierdził w TOK FM dr Paweł Borecki. Komentował posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu RP m.in. nt. prezydencji Polski w UE. - Model polskiej laickości jest, nawet w świetle Konstytucji, laickością otwartą, przyjazną. Moim zdaniem takie formy kontaktu między rządem a różnymi wspólnotami wyznaniowymi są w świetle Konstytucji dopuszczalne. To, co niepokoi, to że przedmiotem tych rozmów jest sprawa, która nijak nie jest w interesie religii - stwierdził.

- Uważam, że podjęcie tej tematyki przez komisję wspólną świadczy o wkroczeniu episkopatu w sferę niezależności państwa, bo polityka zagraniczna, a prezydencja w UE do tej sfery należy, to wyłączna sfera kompetencji państwa - kontynuował Borecki. - Świadczy to też o naruszaniu przez spotykające się strony artykułu czwartego ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, która wyraźnie mówi co jest przedmiotem prac komisji wspólnej. A przedmiotem tym jest rozpatrywanie problemów z zakresu stosunków państwo-Kościół oraz interpretacja przepisów ustawy z roku 1989 o wzajemnych stosunkach.

"Państwo nie miesza się w Kościół. W drugą stronę powinno być tak samo"

- Prezydencja Polski w UE do zakresu kompetencji Komisji Wspólnej nie należy i podejmowanie jej na forum tego organu świadczy o naruszeniu konstytucyjnej i konkordatowej zasady niezależności państwa i Kościoła w swoich dziedzinach - stwierdził dr Borecki.

Podkreślił, że Polski model państwa świeckiego można porównać do modelu włoskiego. - Mamy oto sytuację, w której w społeczeństwie dominuje jedno wyznanie, a w warunkach polskich ma ono również aspiracje polityczne. W związku z tym państwo dopuszcza konstytucyjnie różne formy współpracy ze związkami wyznaniowymi. Ta współpraca może się odbywać tylko przy poszanowaniu pierwotnej zasady, czyli niezależności obu stron. Tak jak byłem i jestem przeciwnikiem wpływania państwa na obsadę godności biskupów, tak samo jestem przeciwnikiem wkraczania przez Kościół w sferę immanentnych uprawnień państwa - podsumował dr Borecki.

Więcej o:
Komentarze (623)
Kościół o prezydencji? "Episkopat wkroczył w niezależność państwa"
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 64 razy 50

  A potem się Platforma będzie dziwić, że im punkciki spadają, a elektorat przenosi się do SLD

 • kaczka_absmak_sraczka

  Oceniono 68 razy 50

  "Państwo nie miesza się w Kościół. W drugą stronę powinno być tak samo"

  A może pora zacząć się właśnie mieszać w sprawy kościoła i wziąć za mordę to czarne sepy..

 • jogibaboo

  Oceniono 75 razy 49

  Odseparować kościół katolicki od wpływu na państwo i jego sprawy. Kurde, głupie otwarcie szaletu miejskiego nie może się odbyć bez obecności sukienkowych. Jakieś święcenia komisariatów, księża w wojsku ze stopniami oficerskimi...W jakim ja kraju żyję? Iran Europy?

 • trzyszcz

  Oceniono 70 razy 48

  Jestem Katolikiem.
  Popieram PO, choć nigdy nie byłem i nie będę jej członkiem.

  Ale - kurrr..!! - jak to się potwierdzi, to zapomnij Tusku o moim głosie.
  Zobaczymy, czy więcej zyskasz na nienormalnym włażeniu w d... hierarchii, czy stracisz. Wiele jestem w stanie zrozumieć, jeśli chodzi o niemożność spełnienia obietnic wyborczych - ja się nie czepiam - w końcu ten kryzys powikłał wszystkie plany łącznie z moimi osobistymi.
  Ale coś takiego, to już jest przelanie wszelkich barier.
  Mało ci spadku notowań o 13%?? - to uważaj, żebyś w ogóle 13% dostał w wyborach!!

 • sher-rif

  Oceniono 69 razy 45

  Następny dowód,że Państwo jest lokajem kleru.Jeszcze bardziej popieram Palikota.

 • lechu_lenin_zawsze_zywi

  Oceniono 59 razy 39

  W Rosji mafia, u nas czarna mafia.

  Niech się episkopat lepiej zajmie wyprowadzaniem bohatera "męczeńskiej katastrofy"
  z Wawelu i przygotowaniem odpowiednich "uroczystości".

  Od świeckiej Europy i i wtryniania czerwonych nochali w sprawy prezydencji unijnej WARA!!!!

 • ula5522

  Oceniono 52 razy 36

  No cóż,będą kolejne spadki notowań rządu,na niego głosowałam i jestem katoliczką, ale chcę laickiego państwa i rządu!!!!!!!!!!

 • jerjar

  Oceniono 57 razy 35

  Sprawa jest dość niemiła. Czy Komisja Wspólna będzie też omawiała trafność polityki Watykanu np. wobec islamu?

  Powstań Polsko, powstań z kolan. Naprawdę już wolno.

 • te_rence

  Oceniono 51 razy 31

  czas już by oderwać mafie watykańską od państwa, bo się ta organizacja przyssała jak pijawka jakaś i uważa że to się jej należy, żeby ssać finanse państwa i mieć wpływy

  Polska to nie jest państwo wyznaniowe, Rzeczypospolita nie ma w nazwie katolicka, wszystkie religie powinny być równe wobec państwa i prawa, wszyscy obywatele powinni być równi wobec prawa!
  Polsko powstań z kolan!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX