Lekarz: po zażyciu dopalaczy były przypadki samookaleczeń

27.11.2010 10:21
Dopalacze

Dopalacze (fot. AG)

Badania pokazują, że zażywanie niektórych dopalaczy prowadziło do silnych zaburzeń psychicznych, m.in. do samookaleczeń - powiedział w rozmowie z PAP konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii Piotr Burda. Od soboty obowiązują przepisy, które zakazują produkcji i handlu dopalaczami.
Poinformował także, że od początku października w Polsce zarejestrowano ponad 300 przypadków hospitalizacji związanych z zażywaniem dopalaczy. Wcześniej takie dane nie były gromadzone.

- Mówiąc: "dopalacze", posługujemy się jedynie ogólnym hasłem, mając na myśli środki psychoaktywne. Trudność polega na tym, że nie wszystkie substancje, które wchodzą w ich skład, są znane. Wiemy, że w produktach, które były sprzedawane w Polsce, wykryto m.in. benzylopiperazynę, nefedron i syntetyczne kannabinoidy. Substancje te zostały już wpisane na listę zakazanych - mówi Burda.

Dodaje, że badania wykazały, iż nefedron ma działanie zbliżone do amfetaminy i silnie uzależnia. Ponadto zażywanie niektórych dopalaczy prowadziło do silnych zaburzeń psychicznych, m.in. do samookaleczeń.

Pierwsza faza: silne oddziaływanie na układ nerwowy

- Z obserwacji wiemy, że w pierwszej fazie dopalacze działają silnie na układ nerwowy, występuje stan euforii, wzmożona aktywność psychofizyczna, halucynacje wzrokowe i słuchowe, czasami także stany lękowe, zaburzenia świadomości. W drugiej fazie występują zaburzenia somatyczne m.in. wzrost ciśnienia tętniczego do niebezpiecznych wartości, przyspieszenie akcji serca do 200 uderzeń na minutę, co może spowodować zaburzenia układu krążenia, silne bóle brzucha i stawów, wymioty - podkreśla konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii.

Przypomina, że dopalacze są szczególnie niebezpieczne w połączeniu z alkoholem, gdyż wzmaga on ich oddziaływanie na układ nerwowy.

Nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy, w sobotę wchodzi w życie.

Za złamanie zakazu grozi kara od 20 tys. zł do miliona zł

Nowe przepisy zakazują wytwarzania i wprowadzania do obrotu w Polsce jakichkolwiek substancji (niezależnie od ich stanu fizycznego i źródła pochodzenia, w tym roślin, grzybów oraz ich części) lub produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli tzw. środków zastępczych, którymi określono dopalacze. Za złamanie zakazu grozi kara od 20 tys. zł do miliona zł. Podstawę jej wymiaru stanowić będzie w szczególności ilość wytworzonego lub wprowadzonego do obrotu środka zastępczego. Zgodnie z nowym prawem, w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt stwarza zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, inspektor sanitarny będzie mógł wstrzymać jego wytwarzanie lub wprowadzanie do obrotu albo nakazać wycofanie z handlu na okres do 18 miesięcy. W tym czasie prowadzone będą badania dotyczące jego wpływu na zdrowie.

Tylko w kilku próbkach nie wykryto substancji psychoaktywnych

P.o. Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński poinformował, że większość próbek dopalaczy pobranych w październiku zawierała substancje psychoaktywne, w niektórych przypadkach były one zakazane; w składzie tych specyfików wykryto także leki. Jak wyjaśnił rzecznik GIS Jan Bondar, do tej pory przebadano część z 10 tys. próbek pobranych z dopalaczy. - Tylko w kilku próbkach badanych w Warszawie i Krakowie nie wykryto żadnych substancji psychoaktywnych. W ponad 300 przypadkach wykryto substancje zakazane, które są wpisane na listę niedozwolonych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii; obrót nimi jest karany - podkreślił rzecznik GIS.

Na podstawie decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, wydanej 2 października, sanepid w asyście policji zamknął 1378 sklepów oferujących dopalacze. W ocenie służb sanitarnych, te produkty stanowiły zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało kolejną nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (projekt trafił już do konsultacji społecznych). Wprowadza ona zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy, które wchodziły w skład dopalaczy.

Do listy zakazanych substancji dopisano już kilkanaście nowych pozycji wchodzących w skład dopalaczy, m.in. benzylopiperazynę, nefedron i syntetyczne kannabinoidy.

Zobacz także
 • Zamknięty sklep z dopalaczami Dopalacze - coraz mniej przypadków zatruć
 • Akcja kontrolowania i zamykania sklepów z dopalaczami Sprzedaż i produkcja dopalaczy od dziś zakazane
Komentarze (49)
Lekarz: po zażyciu dopalaczy były przypadki samookaleczeń
Zaloguj się
 • mawt

  Oceniono 11 razy 7

  po zażyciu alkoholu były liczne przypadki samookaleczeń, pobić, morderstw i gwałtów

 • kain_brat_abla

  Oceniono 9 razy 5

  kiedy się sku... wezmą za wódę ?

 • sakoveba

  Oceniono 4 razy 4

  @alinaw1

  A jednak i-tyle ma mnóstwo racji w tym, co pisze. Zbyt łatwo chcesz się go pozbyć.

  Moralne samozadowolenie prohibicyjnych rodaków, jakie płynie z piętnowania i wywyższania się nad bliźnich, którzy "nie umieją bawić się bez skręta", jak to ładnie ujmuje użyty przez ciebie narkofobiczny slogan, zasługuje na baczniejsze przyjrzenie się. Bo nie jest ono wcale "wytworem chorej wyobraźni" i-tyle.

  W narkofobii (czy też w "walce z narkotykową machiną", jak wolisz:) nie chodzi wcale o niczyje dobro (a już w szczególności o dobro młodych ludzi złapanych ze skrętem, których los jest wam najzupełniej obojętny).

  Chodzi właśnie, tak jak mówisz, o "wartości", czyli tłumacząc z konserwatywnego na polski: o prawo społeczeństwa do narzucania jednostce swoich jedynie słusznych poglądów na to, co jest w życiu ważne. Choćby więzieniem.

  I właśnie na to zgody nie ma i być nie może.

 • starskrin

  Oceniono 4 razy 4

  Od jakiegoś czasu mam wrażenie że w Polsce zdecydowana większość to idioci.....I co z tego że były pryzpadki okaleczen po dopalaczach a po alkoholu czy innych używkach nie było. Przez kredyty których ludzie w naszej pieknej polsce ludzie nie potrafia spłacić i sobie z tym nie radzą nie było?????po zakonczeniach związków nie było????Mam wrażenie że ludzi którzy piszą te brednie to tępe strzały bez kreatywności i normalnego postrzegania życia.Pozdrawiam

 • solstafir

  Oceniono 4 razy 4

  Aha - i ostatni się samookaleczyłem (walnąłem młotkiem w palec) po schabowym. Delegalizujemy schabowego czy młotek?

 • d4rq00z

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wydaję mi się, żeby dopalacze były nawet w 20% tak szkodliwe jak alkohol. Żadna substancja nie zatruwa organizmu w takim stopniu jak alkohol, nawet heroina.

 • d4rq00z

  Oceniono 6 razy 4

  Konstruktywny: według mnie wszystkie narkotyki powinny być zalegalizowane.

  Tylko naiwna osoba stwierdzi, że narkotyki są nielegalne aby chronić zdrowie obywateli. Politycy mają gdzieś nasze zdrowie, oni mają inny interes w tym, że narkotyki są nielegalne.

  Po prostu, dzięki delegalizacji ich cena jest bardzo wysoka. To tak jakby zdelegalizować chleb jego cena wzrosłaby do 500zł. Kupiłby ktoś chleb za 500zł? Ktoś bardzo głodny na pewno.

  Na delegalizacji dorabiają się gangsterzy i politycy którzy otrzymują łapówki. Policja także dostaje ogromne pieniądze na walkę z narkotykami (której z założenia nie może wygrać).

  Wsadzamy nieszkodliwych ludzi za 1g do więzienia. Koszt otrzymania miesięczny 2500zł.

  A najlepsze jest to, że legalizacja rozwiązałaby wszystkie problemy. Te pieniądze które dziś płacimy policji na walkę z narkotykami można by przeznaczyć na edukację ludzi odnośnie szkodliwości narkotyków. Spożycie by spadło, przestępczość by spadła, ilość zgonów z przedawkowania by spadła.

  Ale bogaci ludzie i mafia nie pozwolą na to. Za tym stoją ogromne pieniądze, a pijackie nieświadome społeczeństwo popija piwko i żyje w swoim matrixie ;-)

 • d4rq00z

  Oceniono 6 razy 4

  90% społeczeństwa nie ma pojęcia o temacie i pisze bzdury. Przez takich ograniczonych ludzi nadal mamy legalne dwie najgorsze używki. Alkohol może dlatego jest legalny i wpisany kulturowo, że księża go spożywają co tydzień?

  Oto jak ludzie spożywają alkohol: www.dopijamyilecimy.com/

  Dowody, że są mniej szkodliwe środki od alkoholu:
  www.youtube.com/watch?v=I-UxGKow2Vc
  en.wikipedia.org/wiki/Substance_abuse
  en.wikipedia.org/wiki/Drug_addict
  upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Rational_scale_to_assess_the_harm_of_drugs_%28mean_physical_harm_and_mean_dependence%29.svg
  Tabelka szkodliwości narkotyków (alkohol 3 miejsce, nikotyna 4 miejsce):

  Drug, Mean, Pleasure, Psychologica Dependence, Physical Dependence
  Heroin 3.00 3.0 3.0 3.0
  Cocaine 2.37 3.0 2.8 1.3
  Alcohol 2.23 2.3 2.6 1.8
  Tobacco 2.23 2.3 2.6 1.8
  Barbiturates 2.01 2.0 2.2 1.8
  Benzodiazepines 1.83 1.7 2.1 1.8
  Amphetamine 1.67 2.0 1.9 1.1
  Cannabis 1.47 1.9 1.7 0.8
  LSD 1.23 2.2 1.1 0.3
  Ecstasy 1.13 1.5 1.2 0.7

 • sebast_pr

  Oceniono 10 razy 4

  Coca-cola i aspartam środek silnie odużajacy nadal w sprzedaży? Dlaczego? Piloci maja w kontrakcie zapis że nie moga zarzywć produktów w któych jest aspartam. A ludize go zarzywają. Zabronoć coca-coli i pepsi.....A By the way .....wiecie kto ma udziały w firmie produkującej składniki do coca coli i pepsi.....były minister obrony Donald Rumsfeld....:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje