Jak pomóc ofierze gwałtu? Taki plakat w każdym szpitalu [FOTO]

25.11.2010 21:53
W Polsce ujawnianych jest tylko 8 procent popełnionych przestępstw seksualnych

W Polsce ujawnianych jest tylko 8 procent popełnionych przestępstw seksualnych (Fot. rownetraktowanie.gov.pl)

Jest nowa, uproszczona procedura postępowania w przypadku ofiar przestępstw seksualnych. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska zaprezentowała procedurę opracowaną dla policji i lekarzy, która ma zapewnić lepszą ochronę praw ofiar.
Prace nad schematem postępowania trwały rok. W efekcie tego powstał napisany prostym i czytelnym językiem schemat postępowania z ofiarami gwałtów - tłumaczy Beata Balińska z biura pełnomocnika rządu ds. równego traktowania. Jest to schemat, który opisuje krok po kroku, jak powinien postępować z ofiarą gwałtu lekarz. Procedura, która lada dzień pojawi się we wszystkich szpitalach, jest w formie niebieskiego plakatu. Rozpisano na nim różne warianty postępowania dla lekarzy. Jest schemat, w którym ofiara sama zgłasza się do placówki medycznej, gdy przywozi ją policja oraz gdy nie chce zgłosić gwałtu do organów ścigania. Jest też jasno napisane, jak służby ratunkowe mają się zachować w przypadku gwałtu na osobie nieletniej.

Zobacz jak wygląda procedurafot. rownetraktowanie.gov.pl

Już lekarz ma zbierać dowody

Zaletą wypracowanej procedury jest również to, że to lekarz - już w trakcie badania - będzie zbierał część dowodów przemocy seksualnej. Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk podkreśla, że skróci to czas zabezpieczania dowodów biologicznych i zminimalizuje ryzyko ponownego przesłuchiwania i badania ofiary przestępstwa. Policja, która będzie przywozić ofiarę przestępstwa na badania, wręczy lekarzowi tak zwany pakiet kryminalistyczny do zabezpieczania śladów przestępstwa. Duży wkład w opracowanie nowej procedury wniosło ministerstwo zdrowia. Kierownictwo resortu chce, żeby w przyszłości certyfikaty wydawane szpitalom były uzależnione między innymi od wdrożenia nowego schematu postępowania z ofiarami gwałtu. Wiceminister zdrowia Adam Fronczak tłumaczy, że celem nadrzędnym opracowanej procedury jest dbałość o osobę skrzywdzoną.

Polska: 90 procent sprawców bez kary

Chodzi o to - jak mówi wiceminister - żeby pokrzywdzona osoba dostała fachową pomoc. Bywa z tym teraz różnie - w niektórych szpitalach z osobami pokrzywdzonymi postępuje się nie do końca na najlepszym poziomie. Nad nową procedurą pracowały ministerstwa: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, zdrowia oraz pracy i polityki społecznej . W prace włączyła się też policja, prokuratura i organizacje pozarządowe. W najbliższym czasie ma zostać opracowany również informator o prawach przysługujących ofiarom przemocy seksualnej. Ma on być pomocny zarówno dla poszkodowanych, jak i osób udzielających im pomocy.

W Polsce ujawnianych jest tylko 8 procent popełnionych przestępstw seksualnych, a w ponad 90 procentach przypadków sprawcy pozostają bezkarni. W ubiegłym roku zarejestrowano prawie 6 tysięcy 700 spraw dotyczących przemocy seksualnej.

Komentarze (13)
Zaloguj się
 • nehsa

  0

  Ja, od kilku lat, w trosce o wzrost społecznej wrażliwości, staram się w tym zdychającym państwie przybliżyć temu ciemnemu, polskiemu społeczeństwu i pyszałkowatej rządzącej i kościelnej gawiedzi, treści nieskończenie racjonalnej. ponad religijnej i ponad politycznej Nauki Ojca(Boga)WOLNOŚCI, którą to Naukę oznajmił ludziom tylko Syn((Bóg) ŚWIATŁOŚĆ.

  Dowodem stworzenia płci człowieka niewiasty, i człowieka mężczyzny przez Stwórcę, jest bezdyskusyjny fakt redukcji rui-chcicy, a tym samym uczynieniem współżycia płci człowieka w celu spłodzenia potomstwa AKTEM WSPÓŁOFIARNYM PŁCI LUDZKIEJ.

  Dlatego gwałt, jest zawsze zbrodnią, która nie może być wybaczona gwałcicielowi nawet przez OFIARĘ gwałtu. A gwałciciel w cywilizowanym państwie, który swoim zbrodniczym czynem zaprzecza swojemu człowieczeństwu, powinien:
  1./ Zostać wykastrowany, bo jest bydlęciem.
  2./ Utracić prawa publiczne na zawsze.
  3./ Utracić majątek, i prawa majątkowe.
  4./ Odbyć stosowną karę za popełniona zbrodnię.

  W polskim aparacie państwa, także ustawodawczo-sądowniczym( posłowie i sędziowie), są zatrudnieni ludzie, których poziom mentalny jest dowodem ich zbydlęcenia, dlatego mamy prawo, które wręcz zachęca zwyrodnialców płci obojga do gwałtów.

 • ka-mi-la789

  0

  @ linkaklinka

  Dzięki za wyjaśnienia. Nie czytałam całości, tylko tyle, ile widać na tym niewyraźnym zdjęciu w artykule. Dziwi mnie jednak sformułowanie: "ocena, czy należy zastosować profilaktykę HIV". KAŻDY przypadkowy kontakt seksualny może się skończyć zarażeniem HIV, a gwałt ex definitione jest przypadkowy (dla ofiary). Mam wrażenie, że jest to furtka umożliwiająca lekarzom odmowę podania tego dość drogiego preparatu. Czyli "wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak, jak jest".

 • drojb

  Oceniono 2 razy 0

  Zabrakło (jak to zwykle u Radziszewskiej) dyrektywy by podać pigułkę "dzień po". A bez tego - tortury zgwałconej nie skończą się przez rok - a może przez całe życie.

 • linkaklinka

  Oceniono 1 raz 1

  @ ka-mi-la789
  w tym cytacie co podałam poniżej jest też o ocenie czy należy zastosować profilaktykę na HIV.
  A co do ubrania - jest wyraźnie zaznaczone że ofiara ma dostać nowe, jest także że powinno się jej/jemu zagwarantować prysznic i pomoc psychologa. Ogólnie rzecz biorąc, cały schemat jest dość sensowny, co mnie trochę zdziwiło bo sama o Radziszewskiej zbyt dobrego zdania nie mam.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 2 razy 2

  Pytania retoryczne: czy jest tam napisane, że każda ofiara gwałtu ma mieć natychmiast podany lek zapobiegający zakażeniu HIV, a jeżeli jest kobietą, to również postinor? Czy tylko o "zbieraniu dowodów"? Punkt o zabraniu przez policję odzieży ofiary mnie rozwalił - zapie...j se, ofiaro, goła do domu. Nie wspomnę o literówce kilkakrotnie wystepującej na tym poronionym płodzie ociężałego umysłu. Zaraz, Radziszewska maczała w tym paluchy? No, to alles klar.

 • linkaklinka

  Oceniono 1 raz 1

  @ cypis.syn.rumcajsa

  Jest. Na samym końcu tej najszerszej części: "ocena ryzyka powstania ciąży i oraz podjęcie działań zapobiegających jej powstaniu"

 • abalysii

  Oceniono 1 raz -1

  w szpitalach gwałcą?

 • yenn_a

  Oceniono 2 razy 2

  Każda ofiara gwałtu powinna mieć zapewniony postinor duo, żeby nie było później niechcianych dzieci z gwałtu

 • waldzior.1

  Oceniono 1 raz -1

  sprawcy obciąc jaja i do pierdla niech robi zacw...a tam zazna męskiej miłosci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje