Komentarze (43)
Niezależny Śląsk od 2020? "Autonomia to rozwiązanie rozsądne"
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • konsta-nty12

  0

  Nie wygrają z centralnie manipulowaną Polską.
  Do tej pory wszyscy proszą o łaskę premiera a tu się chcą usamodzielnić.
  Powinni kilka razy oglądnąć film "Spartakus"

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 2 razy 0

  czytam niektore wpisy, jak z lat poczatku 90-ch komusze wypowiedzi w zsrr... Oczywiscie ze nikt nie przezyje jak stanie autonomicznym :))) HA, HA! Nie tylko przezyje, ale zrobi to latwiej i lepiej.

 • maximus999

  Oceniono 4 razy 0

  P.Gorzelik propagator separatyzmu slaskiego dla niepoznaki zwanego autonomia.Jego guru to David Lloyd George nazywajacy Polske malpa a Polakow prymitywami ("przekazać prymitywnym Polakom Śląsk to tak, jakby dać małpie złoty zegarek").Gorzelik dodaje : po latach widac,ze malpa zepsula zegarek.Ten wychwalany przez Gorzelika Lloyd George jednoczesnie byl wielbiccielem Hitlera spotykajac sie z nim w jego posiadlosci w Rzeszy w Berchtesgaden .Znany byl z cichego uwielbienia Hitlera a takze publicznych wypowiedzi:,,największym z żyjących Niemców oraz George'em Washingtonem Niemiec"
  Podobnym tonem wypowiada sie p.Gorzelik,mowiac,ze 11 Listopada nie jest jego swietem i nie bedzie wywieszac flagi panstwowej.
  Dla przypomnienia w woj.slaskim mieszka ok.4,7 miliona mieszkancow.W ostatnim spisie do narodowosci slaskiej przyznalo sie w CALEJ Polsce ok 0,16 miliona (160 tysiecy) obywateli.Woj.slaskie sklada sie z 53 % siem nieslaskich gdzie ludnosc zupelnie nie identyfikuje i nie identyfikowala sie z tradycjami slaskimi,nigdy nie uzywala gwary ,nigdy nie pielegnowala kultury slaskiej badz zostala dawno,dawno zapomniana.Oczywiscie P.Gorzelik i jego poplecznicy beda wedlug uznania na podstawie pochodzenia czyli grzebaniu sie w metrych dopuszczac ,badz nie do stanowisk,oczywiscie glownym kryterium bedzie "odpowiedni % slaskosci delikwenta(im wyzszy tym lepiej)...czyli sami swoi.Juz mozna z wypowiedzi czlonkow i sympatykow RAS i Gorzelika wnioskowac jakie pieklo zamierzaja rozpetac ...oczywiscie wszystko pod plaszczykiem autonomii.
  Wywolywanie i zaostrzanie konfliktow spolecznych,dzielenie na lepszych (slazakow z dziada pradziada) gorszych (ludnosc nieidetyfikujaca sie z gwara,zwyczajami,kultura slaska),obrazanie symboli Polski i symboli panstwowych to jest to co proponuje nam p.Gorzelik.
  Wystarczy popatrzec na dane PKW w zeszlotygodniowych wyborach ,gdzie widac ,ze RAS ma tylko mniej jak polowie woj slaskiego wieksze poparcie-glownie w Katowicach.Cale poudnie z Bielskiem-Biala to jedynie ok 1,5 % ,czestochowskie to 0,6 % ,Zaglebie 1,3 % poparcia (ok polowa regionu)
  Ale juz plany na 2020 autonomia a od zaraz wprowadzanie administracyjne gwary slaskiej (klopot w tym ,ze nie ma jednej wspolnej tylko sa dziesiatki ,roznych w wiekszosci nieskodyfikowanych).Kultury i tardycji ,ktora tylko nieliczni sami Slazacy (te 160 tysiecy w calej Polsce) zna,uzywa czy ma dla nich znaczenie.
  Przy tym wszystkim p.Gorzelik powoluje sie na jakis mityczny Slask ,ktory jako jednosc,calos nigdy nie istnial patrzac na jakies stare z przed wiekow mapki ,probujac przykleic je do dzisiejszch czasow do XXI w.
  Nic dobrego z tego nie wyjdzie.Jest to wielka prowokacja,oslabiajaca panstwo,antagonizujaca ludnosc,tworzaca obawe przed powrotem dawnych czasow ,gdzie Slask byl zarzewiem wojen,konfliktow ,powstan.Myslalem,ze to juz nie wroci ale znajda sie jednak zawsze tacy szukajacy zawieruchy.

  Kto sieje wiatr zbiera burze....

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 0

  Generalnie nie mam nic przeciwko, od Rosji też odchodzą! Więc jednak jesteśmy mocarstwem
  :D
  Krzyżyk na drogę, tylko niech nie proszą o renty :) Jak ktoś zauważył!

 • cillian1

  Oceniono 2 razy 0

  Zabierzcie wszystkich klechów na swój rejon - zobaczymy czy długo wytrzymacie :)

 • asmall4

  Oceniono 2 razy 0

  www.tvn24.pl/12691,1554033,,,rosyjska-prasa-straszy-secesja-slaska,wiadomosc.html

 • januszaleniep

  Oceniono 12 razy 0

  A Pan Jerzy G. zostanie marszalkiem, albo premierem lokalnego rządu. I będzie kupa stanowisk do obsadzenia, ale dla Ślązaków z odpowiednimi papierami rzecz jasna. Potem przyjdzie kolej na Wolne Województwo Opolskie, za jakis czas okaże się że mamy preferencje w przyjmowaniu na uczelnie w Berlinie i Monachium. W końcu nasze parlamenty podejma decysne o zjednoczeniu Autonomii, a zjednoczony parlament przyłączy nas (znaczy was) do Macierzy.
  Czy o to chodzi? Bo jak nie to o co?

 • jod72

  0

  Może wstyd się przyznać, ale, nigdy nie byłem w tej dziurze. Co najwyżej przejazdem po obrzeżach.

  Także mi osobiście ta sprawa zwisa.

 • rattus-rattus

  Oceniono 4 razy 0

  Dla mnie nie ma problemu - autonomia (niepodległość?) choćby od zaraz.... Ale z całym dobrodziejstwem inwentarza - czyli z opłacaniem wszystkich górniczych 40-letnich "emerytów" .

 • extrafresh

  Oceniono 2 razy 0

  Do kopalń se też sami będziecie dopłacać?

 • a666z

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy mają chyba krótką pamięć i zapomnieli do czego doprowadziło podzielenie polski na dzielnice

 • maaac

  Oceniono 2 razy 0

  @tuu154

  Czy wiesz, że w stosunkach dwustronnych obowiązuje zasada wzajemności?
  Jak ogłosisz nipodległość (bo o tym piszesz, a nie o autonomi, przynajmniej tak można sądzić po zakresie praw jakie chcesz uzyskać) to może się okazać, że uwięźniesz na swoim podwórku bez jedzenia i picia, bez możliwości jego opuszczenia.

 • blondyn-3

  Oceniono 8 razy 0

  i co dalej autonomia dla gorali, mazurow, kaszub, zle wam w tej Polsce, bedziemy znowu oslabiac kraj i dzielic na dzielnice.

 • maciusb1973

  Oceniono 4 razy 0

  Wszystko odłączmy. Śląsk odłączmy, podlasie odłączmy, pomorze odłączmy, Piaseczno odłączmy... Możemy też odłączyć prąd na Lubelszczyźnie... albo odłączyć wodę na Bielanach. Ale ludzie mają super pomysły...

 • maaac

  Oceniono 3 razy -1

  @botanicus

  Czy będąc na miejscu Ślązaków wolał byś żyć w Niemczech niż w Polsce? Uważasz, że i oni tak MUSZĄ uważać?

 • wieza_babel1

  Oceniono 1 raz -1

  Tylko kto im wtedy te wszystkie kopalnie będzie dotował? Jeszcze szybciej zrezygnują z tej autonii niż ją otrzymają.

 • ado-lf

  Oceniono 7 razy -1

  Zawsze popierałem idee autonomicznych regionów w Polsce i nie tylko Śląsk powinien być autonomiczny w naszym państwie.

 • drugi_pingwin

  Oceniono 7 razy -1

  Podpisuję się pod tym pomysłem. Przecież przed II w.ś. mielieśmy własny parlament i większą samodzielność i nikomu korona z głowy nie spadła.

 • dreamdre

  Oceniono 2 razy -2

  Tak tak panie Gorzelik - a potem ciupagom łodetniemy Podhale od Polski, odetniemy Mazurów i zrobimy Państwo wielkich Jezior, zrobimy też Państwo Łemkowskie i Pomeranię ... Oj Gorzelik, padło na mózg - ma się to parcie na szkło, nie ?

 • botanicus

  Oceniono 2 razy -2

  maaac
  Ja od ponad dwudziestu lat obracam się pośród Ślązaków i znalazłem pośród nich najlepszych przyjaciół. Moje poglądy wynikają z doświadczenia i nie wbijam im noża w plecy, bo tak się składa, że ja sam mieszkam w Niemczech.
  Kiedy poznawałem tych ludzi w 89' mówili ' ja je dojcz' po roku ' ja je Ślązok', teraz ' ja je Polok'. Wtedy byliśmy małolatami ale ze starszym pokoleniem ten numer by nie przeszedł. Znam Ślązaków na wskroś i mój komentarz nie jest skierowany przeciwko nim ale dla dobra Polski nie rozbitej dzielnicowo.

 • bronisslaw

  Oceniono 2 razy -2

  proponuje zwolac rade gabinetowa i niech sie BRONEK wypowie...

 • rughia

  Oceniono 4 razy -2

  Śląsk tak naprawdę Polski nigdy nie był,sama różnorodność gwary i obyczajów o tym świadczy.Śląsk był głęboko eksploatowany i wyzyskiwany,i nikt nie troszczył się o ochronę środowiska oraz zdrowie mieszkańców choćby z tego powodu ten rejon powinien mieć szansę na autonomiczność.Region ten powinien być traktowany jako partner biznesowy,na którym cała Polska opiera swoje zasoby energetyczne,przemysł ciężki itd.Na chwilę obecną (choć wiele się zmieniło od czasów socjalizmu),Śląsk nadal jest traktowany jak parobek,dobrze,że przynosi korzyści dla kraju ale nikt specjalnie się nim nie interesuje.Intensywna eksploatacja tego rejonu przyniosła dziś bezrobocie,zdewastowane środowisko i mnóstwo przewlekłych chorób wynikających z zatrucia środowiska.Chciałbym aby Śląsk był autonomiczny i potrafił sam zatroszczyć się o siebie.

 • ado-lf

  Oceniono 7 razy -3

  @maciusb1973 - nie masz pojęcia o autonomii i korzyści z niej płynących ! ja osobiście chciałbym żeby u nas na mazurach była również autonomia ,a nie żeby centrala z wawy nam narzucała co i jak mamy robić!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX