Znów grożą nam powodzie? Rząd uspokaja: Na razie nie

05.01.2011 19:24
Odra w okolicach Krajnika 26 grudnia, gdy zalało miasteczka na Pomorzu Zachodnim

Odra w okolicach Krajnika 26 grudnia, gdy zalało miasteczka na Pomorzu Zachodnim (Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta)

Obecnie nie ma realnego zagrożenia powodziowego, chociaż w związku z prognozowanym ociepleniem mogą wystąpić lokalne podtopienia - poinformował po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski.
W posiedzeniu uczestniczył także premier Donald Tusk, który jest przewodniczącym RZZK oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Komorowski poinformował, że podtopienia związane ze zbliżającym się ociepleniem mogą pojawić się w województwach lubuskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. "Jednak podkreślam, realnego zagrożenia powodziowego w tej chwili nie ma" - zaznaczył. Poinformował, że spotkanie RZZK zostało zorganizowane, gdyż prognozy pogody z końca roku przewidywały na początek roku wzrost temperatury powyżej zera, a także opady deszczu. "Na dzisiaj prognozy mówią o znacznie mniejszym ociepleniu i mniejszych opadach deszczu" - dodał.

O wysokim stanie wód informowały przed spotkaniem Sztabu media.

Leśniakiewicz poinformował, że podczas spotkania przedstawiono premierowi informację nt. przygotowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a uczestniczący w wideokonferencji wojewodowie przedstawili sytuację na podległym im terenie.

"To spotkanie było poświęcone analizie bieżącej sytuacji, sprawdzeniu mobilności służb - tych wszystkich, które mogą być użyte do likwidacji skutków ewentualnej powodzi" - zaznaczył. "Musimy być przygotowani na najgorszy scenariusz" - dodał.

Poinformował także, że zapowiadane ocieplenie nie będzie trwało długo, a w przyszłym tygodniu ma nadejść ochłodzenie. "Stąd też przewidujemy, że zima będzie ustępowała łagodniej, tak jak i zjawiska lodowe" - powiedział komendant główny PSP.

Niebezpieczne zatory lodowe

Leśniakiewicz podkreślił, że największe zagrożenie stanowią zatory lodowe. "Dlatego musi być prowadzony stały monitoring głównych rzek jak i cieków wodnych, na których występuje pokrywa lodowa" - dodał. Zaznaczył, że lodołamacze będą używane wtedy, gdy temperatura wzrośnie powyżej -4 st.

Poinformował, że w czwartek polskie i niemieckie lodołamacze rozpoczną pracę w okolicach Szczecina i w górnym biegu Odry. "Jeśli tam uda się udrożnić biegi rzek, to mam nadzieję, że woda będzie sukcesywnie spływała i w konsekwencji minimalizowała ewentualne zagrożenia" - zaznaczył.

Komorowski był pytany także o kwestię odbudowy wałów i budowania zbiorników retencyjnych. "Z monitoringu prowadzonego przez RCB wiemy, że wały zostały odbudowane" - podkreślił. "Jeśli to nie nastąpiło, to na małych rzeczkach, i z powodu procedury przetargowej lub braku firmy na lokalnym rynku, która mogłaby taką pracę wykonać" - dodał. Zaznaczył, że obiekty hydrotechniczne są "na obecną sytuację" dobrze przygotowane.

Zobacz także
Komentarze (54)
Znów grożą nam powodzie? Rząd uspokaja: Na razie nie
Zaloguj się
 • olewus.1

  Oceniono 5 razy 3

  unamatita...... Pomóż mi i innym, jak dostać się na fora mediów Rydzyka ?
  Dlaczego on tak się ukrywa przed opinią społeczeństwa ,co ? Wielu chciałoby mu coś powiedzieć, tak jak ty na forum GW, bez przeszkód....Podobno media Rydzyka, noszą dumną nazwe " wolne media" !?

 • pw.2221

  Oceniono 5 razy 3

  donek.com...twój symbol, to dwa zera...00.

 • pw.2221

  Oceniono 2 razy 2

  1jacek-rozan ....A powinno być 1jacek-rogacz.

 • pw.2221

  Oceniono 2 razy 2

  unamatita...toberson to twój brat-bliżniak ? Poziom kretynizmu macie podobny.. Rydzyk się podłączył ?

 • pw.2221

  Oceniono 2 razy 2

  1jacek-rozan...postaraj się,idioto...bełkot ciaptaka-rogacza...

 • olewus.1

  Oceniono 2 razy 2

  szakez... Co ja mogę, w tym temacie jestem za cienki.. Ty, to co innego. Usiądziesz sobie z tatusiem, wujami i powspominacie dobre czasy w UB-SB... Masz mundurek w szafie, tak na pamiątkę, hę ?

 • cezar85

  Oceniono 5 razy 1

  donek.com @ jarek to ty?

 • pw.2221

  Oceniono 1 raz 1

  PIS i ci z sekty RM, zdolni są oskarżyć Tuska i PO, nawet o niechciane ciąże zakonnic, i krowy Leppera.....

 • olewus.1

  Oceniono 3 razy 1

  unamanita, czyli szakez -bis... Już po "rekolekcjach" u Rydzola ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje