Sondaż: PO spada, PSL rośnie, ponad 6 proc. dla Kluzik i Jakubiak

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę to stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza otrzymałoby 6,4 procent poparcia. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
Z kolei niedawno debiutujące ugrupowanie Ruch Poparcia Palikota Nowoczesna Polska straciło w stosunku do badania sprzed miesiąca ponad 2 punkty procentowe poparcia i według sondażu może liczyć na 2,3 procent głosów.

Z badania wynika również, że na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 37,2 procent Polaków; to jest o w stosunku do badania sprzed miesiąca o 3,1 punktu mniejsze poparcie.

Wzrasta za to poparcie dla PSL. W stosunku do ubiegłego miesiąca na ludowców zagłosowałoby 8,3 procent Polaków czyli o 2,1 punktu więcej niż przed miesiącem. Zdaniem Marcina Dumy, to efekt udanych dla PSL wyborów samorządowych, po których znacznie więcej osób przyznaje się do sympatyzowania z ludowcami.

Z sondażu wynika również, że poparcie zarówno PiS jak i SLD nie zmieniło się. Na Prawo i Sprawiedliwość chce zagłosować 24,3 procent Polaków, a na Sojusz Lewicy Demokratycznej 14,4 procent. Frekwencja wyniosłaby 56,3 procent.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 26 listopada, na grupie 1088 osób, reprezentatywnej dla ogółu Polaków. Błąd opracowania wynosi 3 procent, a poziom ufności 0,95.

Więcej o:
Komentarze (136)
Sondaż: PO spada, PSL rośnie, ponad 6 proc. dla Kluzik i Jakubiak
Zaloguj się
 • anna_z_krakowa

  Oceniono 14 razy 12

  Ja w żadne sondaże już od kilku lat nie wierzę.
  Wszystkie sondaże, mają to do siebie, że zależy jakie pytania zostały zadane, w jakim rejonie przeprowadzono taki sondaż, oraz najważniejsze, kto za taki sondaż płaci i jakie ma oczekiwania od prowadzących sondaż.
  Aby nie być gołosłowną, dam przykład ze swojego miasta w ostatnich wyborach prezydenta Krakowa. Nawet sam premier Tusk przyjechał do Niepołomic aby telewizja pokazała to miasto, które tak pięknie odrestaurował pan Kracik.
  Sama jestem pod urokiem przepięknych Niepołomic.
  A sondaże już po wyborach dawały Kracikowi około 2.5 % większe poparcie od dotychczasowego prezydenta Krakowa, pana Majchrowskiego. Sam Kracik odtrąbił swoje zwycięstwo w sztabie mówiąc " Majchrowski dostał czerwoną kartkę'.
  Jakież było zdziwienie na drugi dzień gdy okazało się, że wyniki są zupełnie inne.
  I głosowanie w Krakowie wygrał Majchrowski z 40,78 proc. głosów. Stanisław Kracik uzyskał 33,69 proc. głosów.
  Jak z tego widać prowadzący sondaż pomylili się tylko o 7%. To taki niewielki błąd.

 • czandra_55

  Oceniono 15 razy 11

  Ciekawe kiedy festiwal dwóch pań się skończy? Na razie wyskakują z lodówki i następuje powolny przesyt i zmęczenie.Do wyborów nastąpi znudzenie bo ta "potencjalna" partia to PiS bis-zbudowany na kłamstwie kampanii wyborczej JK,bez konkretnego programu i bez wyrazistego lidera. Z braku innych tematów medialny show trwa-na ile to wystarczy?

 • 1-mark-adams

  Oceniono 17 razy 11

  Za co to poparcie dla p. Rostkowskiej? Za kłamliwą kampanię prezydencką kreującą Kaczora na łagodnego , rozsądnego i miłującego bliźnich polityka ? Czy za brak politycznej spostrzegawczości, że Kaczor to oszust? Tak czy inaczej - wychodzi na to - że z litości.
  A kto w tej sytuacji zlituje się nad nami Polakami, nie tymi prawdziwymi - nad tymi normalnymi?

 • archimago7

  Oceniono 18 razy 10

  PiS usiłuje stworzyć partię, z którą może zrobić w przyszłości koalicję.
  Czy to całe wyrzucanie z PiSu i odchodzenie do PJN jest prawdziwe,
  czy na niby.
  Ciemny lud kupuje bełkocik piździelczych manipulantów i politycznych socjotechnicznych hipnotyzerów. Jest w związku z tym stały kretyński pisowski elektorat, niezależny od rozumu.
  Średnio ciemny lud może jednak kupować wypróbowane manipulanctwo paprotki.
  Po wyborach wszyscy pisielscy kamraci znowu do kupy i Polska do doopy.

 • sabas11

  Oceniono 12 razy 10

  nie dziwne, żadne ugrupowanie nie miało takiej kampanii w telewizji i prasie,

 • sandwich1

  Oceniono 12 razy 10

  Największą zasługą dla państwa jest być wyrzuconym przez Kaczyńskiego po kilku latach caławania mu d...
  Czy ktoś kto wiernie stał przy tym małym człowieczku mógł się nagle zmienić. Czy Jarosław się zmienił np. podczas wyborów?
  Ludzie to jednak ciemna masa.

 • samozwaniec1

  Oceniono 14 razy 10

  Widzialem wczorajsze wystapienie - po moskiewskiej decyzji Dumy - Jakubiak.Bylo w stu procentach kacze,dokladnie takie,jakie jest stanowisko macierzystej partii.To nic.Zadne znaczenie i tym podobne glupstwa...Jak kobieta,ktorej jedynym dokonaniem w zyciu przez kilkanascie lat bylo podawanie herbaty Zimnemu Lechowi moze sie nagle zamienic w mentora politycznego..."Przywodce"politycznego...Do garow,kobieto,dla ktorej nadal Kaczynski - co powiedziala w ub.tygodniu - to najlepszy kandydat na premiera.Chyba w bantustanie,pani kawiarko...

 • slavik222

  Oceniono 11 razy 9

  Skompromitowani oszusci - Homisie,
  wróżą jak Cyganki pod Centralnym ,
  ale kasę wydrwigrosze za te oszustwa biorą większą...

 • magdalena765

  Oceniono 13 razy 9

  No i proszę, wystarczy zmienić język (zapotrzebowanie ogromne) i już rośnie. Ciekawi mnie tylko jedno, czy oszustki są reformowalne i czy potrafią faktycznie zająć się konstruktywną krytyką rządu i czy mogą zagwarantować zajęcie się wyłącznie budżetem na 2011 i ustawami?
  Bo jakoś ostatnio nic poza cyrkiem się kompletnie nie dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX