Zmiana domen obozów - muzeów. "Piraci" byli szybsi?

Przedwczoraj minister kultury Bogdan Zdrojewski zaapelował do dyrektorów muzeów - byłych obozów koncentracyjnych, by zmienili adresy stron internetowych z .pl na .eu albo .org. Domeny te są jednak wykupione przez "domenowych piratów" od dawna, lub zostały wykupione już w dniu apelu ministra.
Jak donosi zajmujący się tematami bezpieczeństwa w internecie niebezpiecznik.pl, tuż po wtorkowej wypowiedzi ministra Zdrojewskiego, w której zwrócił się do szefów instytucji muzealnych położonych na terenach byłych obozów zagłady, by, w reakcji na pojawiające się w zagranicznych mediach sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne", zmieniły adresy swoich stron internetowych, domeny takie zostały wykupione przez "domenowych piratów".

Według komunikatu na stronie ministerstwa widnieje informacja, że, aby zapobiec działaniu tzw. "piratów domenowych" rozmowy z dyrektorami ww. instytucji przeprowadzone zostały przed wysłaniem oficjalnych pism i informacji medialnych. Wygląda jednak na to, że w tym wypadku internauci zareagowali wyjątkowo szybko.

- Jeśli pomysł ministra Zdrojewskiego się przyjmie, to muzea zapewne będą musiały odkupić domeny po zdecydowanie większych niż standardowe cenach - donosi Niebezpiecznik. Wykupione zostały nie tylko domeny .org i .eu. W dniu przemówienia ministra kupiono na przykład domenę majdanek.de.

- Będziemy się starać, ale mamy poważny problem - mówi Paweł Sawicki z muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, domeny auschwitz.eu i auschwitz.org zostały wykupione przez "łowców domen" już dawno temu. Właściciel jednej z nich to firma na Kajmanach.

- Są możliwości prawne, żeby taką domenę zdobyć, ale nie będzie to łatwe - informuje Sawicki. Jednak według niego, spośród 2.5 miliona osób, które odwiedziły stronę w ciągu zeszłego roku, nikt nie miał żadnych wątpliwości, kto był sprawcą holocaustu.

Sądowo? Do Czech albo do Stanów

- W Polsce przed sądem można rozwiązać sprawy dotyczące domen .pl - mówi mecenas Ireneusz Matusiak, prezes sądu polubownego ds. domen przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. Jak mówi, domenę .eu można przejąć drogą sądową przed sądem w Czechach, a sprawy domen .org rozwiązuje Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO). - Obawiam się, że decyzja międzynarodowych organizacji w sprawie tych domen może się różnić od tej, którą wydałyby sądy polskie - mówi prezes.

Po wtorkowym apelu minister, pytany o to, czy wyznaczył ostateczny termin zmiany nazw adresów, odparł: "Nie narzucam terminu, ponieważ nie chciałbym, aby instytucje z tego tytułu poniosły jakiekolwiek koszty".

Czekamy na odpowiedź ministerstwa w sprawie zajętych domen i kwestii tego, czy muzeom, które będą chciały zmienić adres internetowy ministerstwo udzieli pomocy.

W listopadzie ubiegłego roku dziennik "Wall Street Journal" oficjalnie zakazał w swych publikacjach używania zwrotu "polskie obozy koncentracyjne". "Wall Street Journal" podjął tę decyzję po wielomiesięcznych protestach i staraniach polskiej dyplomacji, by gazeta zaprzestała używania tego zwrotu.

Więcej o:
Komentarze (85)
Zmiana domen obozów - muzeów. "Piraci" byli szybsi?
Zaloguj się
 • prof_uj

  Oceniono 8 razy 6

  "Piractwo"? Chyba raczej analfabetyzm informatyczny dziennikarzy i politytkow.
  Adresami internetowymi domen hadluje sie "od zawsze". 5-klasita najpierw zarezerwowalby nazwy domen a dopiero potem oglaszalby wszem i wobec o swoim pomysle...

 • kibic_rudego

  Oceniono 8 razy 6

  czyli mamy następnego głupiego ministra który ględzi zamiast robić a później jak zwykle pretensje do wszystkich dookoła tylko nie do siebie.

  co do wykupionych domen, komunizm szlag trafił wiec jak się chce te domeny to należy je po prostu kupić.

 • black_lutti

  Oceniono 5 razy 5

  Jakież to prymitywne !
  minister kultury Najjaśniejszej porusza takie tematy w mediach podczas gdy domeny nie są jeszcze zabezpieczone,... oczywiście te które były wolne...
  no i minister kultury nie wie o tym że istnieje domena .museum która dodatkowo nikomu się nie będzie kojarzyć z Polską !
  Cała kadra rządząca w Polsce jaka by to partia nie była jest na wyjątkowo niskim poziomie !
  Ale pośród tego powodów jest jeden ważny... najzdolniejsi Polacy albo pracują już od dawna za granicą dla siebie albo dla obcych koncernów... a ci zdolni co zostali w kraju pracują w sektorze prywatnym i zarabiają kilka razy więcej niż jakikolwiek urzędnik !
  Morał z tego taki że aby państwo było skuteczniejsze trzeba podnieść pensje kluczowych urzędników i zatrudniać ich w drodze konkursu a nie z klucza politycznego !!!

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 4 razy 4

  Właściwie to nazwy domen nie powinny być ani .pl, .eu czy.org (jakiś ponury żart?). Jeśli chodzi o muzea to jest domena .museum (fakt, mało wykorzystywana), a jeśli chodzi o sprawstwo polityczne to proponowałbym nazwy obozów umieścić w domenie .de.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 6 razy 4

  "Piraci" byli szybsi?

  Nie piraci tylko Zdrojewski okazał sie byc pierdołą.Szybciej polecial do mediow niz pomysla. Parcie na szklo wylaczylo intelekt. Niestety niektorzy tak maja.

 • q-ku

  Oceniono 6 razy 4

  ogłosili w tv że zmienią domeny zanim zastrzegli nazwy???

  trzeba być tępym zacofanym do średniowiecze żeby tak zrobić

  każdy kto prowadzi portal jakiś albo i stronę o głupich bocianach to wie

 • remo29

  Oceniono 4 razy 4

  Piraci?? Znaczy co, przyszli nocą, sterroryzowali administratorów i zadają okupu? Może wezwać NATO?
  --
  <a href=http://remekdabrowski.blox.pl">parada karzełków</a>

 • kwa_mac

  Oceniono 6 razy 4

  To było do przewidzenia. Kolejny minister się nie popisał... Ciekaw jestem, ile kasy zgarniają ich asystenci i na czym sie znają... Zdrojewski nie musi sie znać na wszystkim, ale chyba ma jakichś doradców?.. Prawdziwi fachowcy są izolowani od takich stanowisk.

 • loppe

  Oceniono 3 razy 3

  Przypadek "polskich obozów koncentracyjnych" to doniosłe potwierdzenie, że język i precyzja komunikacji mają znaczenie... A nie, jak to niektórzy głoszą - "jak zwał, tak zwał".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX