Graff: czuję się obco wobec histerii smoleńskiej

- Jest ileś ważnych tematów, którymi polityka powinna się zajmować, a zajmujemy się wyłącznie tym, czy Rosjanie dali nam w twarz i czy Tusk powinien był trzy godziny krócej jeździć na nartach - mówi w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" Agnieszka Graff.
- Czuję się bardzo obco wobec histerii smoleńskiej. I podejrzewam, że znaczna część społeczeństwa tak się czuje - mówi "Wprost" Agnieszka Graff , pisarka, publicystka związana z ruchem feministycznym, autorka "Magmy". To, co dzieje się w mediach, które nie mówią na żaden inny temat, nazywa paraliżem smoleńskim. Tak było po śmierci papieża. Wydawało się, że media grają w grę pod tytułem "Kto pierwszy wypowie słowo na inny temat niż śmierć papieża, ten przegrał".

Jej zdaniem, większość ludzi ma to "głęboko w nosie"

Polskie społeczeństwo, zdaniem pisarki, zajmuje się spłacaniem kredytów, poszukiwaniem przedszkola. Dla iluś tysięcy Polaków dużo bardziej emocjonujące są skoki wartości franka szwajcarskiego.

Graff obawia się, że mimo iż sprawa smoleńska ekscytuje jakieś 20 proc. społeczeństwa i PiS na niej nie wygra wyborów, Smoleńsk bardzo skutecznie będzie organizował debatę publiczną przez następny rok. - I to jest dla mnie przerażające, bo widzę kilka naprawdę dużo ważniejszych tematów. Ale one nie mają szans - twierdzi publicystka.

Pisarka życzyłaby sobie, aby debata na temat rozwiązywania problemów społecznych nabrały rumieńców i aby wyzwalała podobny poziom emocji, ja te, które towarzyszą katastrofie smoleńskiej. Na poziomie symbolicznym, można by powiedzieć, że aby wygrało społeczeństwo z jego problemami do rozwiązania, trzeba "zabić" naród z jego emocjami, spiskami i stałym poczuciem zdrady i krzywdy oraz poszukiwaniem antypolskich spisków.

Więcej o:
Komentarze (1089)
Graff: czuję się obco wobec histerii smoleńskiej
Zaloguj się
 • w12121

  Oceniono 73 razy 55

  Przecież dla moherowych katolików Smoleńsk jest ważniejszy niż Jezus! Wystarczy zobaczyć czym zajmują się katolickie gazety jak "Nasz Dziennik" czy inne media jak Radio Maryja czy Trwam TV! Zobaczyć co przykleja się do świętego obrazu na Jasnej Górze. Ciekawe kiedy zaczną się modlić do Tupolewa

 • rosomak_1

  Oceniono 72 razy 48

  Aż się dziwię, że ta Pani jest Polką.Jest mądra i mówi wreszcie to, co większość myśli. Oprócz oczywiście Prezesa i jego ludzi, ale to margines>

 • zakaja

  Oceniono 66 razy 42

  Ma Pani absolutną rację. Cóż kiedy my Polacy wolimy grzebać w truchle i fekaliach.Wstyd mi za nasz naród.

 • wiking63

  Oceniono 63 razy 41

  w pełni popieram wypowiedź pani graff. dla mnie w tej chwili jest ważna matura syna i jakie wybierze studia. i to jest realne życie!!!

 • tokarrka

  Oceniono 47 razy 37

  Agnieszka Graff ma dużo racji . Tylko , że w tym chocholim tańcu uczestniczą jeszcze media.

  Bez katalizatora , jakim jest np. TVN24 - konflikt pomiędzy PO i PiSem , ledwie by się żarzył .

 • synecek

  Oceniono 55 razy 37

  Przeciez to ostatnia szansa zaistniec w polityce ,do wyborów karzełek bedzie jezdził na trumnach,smutne ale nieuniknione!

 • 2lena

  Oceniono 44 razy 34

  Pani Graff ma 100% racji w tej sprawie. Ja,co prawda, nie mam lewicowych poglądów i trudno byłoby mi znaleźć się po stronie tej pani w normalnej debacie politycznej, ale miło byłoby w ogóle do takiej normalnej debaty politycznej doprowadzić. I tutaj popieram panią Graff całym sercem. Ale czy Kaczyński i jego klakierzy pozwolą na coś takiego? Przecież oni albo nie mają nic do powiedzenia na inne tematy albo ich opinie są tak kuriozalne, że lepiej, żeby pozostały one głęboko ukryte w czasie kampanii wyborczej. Zresztą, ich klientela wyborcza też woli tematy zastępcze typu katastrofa smoleńska. Moherowe babiny i lumpenproletariat nie ma problemów z kursem franka szwajcarskiego i dostępem do przedszkoli. Mohery małych dzieci nienawidzą, bo zakłócają im spokój, a lumpenproletariat dostaje miejsca w przedszkolach za darmo i bez kolejki. Obie grupy społeczne nie muszą kupować sobie mieszkań, bo komuna dała im je za darmo. Dlatego oni mogą spokojnie ekscytować się kolejnymi wygłupami Kaczyńskiego. Dla nich to pewnie jest coś w rodzaju serialu telewizyjnego. Jesli im to zabierzecie - wybuchną świętym oburzeniem. Taką fajną rozrywkę mieli i pomysł na spotkanie każdego dziesiątego dnia miesiąca.

 • i_am_keyser_soze

  Oceniono 52 razy 34

  Zaraz padnę ze zdziwienia - głos rozsądku! W tym kraju ktoś przejawił zdrowy rozsądek!

 • wroclawianin504

  Oceniono 42 razy 34

  co zrobic ze mamy takich obywateli wyborcow ktorzy sa tacy sami jak ich ..WYBRANCY . tyjko ze jest taka roznica ze poslowie ciagle mysla o ..WYBORACH a nie o ...WYBORCACH

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX