Nieprzejezdne drogi, domy pozbawione prądu, ofiary śmiertelne. Pierwszy atak zimy [ZDJĘCIA]

29.11.2010 10:06
Opady śniegu sparaliżowały Lublin

Opady śniegu sparaliżowały Lublin (Fot. Rafał Michałowski / Agencja Gazeta)

Nieprzejezdne drogi, miejscowości pozbawione prądu i niestety ofiary śmiertelne - to bilans pierwszych opadów śniegu. Sytuacja będzie się pogarszać, bo jutro ma być jeszcze zimniej.
Dziś w całej Polsce śnieg i silny wiatr. Na południu kraju ma spaść do 20 cm śniegu, podobnie na Podlasiu. W reszcie kraju opady będą mniejsze. Temperatura utrzyma się w granicach zera stopni Celsjusza. Jutro będzie jednak zimniej, a temperatura może spaść nawet do -22 stopni.Bezdomny mężczyzna w wieku ok. 35-40 lat zmarł, najpewniej w wyniku wychłodzenia organizmu, w nocy, na terenie pustostanu przy ul. Wigury w Łodzi. Trwa ustalanie jego tożsamości - poinformował Radosław Gwis z łódzkiej policji. To druga w tym sezonie ofiara niskich temperatur. W sobotę 40-letniego mężczyznę znaleziono na terenie ogródków działkowych przy ul. Retkińskiej w Łodzi.

Polacy rozpoczęli sezon grzewczy, a wadliwa instalacja także może być przyczyną nieszczęść. Tak było na Podkarpaciu. W wyniku zatrucia gazem w Kiełkowie koło Mielca zmarł 12-letni Kamil. Chłopiec prawdopodobnie zatruł się tlenkiem węgla podczas kąpieli w łazience. Wstępnie ustalono, że prawdopodobną przyczyną zatrucia była nieszczelna instalacja gazowa w łazience i brak wentylacji.

Na południu kraju śnieg zerwał linie wysokiego napięcia. Piętnaście miejscowości w powiecie brzeskim pozbawione są prądu.

Problemy na Okęciu

Obfite opady śniegu spowodowały opóźnienia w ruchu samolotów na Okęciu. Część samolotów została przekierowana na inne lotniska w kraju. Aneta Winnicka z biura prasowego warszawskiego Okęcia wyjaśnia, że konieczność odśnieżania pasów startowych może powodować opóźnienia sięgające kilkunastu minut. W takiej sytuacji samoloty muszą czekać w powietrzu na całkowite odśnieżenie, aby mogły bezpiecznie wylądować

W całej Polsce zima "znów zaskoczyła drogowców". Część ośnieżonych dróg jest nieprzejezdna. Na autostradzie A4 - na wysokości Góry św. Anny wiatr usypuje zaspy na jezdni, chwilami nie da się przejechać w kierunku Katowic - a od strony Katowic ruch odbywa się jednym pasem. Problemy są na "gierkówce".

Zima nie sprzyja kierowcom

Opady śniegu komplikują życie kierowcom. Policja już zauważyła zwiększoną liczbę stłuczek i wypadków. Na zaśnieżonej drodze trudniej prowadzi się auto, ale można zniwelować niebezpieczeństwo stosując np. opony zimowe. - Opony zimowe dają większe bezpieczeństwo Lepiej zachowuje się na jezdni - tłumaczy jeden z warszawskich kierowców.

Problemy mają również początkujący kierowcy. Lubelski Ośrodek Ruchu Drogowego odwołał dziś egzaminy na prawo jazdy. Wszystko przez gwałtowny atak zimy. Drogi są białe i ciągle pada. Dziś egzaminów nie ma - zostały przełożone na sobotę. Egzaminatorzy mają nadzieję, że wtedy pogoda się poprawi.

Kraków: 13 tysięcy gospodarstw bez prądu

W Małopolsce odciętych od prądu jest kilkanaście miejscowości. Śnieg uszkodził linie energetyczne. Najgorzej jest w okolicach Bochni, Brzeska i Dąbrowy Tarnowskiej. Tam padający przez całą noc śnieg uszkodził 18 linii energetycznych i 230 stacji. Energetycy cały czas usuwają awarię. - Jeśli warunki pogodowe się nie pogorszą, do końca dnia powinniśmy naprawić wszystkie uszkodzenia - zapewnia Beata Boryczko z Tarnowskiego oddziału Enion S.A.

Śląsk: Zima nie zaskoczyła. Zima zasypała

Województwo śląskie tonie w śniegu. Drogi lokalne są białe, na większości dróg krajowych i wojewódzkich zalega gruba warstwa błota pośniegowego. Kierowcy jadą dużo wolniej.

- W centrum Gliwic drogi nie były rano odśnieżone, było ślisko. Dojazd do samej autostrady A4 nie był łatwy - opowiada pani Katarzyna, która z Gliwic do Katowic jechała rano trzykrotnie dłużej. - Ku mojemu zaskoczeniu nieodśnieżony był węzeł Sośnica w Gliwicach, jeden z największych w Europie - dodaje. To jeszcze nie koniec. Na samej autostradzie też pojawił się zator, a wszystko dlatego, że kierowcy obserwowali wypadek, do którego doszło na przeciwległych jezdniach w kierunku Wrocławia. Tam bowiem w poprzek drogi stanęła cysterna i też utworzył się korek-gigant.

-Fatalnie się jeździ. Najgorzej jest na trasie w kierunku Sosnowca - powiedział TOK FM jeden z kierowców. Według jego doniesień podróż z Katowic do Sosnowca może zająć nawet godzinę, podczas gdy normalnie zajmuje kilkanaście minut.

Jednak o zaskoczeniu zimą nie ma w tym roku mowy. - Informacje o intensywnych opadach śniegu uzyskaliśmy wcześniej z IMGW - tłumaczy Janusz Kulej z wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach i zapewnia, że jeszcze w niedzielę ostrzeżenia o silnych opadach śniegu dotarły do wszystkich samorządów, służb i powiatowych ośrodków zarządzania kryzysowego.

Zobacz także
Komentarze (60)
Zaloguj się
 • usmecenas

  Oceniono 1 raz 1

  u nas ma padac
  ale na razie jeszcze powyzej zera

 • onanisci.polscy

  Oceniono 1 raz 1

  warszawa zasypana, huraaa, jestesmy wolni!!!!!!

 • zawsze.incognito12

  0

  A ten filmik pt "Zamiecie śnieżne nad Warszawą" to kupa śmiechu:) Widać Warszawiacy nigdy w życiu prawdziwej zamieci nie widzieli ....

 • zawsze.incognito12

  Oceniono 1 raz 1

  UWAGA!!!!! SENSACJA!!!!!

  W Polsce jest zima!!!! i to JUŻ pod koniec listopada!!! NIKT się jej nie spodziewał!!!!

  Mniej więcej takie wrażenie można odnieść oglądając jakikolwiek program informacyjny w TV czy serwisy info w internecie.
  Zima w PL była, jest i zawsze będzie a ludziom bez wyobraźni (przede wszystkim na drodze) polecam zostać w domu :))

 • kaktuskowo

  Oceniono 2 razy 2

  Nieeeeee. Od kiedy to w Polsce są zimy? I to końcu listopada. Natychmiast wnieść do Sądu Ostatecznego o zmianę wyroku. Palmy, palmy i jeszcze raz walmy. No. W durne łby Wasze.
  Łopaty w dłoń, wyłączyć palmtopy i GPS-y, myślenie włączyć.

 • dickers

  Oceniono 3 razy -1

  nie no widzę że zalegają tu złogi panikarzy :-) wyobraźni wiecej i naprawdę boisz się nie jedź, ale nie utrudniaj jazdy normalnym kierowcom, jazda w warunkach gdzie można rozpędzić się aż do 70km/h a toczy się 20-30 km/h jest karygodna, to przez takich nie ma płynności w ruchu, tworzą się zatory itd

 • dickers

  Oceniono 2 razy 0

  setpoint ostra jesteś jak przypalony kotlet, naprawdę popracuj chochlą pogmeraj łychą i złap sę za gałkę .....muszkatułową, od wycierania szyb są sprawne wycieraczki i płyn ze spryskiwaczy...

 • aetj

  Oceniono 2 razy 0

  dickers,prawdziwy facet ma mózg. tobie pozostała fajera w garści.

 • khathet

  Oceniono 1 raz 1

  Prawdziwy faceciku,zobaczymy jak będziesz się smarkał i wzywał na pomoc gdy się rozpieprzysz i kogoś zabijesz.... nie życzę Ci źle,ale widać,że Ty jesteś z typków co to nie patrzą na nikogo tylko jadą na pałę by pokazać innym jacy to oni są "wspaniali". A potem tylko nekrologii produkują i swoje i innych ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje