Europoseł z PiS: Wybory mogły być sfałszowane. Pyta o nieważne głosy

- Stawiam hipotezę, że wybory samorządowe mogły zostać sfałszowane. Wskazuje na to zdumiewająca liczba prawie 2 milionów głosów nieważnych - pisze na swoim blogu Janusz Wojciechowski. Sporą liczbę takich głosów zauważa też PKW, ale uspokaja - podobny odsetek niewaznych głosów był także w poprzednich wyborach samorządowych.
- Dlaczego głosów nieważnych było aż tak wiele? I dlaczego liczba głosów nieważnych była największa w okręgach wiejskich, tam gdzie walka wyborcza toczyła się głównie między PSL i PiS? - pyta prowokacyjnie Janusz Wojciechowski. - Niewykluczone, że ktoś je unieważniał już po głosowaniu - domniemywa i pisze o Partii Nieważnych Głosów.

"Ludzie nie wiedzą, jak głosować i na kogo"

Rzeczywiście, w wyborach do sejmików wojewódzkich liczba nieważnych głosów oscyluje średnio na poziomie około kilkunastu procent . Na przykład w Kieleckiem było takich głosów 64 tysiące (11,6 proc.). Większość nieważnych tam głosów, to właśnie czyste karty, bez ani jednego krzyżyka.

Być może przyczyną była duża ilość kart do głosowania, ich wielkość oraz skomplikowany sposób głosowania - do kilku organów na raz. W dodatku karta do głosowania w wyborach do sejmików, np. w województwie mazowieckim, miała formę broszury, co również mogło zmylić wyborców.

- Część osób na pewno zrobiła to [wrzuciła pustą kartę - red.] świadomie, aby coś zamanifestować. Ale moim zdaniem z 80 proc. z nich po prostu z niewiedzy, bo ludzie nie wiedzą, jak głosować i na kogo - tłumaczy Wojciech Arczyński, przewodniczący Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w Kielcach.

W Państwowej Komisji Wyborczej nie wiedzą, dlaczego było tak dużo nieważnych głosów. Zaznaczają jednak, że w każdych wyborach część wyborców nieprawidłowo oddaje głos. Cztery lata temu w wyborach do sejmiku wojewódzkiego w Mazowieckiem oddano 14,6 proc. nieważnych głosów. a we wspomnianym Kieleckiem - 13 proc. W całym kraju liczba ta wahała się od 11,5 do 14 proc.

"Ofiarą fałszerstwa mogły być głosy oddane na PiS"

"Odrzucam to wyjaśnienie. Owszem, część wyborców mogła mieć problem z właściwym zagłosowaniem, bo do sejmiku rzeczywiście była płachta z nazwiskami kandydatów. ale takich "nierozeznanych" wyborców mogło być właśnie 3-4 procent." - ripostuje europoseł, który niedawno wstąpił do PiS Wojciechowski. "Kategorycznie odrzucam tezę, że wyborcy na wsi są głupsi od tych z miasta i nie potrafią głosować" - dodaje.

- Stawiam hipotezę (nie tezę, bo dowodów nie mam żadnych, ale hipotezę) - ta wielka liczba głosów nieważnych może dowodzić, że wybory zostały sfałszowane, a ofiarą fałszerstwa mogły być głosy oddane na Prawo i Sprawiedliwość - pisze europoseł.

Więcej o:
Komentarze (350)
Europoseł z PiS: Wybory mogły być sfałszowane. Pyta o nieważne głosy
Zaloguj się
 • barnaba444

  Oceniono 35 razy 29

  Czy takie oskarżenia, bez dowodów, bez żadnych racji, nie powinny być ścigane prawem !?

 • po-ldek

  Oceniono 24 razy 22

  Tak tak... nowe wybory jupiii, bo Wojciechowski ma hipoteze, jego hipoteza przypomina mi ,(antka i brzorze) .. oczywiscie przegral to i jego zdaniem moga byc sfalszowane...(pamietacie na prezydenta? tez po wyborach pisowcy wylazili w prawo i lewo i twierdzili to samo plus , ze powodzianie nie mieli szans glosowac.. ehh nasteny ze swoja marna hipoteza:-)

 • liczdo10

  Oceniono 24 razy 22

  panie Wojciechowski, byli koledzy z PSL pana ograli? Żałuje Pan, że wszedł na okręt PISu jak zaczął tonąć. To rzeczywiście frustrujące ale nie zwalnia z przyzwoitości ale przyzwoitość nie jest w PIS wymagana a chyba nawet przeszkadza.

 • mlody.polski.kartofel

  Oceniono 27 razy 21

  Panie Wojciechowski,
  Przypomniał mi Pan dwa polskie przysłowia:"Jak nie urok, to sraczka" oraz "zesrała się bieda i płacze"
  Pozdrawiam,
  Życzę zdrowia psychicznego.

 • artur0121

  Oceniono 21 razy 19

  Za każdym razem myślę że ci kretyni już bardziej głupi być nie mogą i za każdym razem się mylę.

 • henry.rollins

  Oceniono 21 razy 19

  Postawienie jednego krzyżyka na każdej liście może być skomplikowane dla wyborców Wojciechowskiego.

  ps. A krzyżyki się panu podobały ? A wszystkie kratki były tej samej wielkości ?

 • rabingoldblatt

  Oceniono 20 razy 18

  Januszek prezesowi sie podlizuje aby dostac wysokie miejsce na liscie wyborczej bo PiSuar bez falszowanie wyborow moze przegrac kolejne wybory:))))

 • zegareek

  Oceniono 21 razy 17

  no... a jednak !
  doczekałem się, że jakiś pisiorek zapoda tezę, że wybory sfałszowano !
  a już się bałem, że coś im się stało, i że n.p. znormalnieli......

 • varissa

  Oceniono 18 razy 14

  Nieszczęścia, które dotknęły "PRAWĄ I SPRAWIEDLIWĄ" sektę w 2010roku:

  -Prezydent PiS-u ginie w "zamachu" przygotowanym przez Tuska i Putina.
  -Komorowski zostaje prezydentem przez PRZYPADEK, detronizując w ten sposób naturalnego "następcę tronu".
  -Ryszard C przygotowuje zamach na Wodza, który uchodzi z życiem dzięki odwadze i poświęceniu szeregowego "żołnierza", "można powiedzieć, "że zginał za mnie".
  -Część członków sekty zaczyna prowadzić się "niemoralnie" i haniebnie, wciągając w bagno "słabych duchowo" kolegów.
  -Przegrana PiS w wyborach samorządowych z POWODU FAŁSZERSTWA.

  Boże, ZA CO TAK karzesz PRAWDZIWYCH POLAKÓW I PRAWDZIWYCH KATOLIKÓW????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX