Sondaż: PO i PiS niemal bez zmian, PJN wchodzi do Sejmu

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w ten weekend, to na Platformę Obywatelską głosowałoby 34,7 procent Polaków, a na Prawo i Sprawiedliwość 24,8 procent. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Sojusz Lewicy Demokratycznej uzyskałby 14,8 procent głosów natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe 8,3 procent. W Sejmie znaleźliby się też politycy ugrupowania Polska jest Najważniejsza z poparciem na poziomie 5,3 procent. Inne partie uzyskały poparcie poniżej 3 procent.

Prezes Instytutu Marcin Duma zwraca uwagę, że od ostatniego badania, poparcie dla partii politycznych niewiele się zmieniło. Dwa procent straciła Platforma Obywatelska, a jeden procent stracił PiS. Bez zmian utrzymało się poparcie dla SLD, PSL oraz PJN.

Marcin Duma zaznaczył, że spośród partii, które nie przekraczają progu wyborczego najlepiej wypada ruch poparcia Janusza Palikota, który może liczyć na 2,6 procent poparcia. W sondażu na poparcie na poziomie 1,4 procent może jeszcze liczyć Krajowa Partia Emerytów i Rencistów.

Reszta ugrupowań uzyskała mniej niż jeden procent. Są w śród nich Samoobrona, Ruch Autonomii Śląska, Unia Polityki Realnej, Wolność i Praworządność, Partia Regionów oraz Stowarzyszenie Ordynacka i Stronnictwo Demokratyczne. Nieco ponad 4 procent, nie wiedziało na kogo oddać głos.

Od wyborów wolimy wigilijnego karpia

Prawie 53 procent badanych zadeklarowało, że wzięło by udział w wyborach. Marcin Duma powiedział, że to mniej o 5 procent niż w poprzednim badaniu. Jego zdanie, okres przedświąteczny powoduje, że Polacy bardziej niż wyborami interesują się wigilijnym karpiem.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 17 grudnia na grupie 1100 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0, 95. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

"Dziwne" zachowania polityków: Niedysponowani?>> Kliknij, by obejrzeć zdjęcie

Więcej o:
Komentarze (69)
Sondaż: PO i PiS niemal bez zmian, PJN wchodzi do Sejmu
Zaloguj się
 • dogberry

  Oceniono 17 razy 13

  Jaką popularność można zdobyć na kłamstwach. Dopiero co liderzy PJN walczyli jak lwy żeby przezydentem Polski został chory człowiek. Wyobrażacie sobie jakie piekło chcieli nam zgotować ?

 • yar369

  Oceniono 16 razy 12

  Jedno mnie szokuje: PiS ma wciąż 25% poparcia! Ja wiem, że w kraju są różni ludzie, ale aż tak wielu jest "takich"?

 • agent-0700

  Oceniono 15 razy 11

  Zadziwiające te 25% dla PIS.
  Z Betonem nie pogadasz.

 • jszmelc

  Oceniono 11 razy 9

  Zupełnie nie rozumiem skąd te zachwyty nad PJN ? Przecież to są ludzie którzy potrzebowali wielu lat by wreszcie zrozumieć kim tak naprawdę jest Jarosław Kaczyński. Próbowali oszukać wyborców malując fałszywy obraz J. Kaczyńskiego. Popierali koalicję z Samoobroną wiedząc jakie jest prawdziwe oblicze moralne i intelektualne partii Andrzeja Leppera . To typowi koniunkturaliści którzy gdy zrozumieli że z Kaczyńskim do „koryta” nie dojdą wybrali własną ale czy się zmienili......na pewno nie!

 • krawat.ok

  Oceniono 13 razy 9

  a gdzie partia Marka Jurka ?

  popierana przez przewodniczącego Episkopatu abp Józefa M.

  coś cienko

 • grubecygaro

  Oceniono 13 razy 9

  Prezes Jest Nienormalny

 • cookies9

  Oceniono 12 razy 8

  PJN wchodzi do sejmu? A to dobre:-))) PiS bis musi zmienić nazwę:-)

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 9 razy 7

  zobaczcie jak nachalnie media promuja PJN - to staje sie nawet ciekawe...kto ma w tym interes? w promowaniu ludi ktorzy razem z kaczorem oklamywali spoleczenstwo...

 • a.k.traper

  Oceniono 7 razy 7

  tadeuszp3
  Nie byłbym takim optymistą, dla władzy stołków i kasy niejedna partia da się sk...ć, przypomnij sobie pewną ideowa partię o silnej tradycji "patriotycznej", jej zasady i koalicjantów.
  Wg mnie każdy wariant w tej chwili jest mozliwy, po ostatniej uchwale Sejmu obrona stołków ma większe znaczenie niz potrzeby i bezpieczeństwo społeczeństwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX