Ranking: Polska marka zaniedbana

26.11.2010 07:03
PRZEGLĄD PRASY. W rankingu marek państw na 110 krajów zajmujemy 83. miejsce - czytamy w "Rzeczpospolitej". Nasze sukcesy przechodzą bez echa.
Liderami zestawienia Country Brand Index 2010 są Kanada, Australia i Nowa Zelandia. Marka "Polska" jest niżej od Czech, które znalazły się na 43. miejscu, a Słowacja na 79.

"Rzeczpospolita twierdzi, że Polska przesypia swoje szanse. W ubiegłym roku byliśmy jedynym krajem europejskim, który odnotował wzrost gospodarczy. Wally Olins, uznany światowy ekspert w dziedzinie marketingu mówi "Rzeczpospolitej", że polski sukces przeszedł bez większego echa. Tom Adams z firmy FutureBrand, która opracowuje zestawienie jest zdania, że Polska ma się czym pochwalić. Wskazuje, że promocja doskonałej żywności czy niezanieczyszczonego środowiska może przynieść efekty.

Polskiego wizerunku nie polepszyły wystawy Expo w Japonii i Chinach, gdzie polskie pawilony były jednymi z najczęściej odwiedzanych. Nie mamy też szczęścia do spektakularnych wydarzeń. Nowa Zelandia zyskała na powodzeniu trylogii filmowej "Władca pierścieni", której użyczyła plenerów. W tym roku o 19 pozycji skoczyło Chile. To efekt udanej akcji wydobycia zasypanych górników.

W grudniu Ministerstwo Gospodarki ogłosi konkursy na wykorzystanie środków na promocję 15 branż eksportowych. Przekrój jest spory - od biżuterii, jachtów i żywności po przemysł obronny i budownictwo.

Komentarze (15)
Zaloguj się
 • konsta-nty12

  Oceniono 1 raz -1

  Country Brand Index 2010 nie dało się nabrać na wskaźniki Tuska.

 • kocurxtr

  Oceniono 1 raz 1

  ranking-pudelek
  nie przedstawia rzeczywistej wartosci kraju tylko pop-ularność chwilową oparta o medialne wydarzenia.
  inna sprawa, ze Polska często przesypaia swoje szanse...

 • kjurek65

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba się pogodzić i ze spokojną rezygnacją przyjąć fakt: jesteśmy republiką bananową w środku Europy. Ma to swoje dobre strony. Można jeść, pić, bzykać i słuchać muzyki nie wnikając w sprawy zarezerwowane dla poważnych graczy.

 • nordic79

  Oceniono 2 razy 2

  @lee-zack
  Właśnie o to chodzi że nie! O tym z Rio de Janeiro słyszał cały świat. O tym ze Świebodzina słyszeliśmy tylko my, a i to jedynie w ostatnich dniach, co w porównaniu z tym, że pomnik budowano pięć lat, jest niczym, nie uważasz?

  Ale nie tylko o pomnik chodzi. Są istotniejsze powody, dla których warto zainteresować świat, jak choćby piękna, nieskażona polska przyroda, Euro2012, a tymczasem co? Nawet maskotka na Euro nie nosi polskiego imienia.

 • lee-zack

  Oceniono 4 razy 2

  NAJWIEKSZY POMNIK CHRYSTUSA. Z takich rzeczy jestesmy znani w swiecie :/ Przykre ale niestety prawdziwe.

 • stereoclub

  Oceniono 2 razy 2

  Doskonala zywnosc w Polsce to byla kiedys. Z tym ze to kiedys jest wypowiadane przez kazde pokolenie. Moj dziadek mowil kiedys i jego ojciec tez mowil kiedys, moj ojciec tez tak mowil. Ja zylem w polsce prawie 30 lat, i niegdy nie trafilem na doskonala zywnosc. Teraz tez nie trafiam.

 • stereoclub

  Oceniono 1 raz 1

  agnostic5 , kiedy? 20 lat temu? Czyli w 1990? Jestes pewien?

 • agnostic5

  Oceniono 1 raz -1

  Doskonała żywność to była, ale 20 lat temu. Teraz w wędlinach jest więcej chemii niż w dopalaczach. Niszczymy Mazury i wycinamy Puszczę Białowieską. Chwała nam i naszym przyjaciołom!

 • tentutaj

  Oceniono 3 razy 1

  Polscy politycy zajęci są opowiadaniem pierduł o tym jacy są piękni, a ich przeciwnicy polityczni brzydcy oraz wyciąganiem kasy, gdzie się tylko da i jak się da. Oczywiście na potrzeby Rycha, Zdzicha oraz imigrantów z GB (minister własnych spraw oraz minister lewej kasy)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje