Znów grożą nam powodzie? Rząd uspokaja: Na razie nie

05.01.2011 19:24
Odra w okolicach Krajnika 26 grudnia, gdy zalało miasteczka na Pomorzu Zachodnim

Odra w okolicach Krajnika 26 grudnia, gdy zalało miasteczka na Pomorzu Zachodnim (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Obecnie nie ma realnego zagrożenia powodziowego, chociaż w związku z prognozowanym ociepleniem mogą wystąpić lokalne podtopienia - poinformował po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski.
W posiedzeniu uczestniczył także premier Donald Tusk, który jest przewodniczącym RZZK oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Komorowski poinformował, że podtopienia związane ze zbliżającym się ociepleniem mogą pojawić się w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. "Jednak podkreślam, realnego zagrożenia powodziowego w tej chwili nie ma" - zaznaczył. Poinformował, że spotkanie RZZK zostało zorganizowane, gdyż prognozy pogody z końca roku przewidywały na początek roku wzrost temperatury powyżej zera, a także opady deszczu. "Na dzisiaj prognozy mówią o znacznie mniejszym ociepleniu i mniejszych opadach deszczu" - dodał.

O wysokim stanie wód informowały przed spotkaniem Sztabu media.

Leśniakiewicz poinformował, że podczas spotkania przedstawiono premierowi informację nt. przygotowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a uczestniczący w wideokonferencji wojewodowie przedstawili sytuację na podległym im terenie.

"To spotkanie było poświęcone analizie bieżącej sytuacji, sprawdzeniu mobilności służb - tych wszystkich, które mogą być użyte do likwidacji skutków ewentualnej powodzi" - zaznaczył. "Musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz" - dodał.

Poinformował także, że zapowiadane ocieplenie nie będzie trwało długo, a w przyszłym tygodniu ma nadejść ochłodzenie. "Stąd też przewidujemy, że zima będzie ustępowała łagodniej, tak jak i zjawiska lodowe" - powiedział komendant główny PSP.

Niebezpieczne zatory lodowe

Leśniakiewicz podkreślił, że największe zagrożenie stanowią zatory lodowe. "Dlatego musi być prowadzony stały monitoring głównych rzek jak i cieków wodnych, na których występuje pokrywa lodowa" - dodał. Zaznaczył, że lodołamacze będą używane wtedy, gdy temperatura wzrośnie powyżej -4 st.

Poinformował, że w czwartek polskie i niemieckie lodołamacze rozpoczną pracę w okolicach Szczecina i w górnym biegu Odry. "Jeśli tam uda się udrożnić biegi rzek, to mam nadzieję, że woda będzie sukcesywnie spływała i w konsekwencji minimalizowała ewentualne zagrożenia" - zaznaczył.

Komorowski był pytany także o kwestię odbudowy wałów i budowania zbiorników retencyjnych. "Z monitoringu prowadzonego przez RCB wiemy, że wały zostały odbudowane" - podkreślił. "Jeśli to nie nastąpiło, to na małych rzeczkach, i z powodu procedury przetargowej lub braku firmy na lokalnym rynku, która mogłaby taką pracę wykonać" - dodał. Zaznaczył, że obiekty hydrotechniczne są "na obecną sytuację" dobrze przygotowane.

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • kor102

  Oceniono 5 razy -1

  @ hatteras " Dla Psychopatow I Schizofremikow (PIS ) za wszelkie nieszczescia i kleski zywiolowe odpwiedzialnosc ponosi PO "

  "Ministra (Grabarczyka) bronił premier Donald Tusk, który przypomniał, że zła sytuacja na kolei jest "ponurym dziedzictwem rządów" lewicy i PiS."

  Wychodzi na to że ;" Dla psychopatów i schizofreników (PO ) za wszelkie nieszczęścia i klęski żywiołowe odpowiedzialność ponosi lewica i PiS."

  Drogi inteligencie ,wyznawco PO co to jest ten " Schizofremikow"?

 • lp52

  Oceniono 5 razy -1

  @ hatteras - napisal; " Dla Psychopatow I Schizofremikow (PIS ) za wszelkie nieszczescia i kleski zywiolowe odpwiedzialnosc ponosi PO "

  Powiedział co wiedział , czy co partia kazała?

 • hatteras

  Oceniono 6 razy -2

  Dla Psychopatow I Schizofremikow (PIS ) za wszelkie nieszczescia i kleski zywiolowe odpwiedzialnosc ponosi PO

 • towarzyszkomor

  Oceniono 6 razy 0

  Nasz zajebisty premier i myśliwy marucha prezio KOMUCH nie dadzą się zwykłem wodzie.
  O nie !
  Krąży historia że będą na polowaniu dziki zwęszyły wąsacza w wysokiej trawie i chciały go zdeptać. Domyślny wąsacz wstał i nie patrząc dzikom w oczy pie...ął jedno ze swoich przemówionek. Dziki umarły ze śmiechu a po lesie rozeszła się opowieść o wąsaczu, który załatwił grupę odyńców nie używając ani jednej kuli ..
  Uważajcie na wąsacza, najlepiej szybko zasłaniajcie uszy rękoma bo rozpie... nas śmiechem jak te dziki.

 • obiektywnyx

  Oceniono 5 razy -1

  Na szczescie wyborcy Bronka sie nie boja, bo przeciez woda ma to do siebie, ze sie zbiera, a potem plynie do Baltyku. Prawda ?

 • maz-47

  Oceniono 3 razy -1

  Parzcież to normalne, że będą powodzie.
  Teraz to już wystarczy odlać się do przydrożnego rowu i już zaczyna grozić niekontrolowany przybór wód...

 • donek.com

  Oceniono 5 razy -1

  @cezar- zdzichu, rychu,sobiesiaku, to ty?
  Znasz to: "tak czy siak, sobie siak".

 • cezar85

  Oceniono 5 razy 1

  donek.com @ jarek to ty?

 • 13ronin

  Oceniono 8 razy -4

  PO zbudowaniu za 358 mln złotych muzeum II Wojny Światowej, natychmiast ruszy budowa muzeum POwodzian wraz ze skansenami. Śpijcie sPOkojnie nie-rząd czuwa !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje