Pospieszalski o Owsiaku. Mógł zadzwonić: "Coś ty oszalał, wariacie?"

Jan Pospieszalski pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie

Jan Pospieszalski pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Ja nie wiem, czy to był zamach. Ale wiem, że to, co poprzedzało wyjazd prezydenta Kaczyńskiego, i to, co dzieje się od 10 kwietnia ws. śledztwa, to jest zamach na polską państwowość - mówi w rozmowie ze Zbigniewem Hołdysem w tygodniku ?Wprost? Jan Pospieszalski. Mówił też o WOŚP i Jurku Owsiaku.
W najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost" Pospieszalski opowiada o swoim dziennikarstwie, i o tym, jak rozumie misję telewizji publicznej. - Daje prawo ludziom, aby wypowiedzieli swoje wątpliwości i upominali się o rzetelne śledztwo. Tak pojmuję misję telewizji publicznej i również moją rolę - przekonuje w wywiadzie.

Na pytanie Hołdysa , kto dokonuje zamachu na polską państwowość, Pospieszalski wyjaśnia, że stoją za tym nieudolni politycy, którzy tak źle przygotowali wizytę 10 kwietnia.

- I to, co się dzieje później. Oddanie śledztwa na podstawie konwencji chicagowskiej. Do pana Klicha zadzwonił pan Morozow z Moskwy i powiedział, że będziemy procedowali według konwencji chicagowskiej. Klich to powiedział w moim programie ("Warto rozmawiać"- red.). Tak to się odbyło - opowiada we "Wprost".

O filmie "Solidarni 2010": Ja odreagowałem w ten sposób

Pospieszalski wyjaśnia, że głośny film "Solidarni 2010" nakręcił odreagowując traumę po katastrofie smoleńskiej. - Musiałem tam być z kamerą. Przecież ja tam wtedy byłem w Katyniu. Dostałem informację, że przyjadą Sasin z Bahrem i przekażą oficjalny komunikat - wspomina wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku Pospieszalski. - Film "Solidarni" był zapisem tego, co działo się na Krakowskim Przedmieściu. A potem spotkała nas za to straszna nagonka, ponad 200 tekstów redakcyjnych, a premier powiedział, że jestem propagandzistą PiS, choć przyznał, że filmu nie oglądał - dodaje.

Krytyków nakręconego wraz z Ewą Stankiewicz filmu Pospieszalski pyta dlaczego nikt inny nie nakręcił filmu sprzed Pałacu Prezydenckiego w czasie żałoby narodowej. - Kto zabronił innym robić filmy sprzed Pałacu? Jest tyle szkół filmowych, tylu dokumentalistów, minęło dziewięć miesięcy i jakoś nie widzę tych dzieł. A okazja była niezwykła - zauważa dziennikarz.

Pospieszalski mówi też o Adamie Michniku, którego uważa za jedną z najważniejszych osób w życiu publicznym Polski, choć nie kryje, że jego ocena Michnika "jest miażdżąco krytyczna." - Jego gazeta pierwsza zamieściła kłamliwą ocenę filmu "Solidarni", sugerującą, że to byli aktorzy podstawieni itd. trzy minuty po tym, jak skończyły się napisy końcowe, na Gazeta.pl była gotowa recenzja - opowiada.

Czy Jurek Owsiak jest dobrym człowiekiem?

- Owsiak jest dobrym człowiekiem, mam nadzieję, i chciałabym go takim ciągle widzieć, mimo, że przychodzi mi to z coraz większym trudem. (...) Ale ostatnio robi wszystko, żeby coraz trudniej przychodziło mi to przez gardło. Ale nie uda mu się - mówi o szefie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Pospieszalski. Dziennikarz wyjaśnia, że ma za złe Owsiakowi, z którym znają się od lat, że ten atakuje go publicznie i "powiela te wszystkie oszczerstwa". (Jerzy Owsiak skrytykował m.in. film "Solidarni 2010" nazywając go "bardzo podłym, niedobrym, niepotrzebnym nikomu dokumentem" - red.).

Zdaniem Pospieszalskiego, Owsiak powinien do niego zadzwonić i powiedzieć "coś ty oszalał, wariacie? Poje...o cię!"- Niech nawet tak powie, ale żeby to był dialog. Ale jeżeli rozmowa z przyjacielem odbywa się z pośrednictwem mediów, to jest jakiś kłopot - mówi we "Wprost" dziennikarz.

Dziennikarz podkreśla, że sam nie uważa się za człowieka nieomylnego i zaznacza, że "ma świadomość swoich ułomności" - "W naczyniach glinianych skarb cenny nosimy" - powiedziano w Biblii. Oj, bardzo mi ostatnio dokucza kruchość tego naczynia mojego - przyznaje w rozmowie ze Zbigniewem Hołdysem.

Cały wywiad z Janem Pospieszalskim w najnowszy numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz także
 • Kadr z filmu "Mgła". Mówi Jacek Opara Smoleńskie przepychanki po "Mgle"
 • Organizacja na spotkania zaprosić chce zaprosić m.in. Jana Pospieszalskiego, Marka Jurka czy ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego Pospieszalski ws. krzyża: Zawsze można się odwołać do rozwiązania siłowego
Komentarze (433)
Pospieszalski o Owsiaku. Mógł zadzwonić: "Coś ty oszalał, wariacie?"
Zaloguj się
 • wejsunek11

  Oceniono 51 razy 41

  na jakiej podstawie wiele osób twierdzi o braku rzetelnego śledztwa? są pracownikami prokuratury? niech podzielą się faktami..bo bełkot oszołomów zapewne żadnym argumentem za powyższym przemawiającym nie jest....

 • sell987

  Oceniono 59 razy 39

  Pan panie Pospieszalski Owsiakowi to może buty czyścić ,pana specjalność to szczucie a Owsiak zebrał grube miliony dla ratowania zdrowia dzieci .

 • ciesiol

  Oceniono 42 razy 34

  6 lat stalej , bardzo wysokiej pensji w TVP i wdziecznosc klakierow pis, a wiec przyszlos w podziale ewentualnych lupow,

  teraz smuteczek, bo skad kase skrecic, bo o kase chodzi, bo biblijnie to "talent"

 • remo29

  Oceniono 44 razy 34

  Zamachem na państwowość była władza w rękach dwóch zacietrzewionych, opętanych manią prześladowczą braci. Wszystko co później było tylko tego konsekwencją.
  --
  parada karzełków

 • karra-mustafa

  Oceniono 41 razy 31

  Pospieszalski - krańcowo nieobiektywny koleś karmiący swymi chorymi wizjami innych chorych z urojenia, rownież dzięki niemu po 10 kwietnia tak bardzo udało się podzielić naród...

 • krusty_the_clown

  Oceniono 39 razy 29

  Janku! TV trwam czeka!

  www.dopijamyilecimy.com

 • janusz55-stary

  Oceniono 35 razy 29

  kolega Macierewicza ha ha ha ha !!! razem do lekarza w kolejkę się ustawić

 • dzakarta

  Oceniono 27 razy 23

  Pospieszalski - płatny pachołek katomoherów, ultraprawicy i kościoła!

 • dorasia

  Oceniono 30 razy 22

  Nowa gwiazda, której bełkot będzie cytowany?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje