Karambol na A4. Kierowców zaskoczyła mgła. Na czarnej drodze był lód

Mgła pojawiła się nagle. Wszyscy hamowali. Ale czarna nawierzchnia była pokryta lodem - mówią kierowcy, którzy uczestniczyli w karambolu na autostradzie A4. Dwie osoby zginęły, są też ranni. Droga była ponad sześć godzin zablokowana
- To był efekt domina. Kiedy pojawiła się mgła, kierowcy hamowali i wpadali na siebie - opowiadają osoby, które uczestniczyli w karambolu na A4 pod Gliwicami.

- Dwie osoby zginęły. Ofiarą jest mężczyzna jadący lawetą i pasażerka samochodu osobowego. Mamy też kilka osób rannych, przewiezionych już do szpitali - mówi TOK FM Marek Słomski, rzecznik policji w Gliwicach. Pięć osób jest ciężko rannych.

W sumie zderzyły się 42 auta na pasach w obu kierunkach. W stronę Wrocławia autostrada została odblokowana o godz. 16.30. Ruch w stronę Krakowa został przywrócony trzy godziny wcześniej.

- Jezdnia była czarna i kierowcom wydawało się , że nie jest ślisko. Niestety, po wjechaniu w mgłę naciśnięcie pedału hamulca powodowało wpadnięcie w poślizg - dodaje Marek Słomski.

W kierunku na Wrocław, gdzie doszło do dwóch wypadków śmiertelnych, jako pierwszy hamował tir. To w niego wjechał kierowca lawety, którego nie udało się uratować mimo szybkiej pomocy lekarzy.

Druga ofiara to pasażerka Seata, który dostał się między dwa TIR-y. Samochód został zmiażdżony.

Do karambolu doszło na 304 km odcinku autostrady, za węzłem Sośnica w Gliwicach pomiędzy zjazdem na Rybnik a węzłem Ostropa. To wyjątkowo feralny odcinek autostrady. 5 grudnia w tym samym miejscu doszło do zderzenia 12 aut - 7 osób przewieziono do szpitala. 23 grudnia w karambolu uczestniczyły 33 auta - 10 osób było rannych.

Komentarze (9)
Karambol na A4. Kierowców zaskoczyła mgła. Na czarnej drodze był lód
Zaloguj się
 • dreamdre

  Oceniono 1 raz 1

  PiS przecież lubi MGŁĘ

 • eu-ropa

  0

  To nie mgła i śliska jezdnia to brawura i brak wyobraźni, a do tego dodać jeszcze umiejętności kierowców i niestety mamy takie skutki. Jestem kierowcą od 1977 roku, też lubię ostrą jazdę, ale jeszcze z kursu na prawo jazdy pamiętam, że prędkość jazdy dostosowujemy do warunków panujących na drodze i do predyspozycji psychicznych (swojego samopoczucia) w danym dniu.
  Wtedy nie było płyt CD z kursem i pytaniami egzaminacyjnymi, nie było placów manewrowych tylko jazda po mieście, wykładowcy i instruktorzy wpajali nam przepisy ustnie, a doświadczenie w jeździe zdobywałem pod okiem instruktora, który od razu uczył mnie zachowania się na drodze w różnych sytuacjach i warunkach, czego dziś uczy się kursant na placu manewrowym - parkowania? - co z tego, że potrafi parkować jak brak mu wyobraźni na drodze. Nie powinien być kierowcą człowiek, który w porze zimowej wierzy nawierzchni, mgła też nie pojawia się znienacka trzeba obserwować drogę (tym bardziej na autostradzie z daleka widać, że światła pojazdów przed nami stają się mniej widoczne to już powinienem się zastanowić co to spowodowało, a nie gnać do momentu aż widzę mleko przed sobą. Trzeba też pamiętać o tym, że ABS działa przy w miarę dobrej przyczepności na szklance też zablokuje koła i wtedy faktycznie do zatrzymania zostaje nam bagażnik pojazdu przed nami, a gdzie hamowanie pulsacyjne? mnie ono w zupełności wystarczy jeżdżę 30 lat bez kolizji, ale ja nie rozmawiam w czasie jazdy przez telefon, nie puszczam muzyki żeby mnie słyszeli inni użytkownicy drogi, ja muszę widzieć i słyszeć co na drodze się dzieje. I najważniejsze nigdy nie uważam się, że jestem najlepszy na drodze, a niestety takich kierowców mamy. Pozdrawiam Wszystkich Kierowców, może nudziłem, ale pomyślcie nad tym co napisałem.

 • godojoshi

  0

  Czy to była ta sama mgła co pod Smoleńskiem? Ta sztucznie wytworzona przez Rosjan? Wygląda, że TAK!!!

 • maupawczerwonym

  0

  Już można legalnie grzać po autostradzie w Polsce 150 km/godz! Niewątpliwy sukces polskiego prawodawstwa przyniósł pierwsze rezultaty.

 • qwerty77pn

  0

  A tak to wygląda na filmie www.youtube.com/watch?v=RbIYfCrT0wA&feature=player_embedded

 • nik-er

  0

  lód cholera :)

 • nik-er

  0

  autostrada, lud, mgła i brak używania mózgu

 • ewa543210

  0

  "Jezdnia była czarna i kierowcom wydawało się , że nie jest ślisko"
  kierowcy nie może się wydawać, nie ma w Polsce kierowców są furmani bezmózgowi.
  Przed świętami jechałam tą trasą, była mgła, widoczność na około 30-40 m i wiecie jak szybko wtedy jechali? a najgorsze jest to, że człowiek musi jechać wtedy szybciej, gdyż ten pędzący z tyłu wjedzie w ciebie. Ci furmani to nie są samobójcy - to są mordercy, powinno się odbierać im prawka do końca życia

 • misiekska

  0

  i znów mgła :PP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX