;

"Polskiej rewolucji potrzebna była i Solidarność i Gorbaczow"

Ryszard Kalisz w Poranku Radia TOK FM

Ryszard Kalisz w Poranku Radia TOK FM (Fot. Tokfm.pl)

Ryszard Kalisz, poseł SLD, pytany w Poranku Radia TOK FM o stan wojenny, mówił: - Z dzisiejszej perspektywy widać, że być może dla naszej polskiej, bezkrwawej rewolucji, dla naszego Okrągłego Stołu, potrzebna była i ?Solidarności? i...
- Stan wojenny? - dopytywał Grzegorz Kozak. - Tego nie mówię. I "Solidarność" i bardzo odpowiedzialna grupa ludzi po stronie ówczesnej władzy i Gorbaczow w Związku Radzieckim - odpowiadał Ryszard Kalisz.

- Jednym z problemów, które dotyczą stanu wojennego jest kwestia rozliczenia winy tych, którzy wprowadzali stan wojenny. Dlaczego te sprawy tak długo nie są rozliczone? - pytał swojego gościa Grzegorz Kozak. - Dlatego, że mieliśmy wtedy porządek konstytucyjny. Można go dziś dezawuować, można się z nim nie zgadzać, natomiast Polska była uznawanym na świecie państwem, podmiotem w stosunkach prawno-międzynarodowych - odpowiadał poranny gość TOK FM. I dodał: - To również uznała III RP, bo mamy konstytucyjną ciągłość, wszystkie akty prawne PRL są ważne również teraz.

"Proste oceny są szkodliwe"

Kalisz zwrócił uwagę na trudność w ocenie działań sędziów w dniu wprowadzenia stanu wojennego. - Jest to kwestia publikacji dziennika ustaw z dekretem o stanie wojennym. Nie było pisemnego tekstu przed oczyma sędziego, ale sędziowie mieli informację, że taki dekret został wydany, bo w telewizji było podawane - mówił Kalisz w TOK FM. - Ja ich nie bronię, wręcz przeciwnie, ja jestem adwokatem i zawsze staram się rozważyć wszystkie okoliczności - dodał poseł SLD. - Prawnie rzecz biorąc nie ma żadnych wątpliwości - dekret został wydany 16 grudnia, ale jak patrzę na niektóre zjawiska z wymiaru sprawiedliwości, z tamtego okresu, to takie proste oceny są czasami bardzo szkodliwe - podkreślał Ryszard Kalisz.

- Również ten proces, który został wytoczony gen. Jaruzelskiemu, był skandaliczny - mówił Kalisz. I tłumaczył: - Nie można było wytoczyć procesu o wprowadzenie stanu wojennego, bo Sejm odrzucił wniosek o odpowiedzialność konstytucyjną gen. Jaruzelskiego w tym zakresie. IPN nie mogąc z tego punktu widzenia zaczepić generała, oskarżył go o stworzenie przestępczej grupy zbrojnej - przypominał Kalisz. - Państwo było i nie można powiedzieć, że ówczesny premier czy minister był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej, bo to jest kompletnie bez żadnych podstaw - mówił Ryszard Kalisz w Poranku TOK FM.

Kliknij, by zobaczyć zdjęcia

Zobacz także
Komentarze (19)
"Polskiej rewolucji potrzebna była i Solidarność i Gorbaczow"
Zaloguj się
 • wiheros

  Oceniono 4 razy 4

  niktosznikad
  co ma? albo co ty masz? co doceniac? co ty doceniasz? kredyt ,ktory bedziesz splacal jeszcze z 25 lat aby dzis godnie w miare życ?

 • michnik_jak_lenin_wiecznie_zyw

  Oceniono 4 razy 4

  zastąpiliśmy jednych kacyków na drugich , tyle że teraz ta sfora jest ogromna i już całkowicie bezkarna . A jak się z nimi nie będę zgadzał to zrobią ze mnie antysemitę . No bo co ja poradzę że polskie rządy na żydokomunie stoją ? moja ci to wina ? ostatnio to się nawet okazało że jaśnie nam panujący prezydent nie jest Hrabia a prezydentowa jest koszerna .

 • boni.m

  Oceniono 3 razy 3

  Jak dlugo bedziemy jeszczew Polsce tolerowac warcholow z NSZZ Solidarnosc, KPN i KOR, ktorzy sa odpowiedzialni za dwukrotne zrujnowanie polskiej gospodarki (w latach 1980-81 i po roku 1989), za masowe bezrobocie i spowodowane nim:
  - masowa nedze,
  - katastrofe demograficzna oraz
  - wielomilionowa emigracje zarobkowa, z przyczyn politycznych, po roku 1990?
  lech.keller@gmail.com

 • sobietaka

  Oceniono 5 razy 3

  Zgadzam sie po ..calosci z -
  tomekjeden...wlasnie o rozliczenie tamtych czasow chodzi...tak.
  I obojetnie co by nie napisac....sprawa nie zostala zalatwiona po dzis dzien.

 • tschort

  Oceniono 2 razy 2

  zastanawiam się też dlaczego Amerykanie nikogo nie ostrzegli w Polsce o stanie wojennym chociaż wszystko wiedzieli od Kuklińskiego i czy nie było to także jakimś sygnałem dla generała...

 • 2berber

  Oceniono 3 razy 1

  Kalisz to nie jest człowiek o lewicowych poglądach.
  Jest propagatorem korporacji prawniczych.
  Może korporacjom prawniczym przyniesie tyle
  samo szkód co lewicy? - Marzenie :-(

 • red.kris

  Oceniono 3 razy 1

  polskiej kontrrewolucjii, to raz, a dwa, po takich szczególnych bytach, jak "Solidarność", czy "Gorbaczow", historia zmierzała już jedynie ku bytowi "Kalisz"

 • boni.m

  0

  Powtarzam:
  Jak dlugo bedziemy jeszcze w Polsce tolerowac warcholow z NSZZ Solidarnosc, KPN i KOR, ktorzy sa odpowiedzialni za dwukrotne zrujnowanie polskiej gospodarki (w latach 1980-81 i po roku 1989), za masowe bezrobocie i spowodowane nim:
  - masowa nedze,
  - katastrofe demograficzna oraz
  - wielomilionowa emigracje zarobkowa, z przyczyn politycznych, po roku 1990?
  lech.keller@gmail.com

 • tschort

  Oceniono 2 razy 0

  a żadnego z Kaczyńskich ngdy nie przyjmował w żadnej formie...To chyba niesprawiedliwe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje