Pospieszalski o Owsiaku. Mógł zadzwonić: "Coś ty oszalał, wariacie?"

10.01.2011 08:04
Jan Pospieszalski pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie

Jan Pospieszalski pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Ja nie wiem, czy to był zamach. Ale wiem, że to, co poprzedzało wyjazd prezydenta Kaczyńskiego, i to, co dzieje się od 10 kwietnia ws. śledztwa, to jest zamach na polską państwowość - mówi w rozmowie ze Zbigniewem Hołdysem w tygodniku "Wprost" Jan Pospieszalski. Mówił też o WOŚP i Jurku Owsiaku.
W najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" Pospieszalski opowiada o swoim dziennikarstwie, i o tym, jak rozumie misję telewizji publicznej. - Daje prawo ludziom, aby wypowiedzieli swoje wątpliwości i upominali się o rzetelne śledztwo. Tak pojmuję misję telewizji publicznej i również moją rolę - przekonuje w wywiadzie.

Na pytanie Hołdysa , kto dokonuje zamachu na polską państwowość, Pospieszalski wyjaśnia, że stoją za tym nieudolni politycy, którzy tak źle przygotowali wizytę 10 kwietnia.

- I to, co się dzieje później. Oddanie śledztwa na podstawie konwencji chicagowskiej. Do pana Klicha zadzwonił pan Morozow z Moskwy i powiedział, że będziemy procedowali według konwencji chicagowskiej. Klich to powiedział w moim programie ("Warto rozmawiać"- red.). Tak to się odbyło - opowiada we "Wprost".

O filmie "Solidarni 2010": Ja odreagowałem w ten sposób

Pospieszalski wyjaśnia, że głośny film "Solidarni 2010" nakręcił odreagowując traumę po katastrofie smoleńskiej. - Musiałem tam być z kamerą. Przecież ja tam wtedy byłem w Katyniu. Dostałem informację, że przyjadą Sasin z Bahrem i przekażą oficjalny komunikat - wspomina wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku Pospieszalski. - Film "Solidarni" był zapisem tego, co działo się na Krakowskim Przedmieściu. A potem spotkała nas za to straszna nagonka, ponad 200 tekstów redakcyjnych, a premier powiedział, że jestem propagandzistą PiS, choć przyznał, że filmu nie oglądał - dodaje.

Krytyków nakręconego wraz z Ewą Stankiewicz filmu Pospieszalski pyta dlaczego nikt inny nie nakręcił filmu sprzed Pałacu Prezydenckiego w czasie żałoby narodowej. - Kto zabronił innym robić filmy sprzed Pałacu? Jest tyle szkół filmowych, tylu dokumentalistów, minęło dziewięć miesięcy i jakoś nie widzę tych dzieł. A okazja była niezwykła - zauważa dziennikarz.

Pospieszalski mówi też o Adamie Michniku, którego uważa za jedną z najważniejszych osób w życiu publicznym Polski, choć nie kryje, że jego ocena Michnika "jest miażdżąco krytyczna." - Jego gazeta pierwsza zamieściła kłamliwą ocenę filmu "Solidarni", sugerującą, że to byli aktorzy podstawieni itd. trzy minuty po tym, jak skończyły się napisy końcowe, na Gazeta.pl była gotowa recenzja - opowiada.

Czy Jurek Owsiak jest dobrym człowiekiem?

- Owsiak jest dobrym człowiekiem, mam nadzieję, i chciałabym go takim ciągle widzieć, mimo, że przychodzi mi to z coraz większym trudem. (...) Ale ostatnio robi wszystko, żeby coraz trudniej przychodziło mi to przez gardło. Ale nie uda mu się - mówi o szefie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Pospieszalski. Dziennikarz wyjaśnia, że ma za złe Owsiakowi, z którym znają się od lat, że ten atakuje go publicznie i "powiela te wszystkie oszczerstwa". (Jerzy Owsiak skrytykował m.in. film "Solidarni 2010" nazywając go "bardzo podłym, niedobrym, niepotrzebnym nikomu dokumentem" - red.).

Zdaniem Pospieszalskiego, Owsiak powinien do niego zadzwonić i powiedzieć "coś ty oszalał, wariacie? Poje...o cię!"- Niech nawet tak powie, ale żeby to był dialog. Ale jeżeli rozmowa z przyjacielem odbywa się z pośrednictwem mediów, to jest jakiś kłopot - mówi we "Wprost" dziennikarz.

Dziennikarz podkreśla, że sam nie uważa się za człowieka nieomylnego i zaznacza, że "ma świadomość swoich ułomności" - "W naczyniach glinianych skarb cenny nosimy" - powiedziano w Biblii. Oj, bardzo mi ostatnio dokucza kruchość tego naczynia mojego - przyznaje w rozmowie ze Zbigniewem Hołdysem.

Cały wywiad z Janem Pospieszalskim w najnowszy numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz także
Komentarze (433)
Zaloguj się
 • bigkaraluch

  Oceniono 1 raz -1

  Pospieszalski jako redaktor - samo gó...

 • zyx.123

  0

  Jasi - cyt. "spieprzaj dziadu".

 • o_laf

  Oceniono 2 razy 2

  Jesli Jasiu,,Pospieszalski chce uchodzic za tego o kim mowi,,,,,,jego

  cyt;,,,,,Daje prawo ludziom, aby wypowiedzieli swoje wątpliwości

  to p o w i n i e n dac mozliwosc wypowiedzi ZA,,, i,, PRZECIW

  Inaczej postawil sie tylko w roli,,, t u b y,,PiS"...i to go d y s k w a l i f i k u j e,,,,jako dziennikarza

 • yani-51

  Oceniono 4 razy 4

  morlis..
  .sluchaj no cmoku PiSowski jak znales kaczynskiego to powinienes wiedziec.
  ze N I K T,,,,oprocz braci mniejszych NIE decydowal jak zabezpieczyc jego wycieczke,,
  chyba nie sadzisz ze oni kogos by posluchalI
  ,ty ,albo bladzisz albo glupka PiS-owskiego udajesz

 • slawek12-1

  Oceniono 3 razy 3

  Pospieszalski całe swoje życie siedzi w gó...e, nawet ta kapelka Voo Voo grała gó..., a nie muzykę.

 • assaassaassa

  Oceniono 2 razy 0

  Wizyta w Smoleńsku była świetnie przygotowana! sami najlepsi ją przygotowywali np. Pan Tomasz Turowski!

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 5 razy -5

  sam_gaz 5 godzin temu

  hurdy-gurdy-x.....Publicysta katolicki, a z jakiego nadania !?? To że się popiera sektę Rydzyka, nie ma nic wspólnego z katolicyzmem ! Demokracja, nie oznacza zgody na kłamstwa, pomówienia, czy zboczenia...
  Jesteś wzorcowym przykładem osobnika, dla którego moralność, etyka, to puste, nieznane ci pojęcia.. Jesteś moralnym degeneratem, który pomylił wiarę katolicką w wyprawami krzyżowymi. Tacy jak ty, to wulgaryzm ,sam w sobie....

  BARDZO PIĘKNYM JĘZYKIEM SIĘ POSŁUGUJESZ, ZAPEWNE MASZ DUŻE KWALIFIKACJE DO OCENY TEGO, KTO JEST KATOLIKIEM KTO NIE, ZWŁASZCZA SĄDZĄC PO ZAŁĄCZONYM LINKU GW (SPECÓW OD DEPRECJACJI RELIGII). śWIADCZY TO TYLKO O TYM, ZE NIC NIE ROZUMIESZ ZE ZŁOŻONOŚCI ŚWIATA, A Z KATOLICYZMU TYM BARDZIEJ

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 4 razy 0

  asraz 3 godziny temu

  Do hurdy-gurdy-x:
  Albo jesteś głupkiem, albo tylko udajesz głupka.
  Kwota którą podałeś obejmuje wszystkie koszty związane ze służbą zdrowia, a nie tylko
  zakup sprzętu. Proste PISDZIELCU .

  PO-SDZIELCU Albo jesteś głupkiem, albo tylko udajesz głupka.
  MAŁO ZROZUMIAŁEŚ Z MOJEGO WPISU. JA SIĘ ZASTANAWIAM JAK TO SIĘ DZIEJE, ŻE STOSUNKOWO NIEWIELKA KWOTA 50 MILIONÓW ROCZNIE (W SKALI CAŁEGO BUDŻETU) POZWALA UZUPEŁNIĆ BRAKI SPRZĘTU W SZPITALACH. WG SŁÓW OWSIAKA W NIEKTÓRYCH ODDZIAŁACH JEST 835 SPRZĘTU KUPIONEGO PRZEZ ORKIESTRĘ. JAK JESTEŚ TAK DOBRZE POINFORMOWANY, TO PODAJ ILE PIENIĘDZY NA SPRZĘT JEST WYDAWANE W BUDŻECIE MINISTERSTWA ZDROWIA

 • morlis

  Oceniono 7 razy -5

  Odp. do "yani-51":
  Jesteś kopnięty. Jak nie wiesz to nie pisz głupot. Wizytę Prezydenta w Katyniu 10 kwietnia
  przygotowywała owszem Kancelaria Prezydencka ale to rząd odpowiedzialny był za
  transport i bezpieczeństwo "głowy" naszego państwa. Tak jest zgodnie z przepisami prawa.
  I co, jak rząd zapewnił bezpieczeństwo naszego Prezydenta? Gówniano!!!
  Bo Tusk i jego drużyna z boiska nienawidzili Lecha Kaczyńskiego i każdą "świnię" by mu podłożyli. To oni są odpowiedzialni za katastrofę smoleńską!
  A Pospieszalskiego bardzo lubię i szanuję. To jet jeden z niewielu dziennikarzy, którzy nie
  liżą dupy Tuskowi i jego kompanom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje