Za "mafijne państwo" Putina ten człowiek do Rosji już nie wjedzie?

08.02.2011 18:17
Luke Harding w Moskwie

Luke Harding w Moskwie

Dziennikarz "Guardiana" Luke Harding znalazł się na liście osób niepożądanych w Rosji. W weekend reporterowi odmówiono wjazdu do tego kraju. Harding był korespondentem w Moskwie. Według "New York Times'a" dziennikarz dostał zakaz wstępu, bo pisał o Rosji jako o państwie "mafijnym" Władimira Putina.
Hardinga wydalono za publikowanie w "Guardianie" materiałów opartych na informacjach z demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks - pisze amerykański "New York Times". Serwis Wikileaks ujawnił w ubiegłym roku m.in. poufne depesze dyplomacji amerykańskiej, w tym o Rosji, jej władzach i głównych graczach polityki i biznesu. Publikowaniem sensacji dotyczących Rosji zajmował się właśnie Harding - korespondent "Guardiana" w Moskwie.

Jak pisze "NYT", według relacjonowanych przez Hardinga depesz Rosja to "skorumpowana, autokratyczna kleptokracja skoncentrowana wokół Władimira Putina". W tekstach Hardinga pojawiały się też sformułowania z depesz o Rosji jako "państwie mafijnym".

Zatrzymany, zamknięty, wydalony. Bez wyjaśnień

Kiedy w weekend brytyjski dziennikarz wracał do Moskwy po dwóch miesiącach pracy w macierzystej redakcji w Londynie, odmówiono mu prawa wjazdu podczas kontroli paszportowej na moskiewskim lotnisku, anulowano ważną do końca maja wizę i odesłano do Wielkiej Brytanii odmówiono mu prawa wjazdu podczas kontroli paszportowej na moskiewskim lotnisku, anulowano ważną do końca maja wizę i odesłano do Wielkiej Brytanii. - Zostałem wydalony z Moskwy. Zatrzymano mnie na punkcie kontrolnym, zamknięto, a potem deportowano. Wyjaśnień nie było - napisał na Twitterze Harding. Rosyjskie media powołując się na źródło w strukturach bezpieczeństwa, piszą, że znalazł się on na liście osób niepożądanych.

"Na Kremlu boją się mnie bardziej niż ja ich"

- Sposób traktowania przez Rosję dziennikarzy, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, jest powodem wielkiego zaniepokojenia - oświadczył redaktor naczelny "Guardiana", Alan Rusbridger. Sam Harding na swoim profilu na Twitterze napisał, że jego wydalenie "wciąż jest tajemnicą". - Wygląda na to, że ludzie na Kremlu bardziej boją się mnie, niż ja ich - stwierdził dziennikarz.

Rosja: Harding będzie mógł wrócić, jeśli...

Harding został wydalony z powodu "naruszenia zasad pracy zagranicznego dziennikarza" - oświadczyło rosyjskie MSZ. "Dopuścił się on szeregu naruszeń zasad pracy zagranicznych korespondentów, zatwierdzonych przez rosyjskie władze w 1994 roku i dobrze znanych wszystkim dziennikarzom" - napisało MSZ. Kreml twierdzi, że Harding "zwrócił się do MSZ i uzyskał przedłużenie akredytacji w końcu listopada ubiegłego roku. Wyjechał z Moskwy do Londynu na dwa miesiące i nie odebrał wystawionej mu akredytacji przez departament informacji i prasy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej". Rosyjski komunikat głosi, że jeśli Harding chce wrócić do Rosji, w czasie ważności swej wizy, "powinien uregulować kwestie związane z akredytacją. W przypadku dostosowania się do reguł obowiązujących wszystkich korespondentów zagranicznych, nie będzie żadnych problemów z powrotem pana Hardinga do Rosji".

Zobacz także
 • Do Rosji nie wpuszczono dziennikarza brytyjskiego "Guardiana"
Komentarze (76)
Za "mafijne państwo" Putina ten człowiek do Rosji już nie wjedzie?
Zaloguj się
 • kozaczek3

  Oceniono 13 razy 9

  No to mafia watykańska jest bardziej przyjazna!!

 • i33il33

  Oceniono 18 razy 6

  Dobrze,że mu "nieznani sprawcy" głowy nie odstrzelili bo i tego w tym mafijnym państewku należałoby się spodziewać,albo uciszenia polonem.

 • luni8

  Oceniono 5 razy 5

  Czy na portalu jest ktoś od korekty?
  Tytuł artykułu - Za "mafijne państwo" Putina ten człowiek do Rosji już nie wjedzie? - sugeruje że to Putin mówił o mafijnym państwie. Jak się cytuje to cytuje się cały fragment, nie zostawiając jego części poza cytatem.

 • propagacja

  Oceniono 13 razy 5

  A,o co chodzi?przecież Rosja to mafijny kraj.

 • propagacja

  Oceniono 11 razy 5

  staryszort napisal:Dziwne. Mnie znowu nie wpuszczono mimo dobrych dokumentów do USA i ciupasem odesłano do Polski.
  Amerykanie boją się mnie bardziej niż ja ich!

  Po prostu ciebie nie chcą nigdzie,ot i cala prawda.

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 5

  Lepiej, że nie może wjechać niż by nie mógł wyjechać.

  Co ciekawe, "Guardian" jest gazetą lewicową, sympatyzującą z komuną.

 • hornby

  Oceniono 6 razy 4

  A więc wojna...

 • teaforme

  Oceniono 10 razy 4

  Predzej czy pozniej putas bedzie musial wydalic prawie wszystkich, Ze swieca szukac osob ktorzy o dzisiejszej Muscovy nie nysla jako o panstwie takim jakie jest czyli rzadzonej przez autokratyczny rezim, o kleptokracj, o putomafi kremlina i i innych struktur kryminalnych, o powszechnym bandytyzmie i sponsorowaniu teroryzmu wlasnych obywateli, o szantazacg gospodarczych i politycznych. Trodno jest tez pominac rzucajaca sie powszechna nedze spoleczenstwa, brud i szalejace epidemie chorob zakaznych. Prawdy nie da sie usunac, zawsze wyplynie na wierzch.

 • obserwator_online

  Oceniono 12 razy 4

  Dziennikarz moze dziekowac opatrznosci ze go nie wpuscili bo jakby wjechal to by zywy nie wyjechal. Skonczylby jak ci wszyscy dziennikarze rosyjscy zamordowani przez bandytow z kremla

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje