Szef oddziału chirurgii szczękowej ze Szpitala im. Mielęckiego oskarżony o korupcję

Profesor Tadeusz C., szef oddziału chirurgii szczękowej w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach został oskarżony o oszukiwanie pacjentów i wzięcie co najmniej 80 tys. zł łapówek. Według śledczych domagał się też pieniędzy od lekarzy, którzy chcieli robić doktoraty lub specjalizacje.
- Profesor przyznał się, że w niektórych przypadkach brał pieniądze od swoich pacjentów - mówi prokurator Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która w poniedziałek zakończyła śledztwo w tej sprawie.

Według śledczych profesor brał łapówki od chorych najpierw jako kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu i później, kiedy szczękówkę przeniesiono do Szpitala im. Mielęckiego w Katowicach. W latach 2003-2009 pacjenci dowiadywali się od pielęgniarki, że niektóre zabiegi nie są rzekomo refundowane przez NFZ i ich wykonanie zależy od dodatkowej opłaty w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Chodziło o chirurgiczne wyrywanie zębów, usuwanie cyst i narośli z dziąseł, wstawianie mostków oraz implantów.

- Mamy dowody, że w taki sposób przeprowadzono co najmniej 84 zabiegi, za które profesor wziął od pacjentów 80 tys. zł - mówi prokurator Zawada-Dybek.

Zdaniem prokuratury profesor umawiał także pacjentów ze swojego prywatnego gabinetu na zabiegi w klinice i brał od nich za to pieniądze, choć podczas przeprowadzania operacji wykorzystywał sprzęt i leki zakupione przez szpital. Prokuratura udokumentowała 16 takich przypadków.

Tadeusz C. miał się także domagać pieniędzy od lekarzy, którzy chcieli w SUM otworzyć przewód doktorski. Jako wojewódzki konsultant chirurgii szczękowej żądał z kolei łapówek za zgodę na rozpoczęcie specjalizacji z tej dziedziny. Stawki wynosiły od 40 do 80 tys. zł.

Z doświadczeń ojca miała korzystać też jego córka Agata C. - według śledczych w 13 przypadkach wzięła od pacjentów co najmniej 10 tys. zł. Oskarżona w sprawie jest też Małgorzata Ł., pielęgniarka oddziałowa, która w ich imieniu pośredniczyła w przekazywaniu łapówek. Kobieta przyznała się do winy i złożyła wniosek o dobrowolne poddanie się karze.

Profesor został zatrzymany przez policję w październiku 2009 roku. Przedstawiono mu wtedy 22 zarzuty. Do 20 wówczas się przyznał. Po zwolnieniu za kaucją w wysokości 400 tys. zł nakłaniał jednak jedną z lekarek, by nie składała obciążających go zeznań. Kobieta od razu opowiedziała o tym śledczym. Wtedy został ponownie zatrzymany, a prokuratura złożyła wniosek o jego aresztowanie. Sąd go odrzucił. - Teraz profesor odpowie także za nakłanianie świadków do składania fałszywych zeznań - mówi rzeczniczka prokuratury.

Krótko po pierwszym zatrzymaniu profesor został zwolniony ze Szpitala im. Mielęckiego, a w Śląskiej Izbie Lekarskiej, gdzie był jednym z zastępców rzecznika odpowiedzialności zawodowej, zawieszono go w pełnionych funkcjach. W Śląskim Uniwersytecie Medycznym pozbawiono go stanowiska w Senacie uczelni oraz zawieszono w funkcji kierownika kliniki i nauczyciela akademickiego, ograniczono mu też wynagrodzenie. Wszczęto także postępowania dyscyplinarne, ale zawieszono je do czasu wydania prawomocnego wyroku w sprawie przyjmowanie łapówek.

Prokuratorzy domagają się dla profesora 12 lat więzienia, bo, ich zdaniem, z korupcji uczynił sobie stałe źródło dochodu. Jego córka może trafić do więzienia na osiem lat.

Komentarze (38)
Szef oddziału chirurgii szczękowej ze Szpitala im. Mielęckiego oskarżony o korupcję
Zaloguj się
 • sarthran8

  Oceniono 4 razy 4

  Pochodze z tzw: lekarskiej rodziy: kilkunastu lekarzy w blizszej i dalszej rodzinie, w tym profesorowie i dyrektorzy szpitali wojewodzkich: moge powiedziec tyle: cale srodowisko jestcalkowicie zdegenerowane moralnie, lapownictwo i oszustwa na lewych precodeurach powszechne... Taka jest prawda...

 • tacx

  Oceniono 5 razy 3

  ha ha... lekarze źle opłacani. Dentyści i chirurdzy szczękowi? Dobre. Skoro jest tak źle to czemu te wydziały są szturmowane przez oddziały lemingów które chcą tą profesję wykonywać?
  Primo - studia powinny być płatne poza nielicznymi wyjatkami + program kredytowania studiów pod warunkiem odpracowania później tego po studiach / w trakcie pracy naukowej
  secundo - zawsze problemem w takich wypadkach jest mentalność a nie kwestie organizacyjne. Czarne owce zawsze sie znajdą - czy tu czy gdzie indziej ale jak ktoś chce to powód aby brać w łapę zawsze znajdzie.
  tertio - należy zrobić porządek z doktoratami w tym kraju pisanymi po znajomości albo w rodzinie bo zakrawa już to po prostu na skandal. większosć prac pisana jest na kolanie, obrony ustawiane u znajomych profesorów a dzieci kadry naukowej korzystają z możliwości i po protekcji robią badania dla innych po prostu niedostępne. te doktoraty to po prostu kpina. O magisterkach już nie wspomne bo to osobny temat.
  A przede wszystkim to musi powstać niezależny od srodowiska lekarskiego system kontroli poziomu kwalifikacji i monitoringu usług na rynku medycznym.

 • cleryka

  Oceniono 3 razy 3

  ...a w prywatnych przychodniach stomatologicznych i gabinetach cenniki usług są poza wszelką kontrolą! Ceny wzrosły o 100 proc.Coś z tym faktem Min.Zdrowia p.Kopacz musi zrobić,bo to rozbój !

 • anestezjolog1

  Oceniono 3 razy 3

  Choroba, ktora trapi czesc prominentnych lekarzy - szczegolnie w duzych osrodkach akademickich.

 • wojtas71

  Oceniono 3 razy 3

  wszystko co panstwowe przezera korupcja i zgnilizna dlatego jak najmniej panstwa w panstwie. a kaczynski chce upanstwowic wszystko co sie da, debil!

 • qazokm

  Oceniono 3 razy 3

  Jeżeli w krótkim odstępie czasu (dzisiaj, w ciągu paru godzin) mamy na portalu dwie bulwersujące informacje o łapówkarstwie wśród luminarzy medycyny, to ja sie pytam, dlaczego TVN24 ich nie broni jak dr G?

  Rozumiem, że dr G był niewinny, może i ci są niewinni?

 • krystyna_anna

  Oceniono 4 razy 2

  pct3
  Mam kilku lekarzy w rodzinie , każdy ma piękny dom , gosposię . Jest wśród nich 2xstomatolog , kardiolog i internista ... nie biorą łapówek i nigdy nie narzekali na zarobki . Podstawowa pensja lekarza nijak się ma do ich rzeczywistych zarobków .

 • andvy86

  Oceniono 2 razy 2

  dobrowolne poddanie sie karze to w tym kraju najglupsze co mozna zrobic...

 • lukasz8519

  Oceniono 2 razy 2

  wszedzie tak jest, pchają do zawodu swoje dzieci zeby żyło im się lepiej, a żeby ktoś obcy miał możliwośc zrobienia czegoś to trzeba dac tysiące łapówek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje