Google Art Project - zobacz pociągnięcia pędzla Van Gogha

Strona Google Art Project z możliwością wirtualnego spaceru po Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku. Obok zbliżenie obrazu Vincentha Van Gogha

Strona Google Art Project z możliwością wirtualnego spaceru po Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku. Obok zbliżenie obrazu Vincentha Van Gogha "Gwieździsta noc" (Fot. Google Art Project)

Firma Google uruchomiła stronę internetową, na której można zajrzeć do 17 największych muzeów świata. Wybrane obrazy fotografowano nawet z 14-miliardową rozdzielczością, dzięki czemu można zobaczyć pociągnięcia pędzla. I to bez wzbudzania alarmu.
Googlowska technologia Street View pod nazwą Google Art Project wkroczyła do takich muzeów jak Tate Britain w Londynie, Museo Reina Sofia w Madrycie Van Gogh Museum w Amsterdamie czy MoMA w Nowym Jork. Używając znanej nam już nawigacji możemy także poprzechadzać się po pałacu w Wersalu czy galerii Trietakowskiej.

Niezwykłe muzea w jednym miejscu (Kliknij w zdjęcie, by przejść na stronę projektu):

Strona Google Art Project - kliknij i wejdźfot. Google Art Project

Wirtualne podróże po muzeach, to dziś niemal standard. Jednak po raz pierwszy tysiące dzieł sztuki zgromadzonych w 17 słynnych galeriach mamy możliwość podziwiać na jednej, dobrze zorganizowanej i bardzo prostej w obsłudze stronie.

Możemy na przykład iść od sali do sali, możemy tworzyć własną kolekcję, z którą będzie można podzielić się z innymi. Ale najważniejsza, szczególnie dla studiujących sztukę, jest inna funkcja: klikamy na wybrany z kolekcji obraz i za pomocą zoomu zbliżamy się do niego tak, by widoczne były pociągnięcia pędzla, czy pęknięcia farby. A to dlatego, że specjaliści z Googla fotografowali dzieła używając aparatów z nawet 14-miliardową rozdzielczością.

- Do stworzenia takiej strony zainspirowały mnie dwa widoki: młodych londyńczyków z łatwością przekraczających próg Tate Gallery oraz tych z Bombaju, którzy prawdopodobnie nigdy nie będą mieli możliwości obcowania ze światową sztuką - uzasadnił - Amit Sood szef projektu.

Czy Google Art Project ma zastąpić zatem prawdziwe wizyty w prawdziwych galeriach? Według Amita Sooda wręcz przeciwnie, "ma do ich odwiedzania zachęcić".Komentarze (1)
Google Art Project - zobacz pociągnięcia pędzla Van Gogha
Zaloguj się
  • myvimu

    0

    Jeśli muzeum podane jest w takiej formie, opatrzone ciekawymi materiałami, komentarzami, przybliża nam naszą historię.

    Zapraszamy na ekspozycje przedmiotów, jakie gromadzą pasjonaci w Wirtualnym Muzeum dla Kolekcjonerów, największym serwisie internetowym dla zbieraczy: www.myvimu.com

    Codziennie przybywa kilkaset nowych, niespotykanych przedmiotów. Między nimi np. muzeum wędkarstwa czy przedwojennych papierków po karmelkach :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje